Atzinums

Projekta ID
23-TA-1261
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
11.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam izvērtēt projekta 3., 4. un 5. punkta atbilstību likumprojekta "Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā" (reģistra Nr. 148/Lp14) (turpmāk - likumprojekts) 4. pantā ietvertajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 18.3 panta trešās daļas 2. punktā ietvertajam pilnvarojumam, proti, tas paredz, ka Ministru kabinets nosaka prasības attiecībā uz atsavināmā mājas (istabas) dzīvnieka fizioloģiju un veselības stāvokli. Vēršam uzmanību, ka minētie projekta punkti ietver aizliegumu mājas (istabas) dzīvnieku atsavināt, nevis prasības attiecībā uz atsavināmā mājas (istabas) dzīvnieka fizioloģiju un veselības stāvokli. Jo īpaši aicinām izvērtēt, vai projekta 5.punkts atbilst pilnvarojumam, jo tajā nav ietvertas prasības attiecībā uz dzīvnieka fizioloģiju un veselības stāvokli.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
2024. gada 6. martā Saeimā iesniegts likumprojekts „Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā” (Nr. 538/Lp14), kura 4. pants paredz kaķa vai mājas (istabas) seska īpašniekiem vai turētājam pienākumu nodrošināt, lai minētais dzīvnieks līdz četru mēnešu vecumam ir apzīmēts ar mikroshēmu. Ņemot vērā minēto, lūdzam projekta 12.6. apakšpunktu papildināt ar regulējumu, ka sludinājumā norādāms arī kaķa un seska mikroshēmas numurs (ja dzīvnieks ar mikroshēmu ir apzīmēts).
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Projekta 6. punkta pēdējais teikums saturiski dublē minētajā normā iekļauto regulējumu un ir svītrojams.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā juridiskās tehnikas prasības, lūdzam vienā normā ietvert to regulējumu, kas ir tematiski apvienojams, piemēram, regulējumu, kas attiecas uz kaķa, suņa un mājas (istabas) seska atsavināšanu, atkarībā no dzīvnieka vecuma, atsevišķi izdalot to regulējumu, kas attiecībā uz minētajiem dzīvniekiem ir atšķirīgs.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka Ministru kabineta 2006. gada 4. aprīļa noteikumi Nr. 266 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai" (turpmāk – Noteikumi Nr. 266)  zaudēs spēku, lūdzam papildināt projekta anotācijas 1.3. sadaļu "Pašreizējā situācija" ar informāciju, kādos normatīvajos aktos tiks iekļauts regulējums par veterinārās uzraudzības objektu reģistrācijas kārtību, kas bija iekļauts Noteikumos Nr. 266, piemēram, kur tiks paredzēta kārtība, kādā specializētās tirdzniecības vietas īpašnieks saņem atļauju tirdzniecībai ar mājas (istabas) dzīvniekiem  (Noteikumu Nr.266 31.punkts).
Vēršam uzmanību, ka Noteikumi Nr. 266  zaudēs spēku līdz ar  Ministru kabineta noteikumu projekta "Prasības mājas (istabas) dzīvnieku specializētajām tirdzniecības vietām un to reģistrācijas kārtība" (TAP Nr. 23-TA-3121) spēkā stāšanos. Lūdzam attiecīgi precizēt anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
Iesakām izvērtēt projekta atbilstību Eiropas Savienības tiesību aktiem attiecībā uz dalībvalsts rīcības brīvību, tās izmantošanu/ neizmantošanu, ievērojot, ka, piemēram:
1) no projekta 2.2. apakšpunkta izriet pienākums mājas (istabas) dzīvnieku atsavināt un nodot nākamajam īpašniekam kopā ar veterināro (veselības) sertifikātu, ja mājas (istabas) dzīvnieks Latvijā ir ievests no citas Eiropas Savienības dalībvalsts un ir tādas kategorijas sauszemes dzīvnieki vai ūdensdzīvnieki, kas ietverti:
a) Komisijas 2021. gada 24. marta Īstenošanas regulas (ES) 2021/403, ar ko attiecībā uz tādu veterināro un veterināro/oficiālo sertifikātu paraugiem, kuri paredzēti noteiktu kategoriju sauszemes dzīvnieku un to reproduktīvo produktu sūtījumu ievešanai Savienībā un pārvietošanai starp dalībvalstīm, un šādu sertifikātu sakarā veicamo oficiālo sertificēšanu nosaka noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/429 un (ES) 2017/625 piemērošanai un atceļ Lēmumu 2010/470/ES, 1. pielikumā,
b) Komisijas 2020. gada 16. decembra Īstenošanas regulas (ES) 2020/2236, ar ko attiecībā uz tādu veterināro sertifikātu paraugiem, kuri paredzēti ūdensdzīvnieku un noteiktu no tiem iegūtu dzīvnieku izcelsmes produktu sūtījumu ievešanai Savienībā un pārvietošanai pa to, un šādu sertifikātu sakarā veicamo oficiālo sertificēšanu nosaka noteikumus Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/429 un (ES) 2017/625 piemērošanai un atceļ Regulu (EK) Nr. 1251/2008 (turpmāk - Regula 2020/2236), 1. pielikuma pirmajā vai ceturtajā rindā.
