Atzinums

Projekta ID
23-TA-2929
Atzinuma sniedzējs
Vēja enerģijas asociācija
Atzinums iesniegts
19.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Vēja enerģijas asociācija (VEA) izsaka pateicību par iesaisti dažādās sanāksmēs, gatavojot Jūras plānojuma Latvijas Republikas iekšējiem jūras ūdeņiem, teritoriālajai jūrai un ekskluzīvās ekonomiskās zonas ūdeņiem līdz 2030. gadam 2019. - 2023. gada starpposma novērtējumu. Tomēr vienlaicīgi, izskatot dokumentu, nozari dara bažīgu iezīmētās papildus “LifeREEF” projekta izpētes zonas, kas lielā apmērā pārklājas ar vēja parku izpētes laukumiem.  VEA vēlas atgādināt, ka arī energodrošība, enerģētiskā neatkarība un klimatneitralitāte ir vienlīdz svarīgi valsts mērķi, kas Latvijai jārealizē, nodrošinot sabiedrības pamatintereses.

Kontekstā ar iepriekš minēto, lūdzam Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) sniegt atbildes uz nozari interesējošiem jautājumiem:

- Kādas sekas attiecībā uz šobrīd jūras plānojumā norādītajiem jūras izmantošanas veidiem var radīt “LifeREEF” rezultāti?
- Kāda būs VARAM rīcība, ja vienā vai vairākās vēja parku izpētes teritorijās tiks konstatētas aizsargājamas dabas vērtības? Kuram no teritorijas izmantošanas veidiem tiks dota prioritāte? VEA ieskatā, nepieciešams noteikt prioritātes vai to secību katrā no jūras izmantošanas zonām, kā arī to, ka teritorijas, kas noteiktas kā vienādas nozīmes prioritātes, zonējumā nepārklājas (piemēram, pašlaik vēja parku pētniecības un bioloģiskās daudzveidības pētniecības jomas). Lūdzam skaidrot.
- Vai “LifeREEF” izpētes laikā Klimata un enerģētikas ministrija drīkstēs rīkot vēja parku izpētes laukumu izsoles un attiecīgi, vai izsoles uzvarētājs drīkstēs veikt laukuma/u ietekmes uz vidi novērtējuma izpētes?
- Kādā termiņā “LifeREEF” izpētes rezultāti tiktu apkopoti un izstrādātas rekomendācijas normatīvo aktu grozījumiem, tai skaitā rekomendācijas atkrastes vēja parku projektu attīstīšanai?
- Kā un vai “LifeREEF” izpētes laika rāmis ir salāgots ar Nacionālajā enerģētikas un klimatā plānā noteiktajiem sasniedzamajiem mērķiem līdz 2030. gadam?
- Vai ir izvēlēti alternatīvi risinājumi jaunu dabas aizsardzības teritoriju noteikšanā, piemēram, paredzēt tiem mērķiem to teritoriju, kas jūras plānojumā nav paredzēta citiem pielietojumiem? Varbūt ir izvērtētas vēja parku izpētes kompensācijas zonas gadījumā, ja vēja parku attīstīšana iezīmētajās teritorijās nav iespējama?  Četras no piecām vēja parku attīstības izpētes teritorijas ietekmē aizsargājamo jūras teritoriju paplašināšana, bet novērtējumā potenciāli ir iezīmētas tikai papildus divas vēja parku izpētes zonas.
- Pēc kādiem kritērijiem izvēlēta inovāciju zona? Tai nav nepieciešamās infrastruktūras (pieslēguma, ja, piem., paredzēta elektroenerģijas ražošana, izmantojot viļņu enerģiju).
Piedāvātā redakcija
-