Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Valsts digitālās attīstības aģentūra informē, ka 07.11.2024 plkst. 22:00-23:59 notiks plānoti tehniskie darbi, kuru laikā var tik traucēta autentifikācija ar visiem autentifikācijas rīkiem.
Projekta ID
23-TA-474
Atzinuma sniedzējs
Kultūras ministrija
Atzinums iesniegts
20.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka ar šo noteikumu projektu profesionālās vidējās izglītības iestāžu pedagogiem tiek ieviests jauns regulējums  par pedagogu darba slodzes sadalījumu, (darba slodze nedēļā mācību stundu vadīšanai ir līdz 65 procentiem un citiem pienākumiem – ne mazāk kā 35 procenti no kopējās darba slodzes nedēļā). kā arī noteikumu 32.3. punktā un 2.pielikumā attiecībā uz šo slodzes sadalījumu ieviesta arī atsauce "* Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodze sadalījumu.", lūdzam, papildināt anotāciju ar skaidrojumu par to, kāpēc šāds regulējums tiek ieviests un skaidrot veidu un nosacījumus, kādā izglītības iestādes vadītājs var vienoties ar pedagogu par citu slodzes sadalījumu, piemēram, gadījumos, ja slodzes sadalījuma nodrošināšanai nav pietiekams finansējums. 
Piedāvātā redakcija
 Papildināt anotāciju ar sekojošu tekstu:
Lai profesionālās vidējās izglītības pedagogu darba slodze tiktu plānota sabalansēti, ievērojot kontaktstundu un papildu pienākumu proporciju, kā arī mazinātu skolotāju pārslodzi un ar to saistītos riskus, noteikumu projekts paredz minimālas prasības turpmākai slodzes sabalansēšanai. Noteikumu projektā iekļautā norma par darba slodzes sadalījumu profesionālās vidējās izglītības un vispārējās izglītības pedagogiem noteikts, ka izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu (arī arī lielāku kontaktstundu skaitu par noteikumu 32.3.punktā un projekta 2.pielikumā noteikto darba slodzes sadalījumu, ja izglītības iestādei slodzes sabalansēšanai pieejamais finansējums ir nepietiekams). Šāda vienošanās var tikt iekļauta tarifikācijā un, nododot pedagogam ar to iepazīsties, ir uzskatāma par vienošanos, tādējādi nav nepieciešams slēgt papildu vienošanos pie darba līguma.
 
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 10. maija noteikumu Nr. 354 "Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu" pielikuma "Pedagogu profesiju un amatu saraksts" 3.punktā noteikto izriet, profesionālās izglītības pedagogi iedalās  - profesionālās izglītības skolotājs (2320 01) un  profesionālās ievirzes izglītības skolotājs (2320 02).
Tāpat arī spēkā esošo Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 32.2. un 32.3.punktā ietvertais regulējums skaidri nodala prasības profesionālās ievirzes izglītības pedagogiem un  profesionālās izglītības skolotājiem. Vienlaikus uzsverams, ka profesionālajā izglītībā ir vairāki profesionālās izglītības programmu veidi, saskaņā ar Profesionalās izglītības likuma 26.pantu, piem. profesionālās pamatizglītības programmas, arodizglītības programmas, profesionālās vidējās izglītības programmas u.c. Turklāt arī Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 23.punkta "Profesionālās izglītības iestādes profesionālo mācību priekšmetu skolotājiem nosaka piemaksu līdz 20 procentiem no mēneša darba algas."  var skaidri secināt, ka profesionālās izglītības programmas sastāv no vispārējiem mācību priekšmetiem un profesionālajiem mācību priekšmetiem, kurus īsteno profesionālās izglītības skolotāji.
Lai nodrošinātu vienotas terminoloģijas lietošanu un izglītības iestādēm veidojot tarifikāciju neradītu pārpratumus tiesību normas piemērošanā, lūdzam precizēt Projektā ietverto 32.3. apakšpunktu šādā redakcijā:
"32.3. profesionālās izglītības skolotājiem ir 1320 apmaksātas stundas gadā, tai skaitā šo noteikumu 32.1. apakšpunktā minētie pienākumi, kā arī izglītojamo prakšu, patstāvīgā darba un eksāmenu vadīšana. Darba slodze nedēļā mācību stundu vadīšanai ir līdz 65 procentiem un citiem pienākumiem – ne mazāk kā 35 procenti no kopējās darba slodzes nedēļā. Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu;".
Piedāvātā redakcija
izteikt 32.3. apakšpunktu šādā redakcijā:
"32.3. profesionālās izglītības skolotājiem ir 1320 apmaksātas stundas gadā, tai skaitā šo noteikumu 32.1. apakšpunktā minētie pienākumi, kā arī izglītojamo prakšu, patstāvīgā darba un eksāmenu vadīšana. Darba slodze nedēļā mācību stundu vadīšanai ir līdz 65 procentiem un citiem pienākumiem – ne mazāk kā 35 procenti no kopējās darba slodzes nedēļā. Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu;"
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 10. maija noteikumu Nr. 354 "Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu" pielikuma "Pedagogu profesiju un amatu saraksts" 3.punktā noteikto izriet, profesionālās izglītības pedagogi iedalās profesionālās izglītības skolotājs (2320 01) un profesionālās ievirzes izglītības skolotājs (2320 02).
Lai nodrošinātu vienotas terminoloģijas lietošanu un izglītības iestādēm veidojot tarifikāciju neradītu pārpratumus tiesību normas piemērošanā, lūdzam precizēt Projektā ietverto Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 1.pielikuma 4.tabulu "Pārējo pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes", svītrojot atsauces uz izglītības iestādi. Izglītības sistēmā ir izglītības iestādes, kuras īsteno dažāda veida izglītības programmas, piemēram, Mākslu izglītības kompetences centrs "Nacionālā mākslu vidusskolas", Dobeles Amatniecības un vispārizglītojošā vidusskola ir profesionālā izglītības iestāde, kas īsteno arī vispārējās pamatizglītības programmas, Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošā pamatskola, Murjāņu Sporta ģimnāzija pēc veida ir vispārējās izglītības iestāde un īsteno arī profesionālās ievirzes izglītības programmas, savukārt Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola pēc veida ir vispārējās izglītības iestāde un īsteno arī profesionālās izglītības programmas. Līdz ar to 4.tabulā "Pārējo pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes" ir būtiski korekti norādīt  pedagoga amata (profesijas) nosaukumus. Lūdzam precizēt 4.tabulu attiecība uz profesionālās vidējās izglītība sun profesionālās ievirzes mākslās pedagogiem.
 
