Atzinums

Projekta ID
22-TA-1500
Atzinuma sniedzējs
Valsts kanceleja
Atzinums iesniegts
25.08.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Pamatnostādņu projekts
Iebildums
Saskaņā ar 2014.gada 2.decembra Ministru kabineta noteikumu Nr.737 “Attīstības plānošanas dokumentu izstrādes un ietekmes izvērtēšanas noteikumi” 18.6. punktu, pamatnostādnēs jāietver uzdevumu īstenošanas uzsākšanas un pabeigšanas termiņu. Lūdzam precizēt uzdevumu izpildes termiņus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Pamatnostādņu projekts
Iebildums
Pamatnostādnes ir izstrādāts  termiņam 2022.-2027.gads, no kura uz to apstiprināšanas brīdi 1,5 gadi no  darbības termiņa jau būs pagājuši. Lūdzam noteikt pamatnostādņu darbības termiņu no 2023.gada. Gadījumā, ja ir nepieciešamība dokumentāli fiksēt jau paveikto 2022.gadā, lūdzam izveidot atsevišķu pielikumu. Vēršam uzmanību, ka plānošanas dokumentam nav jāveic atskaitīšanās funkcija. Saskaņā ar Attīstības plānošanas sistēmas likuma 4.pantu, attīstības plānošanas dokuments cita starpā plāno turpmāko politikas īstenošanai un rezultātu novērtēšanai nepieciešamo rīcību. Uzskatām,  ka Ministru kabinetam nebūtu jāpieņem lēmums, kas norāda iespējamību veikt plānošanu  ar atpakaļejošu datumu.
Lūdzam atbilstoši koriģēt arī pamatnostādņu pielikumu Nr.3. "Indikatīvs ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldību budžetiem"
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Pamatnostādņu projekts
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt iespēju veidot Pamatnostādņu struktūru atbilstoši 02.12.2014. Ministru kabineta noteikumu Nr.737 “Attīstības plānošanas dokumentu izstrādes un ietekmes izvērtēšanas noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr.737) prasībām, tai skaitā:
- 7.punktā noteiktajam: dokumentu veidot, īsi, skaidri un loģiski formulējot tā satura izklāstu;
- 18.punktā un 1.pielikumā noteiktajām prasībām pamatnostādņu saturam un struktūrai;
- 19.punktā noteiktajām prasībām par pamatnostādņu pielikumos ietveramo informāciju (pamatnostādņu pielikumā ietver esošās situācijas raksturojumu pamatnostādņu aptvertajās nozarēs (tajā skaitā aktuālo statistisko informāciju), identificētās problēmas, kuru risināšanai nepieciešama noteiktas politikas īstenošana (tajā skaitā sniedzot pamatojumu, ja atsevišķas problēmas netiks risinātas), kā arī piedāvātā risinājuma sākotnējās ietekmes izvērtējuma rezultātus).

Vēršam uzmanību, ka dokumenta projekta esošā redakcija satur apjomīgu materiālu, kur ir konstatējami arī ex ante analīzes elementi, kas būtu norādāmi projekta pielikumos. Uzskatām, ka svarīgāk ir nevis apkopot visu informāciju par tēmu, bet atbilstoši MK noteikumos Nr.737 noteiktajai struktūrai pamatdokumentā koncentrēti un skaidri norādīt tikai uz būtiskākajiem jaunajiem īstenojamiem rīcības virzieniem un uzdevumiem definēto mērķu sasniegšanā.

Mājokļu pamatnostādnēm jāaptver visi aspekti, kas skar gan energoefektivitāti, gan finanšu tirgus darbību un pakalpojumu pieejamību privātā kapitāla piesaistei un privātpersonu kreditēšanai mājokļu tirgū. Pamatnostādnēs ir jārod veids kā Klimata, reģionālo, finanšu pakalpojumu un citas politikas saslēgt mājokļu pamatnostādņu ietvarā, jo šīm politikām un izstrādnēm citos plānošanas dokumentos ir lielākā ietekme uz sagaidāmajiem rezultātiem mājokļu politikā (pieejamība, kvalitāte, reģionālais pārklājums, izmaksas, administratīvās procedūras utt). Būtu svarīgi risināt mājokļu pieejamības jautājumu līdztekus ilgtspējas un klimata jautājumiem ar finanšu sektora un kapitāla tirgus plašu iesaisti caur ilgtspējīgu finanšu produktu/pakalpojumu attīstību, jo valsts budžeta līdzekļi ir ierobežoti. Šis būtu arī veids, kā veicināt kapitāla un finanšu attīstību Latvijā, jo sniegtu iespējas finanšu sektora dalībniekiem aktīvāk iesaistīties ilgtspējas projektos un privātajiem investoriem – iespēju investēt šādos produktos.

Projekta 9.lpp pamatnostādņu mērķis, politikas un rezultatīvie rādītāji bāzes gads uzrādīts 2018.
Aicinām kā bāzes gadu norādīt 2021.gadu, jo šajā gadā tika veikta Tautas skaitīšana ar plašiem apsekojumiem, kuri skar arī mājokļu tirgu,  kā arī uzsāktas vairākas atbalsta programmas.
Piedāvātā redakcija
-