Atzinums

Projekta ID
22-TA-995
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
03.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plānošanas dokumenta konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzu papildināt Darbības programmas SAM 122 (101) paragrāfu izsakot to šādā redakcijā

(101) Finanšu instrumenti: Individuālās garantijas gan MVU, gan vidējas kapitalizācijas uzņēmumiem. Individuālās garantijas plānots sniegt aizdevumiem investīciju veikšanai, tostarp jaunu tehnoloģiju ieviešanai un procesu digitalizācijai. Kombinētie aizdevumi (aizdevumu kombinējot ar grantu) inovatīvām iekārtām, aizdevumi P&A darbībām un aizdevumi modernu tehnoloģiju pārnešanai. Tāpat neizslēdz iespēju aizdevumiem apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, līzingam u.c. kredītiestāžu finanšu pakalpojumiem, kas veicina saimnieciskās darbības veicēja izaugsmi, konkurētspēju un produktivitātes uzlabošanu. FI pakalpojumu nepieciešamību pamato tirgus nepilnību analīze finanšu pieejamības jomā, t.sk. reģionos. FI valsts atbalsta pasākumus līdzīgi kā 2014.–2020.gada plānošanas periodā īstenos ALTUM, t.sk. piemērojot teritoriāli diferencētos pasākumus. Atbalsts digitālo prasmju pilnveidei uzņēmumiem tiks sniegts granta veidā.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plānošanas dokumenta konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt Darbības programmā 121.SAM (86) paragrāfu, ka atbalstu plānots sniegt kombinēto FI (aizdevumi,garantijas) veidā un izteikt to šādā redakcijā:

(86) Finanšu instrumenti: Lai nodrošinātu uzņēmumu P&A projektu īstenošanu, tiks nodrošināti granti jaunu produktu attīstībai, aizdevumi jaunu iekārtu un tehnoloģiju ieviešanai un tehnoloģiju pārnešanai, kombinētie aizdevumi inovatīvām iekārtām, aizdevumi P&A darbībām (tehnoloģiju attīstībai, prototipēšanai) un aizdevumi modernu tehnoloģiju pārnešanai. Inovatīvu iekārtu ieviešanas projektiem plānots sniegt kombinēto finanšu instrumentu veidā - aizdevumu vai garantiju kombinējot ar grantu, kas paredz pamatsummas dzēšanu līdz noteiktam apmēram no aizdevuma summas vai % likmju subsīdiju (risinājums tiks lemts atbalsta programmas izstrādes stadijā). FI pakalpojumu nepieciešamību pamato tirgus nepilnību analīze finanšu pieejamības jomā, t.sk. reģionos. FI valsts atbalsta pasākumu līdzīgi kā 2014.-2020.gada plānošanas periodā īstenos ALTUM, t.sk. piemērojot teritoriāli diferencētus atbalsta pasākumus.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plānošanas dokumenta konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzu precizēt DP programmas 103 paragrāfu un izteikt to šādā redakcijā:

Atbalsts inkubācijas procesa nodrošināšanai vidēji augsto un augsto tehnoloģiju, un radošo industriju jomā (finanšu, nefinanšu atbalsta pasākumi) – sniegt atbalstu un veicināt ieinteresētību uzņēmējdarbības uzsākšanā, attīstīšanā, t.sk. esošiem uzņēmumiem, un biznesa komandu veidošanā, ar fokusu uz VAI ar mērķi stiprināt izaugsmi vidēji augsto un augsto tehnoloģiju jomā un radošo industriju jomā, un sekmēt produktu un/vai tehnoloģiju ar augstu pievienoto vērtību radīšanu. Tiks nodrošināta inkubācijas pakalpojuma sasaiste un virzība uz P&A&I un produktiem ar augstu pievienoto vērtību, atbalsta instrumenta ieviešanu nodrošinot LIAA sadarbībā ar AII, pētniecības organizācijām, pašvaldībām, kā arī ar radošo un tehnoloģiju industriju pārstāvjiem. Atbalsta ietvaros tiks sniegtas apmācības, mentorings, konsultācijas, nodrošināts AI iestāžu atbalsts prototipu izstrādē biznesa inkubācijas klientam, atbalsts prototipa komercializācijai, investīciju piesaistei tālākai attīstībai un tirgus izpētei, kā arī citi atbalsta veidi tos pielāgojot klienta vajadzībām. Atbalstu paredzēts sniegt nefinanšu un grantu veidā. Pateicoties AI iestāžu un to pārstāvniecību iesaistei tiks nodrošināt arī reģionālais pārklājums. Vienlaikus, ņemot vērā AI iestāžu iesaisti atbalsta instrumenta ieviešanā, tiks veicināta uzņēmumu un zinātniskā sektora sadarbība, kopīgu projektu īstenošana, kā arī tiks veicināta inovatīvu uzņēmumu rašanās.
 
Piedāvātā redakcija
-