Piedāvātā redakcija

Pārējo pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes

 

4. tabula

 

Nr. 

p. k.

 

 

Pedagoga amata (profesijas) nosaukums Zemākā mēneša darba algas likme (EUR)
1.

Izglītības (tai skaitā pirmsskolas izglītības) metodiķis 

1360
2.

Profesionālās izglītības iestādes pedagogs (izņemot Kultūras ministrijas padotības profesionālās izglītības iestādes),  profesionālās ievirzes sporta izglītības pedagogs, interešu izglītības skolotājs

1020
3.

Profesionālās izglītības skolotājs (Kultūras ministrijas padotības profesionālās izglītības iestādē), profesionālās ievirzes izglītības mūzikā, mākslā un dejā pedagogs, koncertmeistars

1020
4.

Pirmsskolas pedagogs

1240
5.

Vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iestādes pedagogs (izņemot pirmsskolas pedagogu)

1224

 

4.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 10. maija noteikumu Nr. 354 "Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu" pielikuma "Pedagogu profesiju un amatu saraksts" 3.punktā noteikto izriet, profesionālās izglītības pedagogi iedalās  - profesionālās izglītības skolotājs (2320 01) un profesionālās ievirzes izglītības skolotājs (2320 02).
Vienlaikus uzsverams, ka profesionālajā izglītībā ir vairāki profesionālās izglītības programmu veidi, saskaņā ar Profesionālās izglītības likuma 26.pantu, piem. profesionālās pamatizglītības programmas, arodizglītības programmas, profesionālās vidējās izglītības programmas u.c. Turklāt ir vairākas izglītības iestādes, kuras īsteno gan vispārējās izglītības programmas, gan profesionālās izglītības programmas un profesionālās ievirzes izglītības programmas. Sk. iepriekšējos iebildumos norādītos piemērus.
Lai nodrošinātu vienotas terminoloģijas lietošanu un izglītības iestādēm veidojot tarifikāciju neradītu pārpratumus tiesību normas piemērošanā, lūdzam precizēt Projektā ietverto Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 3.pielikuma 1.punktu aizstājot vārdus "Profesionālās izglītības iestādes pedagogs'  ar vārdiem "Profesionālās izglītības skolotājs, koncertmeistars".
Piedāvātā redakcija

Nr.
p. k.

Amata nosaukums

Darba slodze nedēļā

Darba slodze gadā

astronomiskajās stundās

mācību stundu/nodarbību vadīšanai

1.

Profesionālās izglītības skolotājs, koncertmeistars

30

ne vairāk kā 65 %  no astromiskajām stundām*  1320
2. Vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības pedagogs 36

ne vairāk kā 65 % no astromiskajām stundām* 

1584

3.

Profesionālās ievirzes izglītības mūzikā, mākslā un dejā pedagogs, koncertmeistars (izņemot Kultūras ministrijas padotības profesionālās izglītības iestādes)

30

26**

1320

4.

Profesionālās ievirzes sporta izglītības pedagogs

30

26**

1320

5.

Interešu izglītības skolotājs

30

26**

1320

6.

Skolotājs baleta mākslinieks profesionālās vidējās izglītības iestādē

21

16

924

7.

Izglītības psihologs, sociālais pedagogs, skolotājs logopēds, speciālais pedagogs, pedagoga palīgs

36

***

1584

8.

Pirmsskolas izglītības pedagogs

40

34

1760

9.

Izglītības iestādes vadītājs, izglītības iestādes vadītāja vietnieks, struktūrvienības vadītājs, izglītības metodiķis, pirmsskolas izglītības metodiķis, sporta organizators izglītības iestādē, surdopedagogs speciālās izglītības iestādes dzirdes kabinetā, tiflopedagogs speciālās izglītības iestādes redzes kabinetā, arodmācības (amatmācības) skolotājs, internāta skolotājs vispārējās un speciālās izglītības iestādē, skolotājs izglītības iestādes dienesta viesnīcā, izglītības iestādes bibliotekārs, skolotājs mentors, izglītības iestādes muzeju pedagogs, pedagogs karjeras konsultants, pagarinātās dienas grupas skolotājs

40

 

1760

10.

Lektors, asistents un koncertmeistars augstākās izglītības iestādē    

600–1000

11.

Profesors, asociētais profesors, docents augstākās izglītības iestādē    

600–1000

12.

Lektors, asistents koledžā    

840–1000

13.

Docents koledžā    

840–1000

 

Piezīme.

* Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodze sadalījumu.

** Izglītības iestādes vadītājam un pedagogam vienojoties, darba slodzi nedēļā mācību stundu/nodarbību vadīšanai var palielināt, bet ne vairāk kā par divām stundām.

*** Atbilstoši amata aprakstā noteiktajam.