2) gadījumā, ja sākotnējā veterinārajā sertifikātā ir konstatētas administratīvas kļūdas vai tas ir sabojāts vai nozaudēts, pamatojoties uz abu iepriekš minēto Eiropas Savienības tiesību aktu 5. pantiem izriet noteikumi attiecībā uz aizstājējsertifikātu izdošanu un rīcības brīvība dalībvalstīm (to kompetentajai iestādei), ievedot sūtījumus Eiropas Savienībā paredzēt tiesības robežkontroles punkta kompetentajai iestādei, kura atbilstoši abu tiesību aktu 5. panta 4. punktiem "var atturēties pieprasīt par sūtījumu atbildīgajam operatoram uzrādīt veterināro aizstājējsertifikātu, ja informācija par saņēmēju, importētāju, ievešanas Savienībā robežkontroles punktu vai transportlīdzekli mainās pēc sertifikāta izdošanas un par sūtījumu atbildīgais operators sniedz šo jauno informāciju."
Vēršam uzmanību, ka projektā vai tā anotācijā nav ietverti noteikumi, skaidrojumi attiecībā uz aizstājējsertifikātiem vai tiesībām atturēties pieprasīt to uzrādīšanu. 
Attiecīgi, lūdzam precizēt anotāciju ievērojot, ka, ja tiesību akts paredz rīcības brīvību dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas Eiropas Savienības tiesību akta normas, anotācijas 5.4. apakšsadaļas 1. tabulas ailē, kas attiecas uz rīcības brīvību, norāda konkrētu tiesību akta normu un pamato, kādēļ ir vai nav izmantota tiesību aktā paredzētā rīcības brīvība dalībvalstij pārņemt vai ieviest noteiktas tiesību akta normas.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
Lūdzam pārskatīt anotācijas 5. sadaļu un projekta 2.2. apakšpunktu. Atbilstoši projekta 2.2. apakšpunktam mājas (istabas) dzīvnieku atsavina un nodod tā nākamajam īpašniekam kopā ar veterināro (veselības) sertifikātu. Gadījumā, ja mājas (istabas) dzīvnieks Latvijā ir ievests no citas Eiropas Savienības dalībvalsts un ir tādas kategorijas sauszemes dzīvnieks, kas iekļauts Regulas 2020/2236 1. pielikuma 1. un 4. rindā. Vienlaikus vēršam uzmanību uz to, ka no Regulas 2020/2236 1. pielikuma 1. un 4. rindas izriet tikai informācija par sertifikātu, bet sertifikātu paraugs ietverts 1. pielikuma `1. un 4. nodaļā, kura ieviešama līdz ar Regulas 2020/2236 1. pielikuma 1. un 4. rindu. Attiecīgi, nepieciešamības gadījumā, iesakām:
1) papildināt projekta 2.2. apakšpunkta atsauci uz Regulas 2020/2236 1. pielikuma 1. un 4. rindu ar norādi arī uz šī pielikuma 1. un 4. nodaļu;
2) papildināt anotācijas 5.4. apakšsadaļas 1. tabulas Regulas 2020/2236 1. pielikuma 1. un 4. rindas aili ar norādi arī uz šī pielikuma 1. un 4. nodaļu;
3) precizēt anotācijas 5.1. apakšsadaļas skaidrojumu "[..] kura paraugs dots regulas 2020/2236 1. pielikuma pirmajā vai ceturtajā rindā.", ņemot vērā, ka paraugi sniegti šī pielikuma 1. un 4. nodaļā.
Piedāvātā redakcija
-