Atzinums

Projekta ID
21-TA-1563
Atzinuma sniedzējs
AS "Rīgas siltums"
Atzinums iesniegts
16.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
AS “RĪGAS SILTUMS” ir izvērtējusi likumprojektu “Grozījumi Enerģētikas likumā” (21-TA-1563) un tā sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumu (anotāciju) (turpmāk – Likumprojekts) un atbalstā tālāku virzību, ja tiek ņemti vērā šādi iebildumi:

1.         Papildināt Likumprojekta 1.pana pirmo daļu ar 42.3 punktu šādā redakcijā:
“42.3 siltumenerģijas tirgus – tirgus, kuru organizē siltumenerģijas sistēmas operators daļā, kurā pastāv autonomo siltumenerģijas ražotāju konkurence, kas darbojas siltumenerģijas tirgū saskaņā ar brīvprātīgas līdzdalības principu;”.

2.         Izteikt Likumprojekta 9 pantu šādā redakcijā:
“izteikt 16. panta otro un trešo daļu šādā redakcijā:
“(2) Siltumapgādes sistēmas operators, ja to pieļauj siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmas tehniskās iespējas, savā licences darbības zonā nodrošina iespēju autonomajam ražotājam piedalīties siltumenerģijas tirgū. Siltumapgādes sistēmas operators, ja to pieļauj siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmas tehniskās iespējas, savā licences darbības zonā nodrošina komersantiem, kuru darbības rezultātā rodas atlikumsiltums, iespēju ievadīt atlikumsiltumu siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmā.

(3) Aukstumapgādes sistēmas operators, ja to pieļauj aukstumenerģijas pārvades un sadales sistēmas tehniskās iespējas, savā licences darbības zonā nodrošina iespēju autonomajam ražotājam piedalīties aukstumenerģijas tirgū. Aukstumenerģijas sistēmas operators, ja to pieļauj aukstumenerģijas pārvades un sadales sistēmas tehniskās iespējas, savā licences darbības zonā nodrošina komersantiem, kuru darbības rezultātā rodas atlikumaukstums, iespēju ievadīt atlikumsaukstumu aukstumenerģijas pārvades un sadales sistēmā.”.

papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
“(5) Vertikāli integrēts komersants pērk autonomā ražotāja ražotās siltumenerģijas vai aukstumenerģijas apjomu, vai atlikumsiltumu vai atlikumaukstumu par:
1)         siltumenerģijas tirgus cenu, ja siltumenerģijas sistēmas operatora licences darbības zonā ir siltumenerģijas vai aukstumenerģijas tirgus;
2)         vienošanās cenu, ja tas nerada siltumenerģijas vai aukstumenerģijas gala tarifa pieaugumu.”.

3.         Papildināt Likumprojektu ar jaunu pantu šādā redakcijā:
“Papildināt likumu ar 22.1 pantu šādā redakcijā:
22.1 Siltumenerģijas pārvades un sadales sistēma ietver savstarpēji savienotus siltumtīklus un iekārtas, kuri tiek izmantoti siltumenerģijas pārvadei līdz attiecīgajai sadales sistēmai vai lietotājiem. Siltumenerģijas pārvades un sadales sistēma ir siltumenerģijas sistēmas operatora īpašums.”.

4.         Likumprojekta 13.pantā ietvertajā likuma 23.panta otrajā daļā svītrot vārdus “vai pusēm savstarpēji vienojoties par citiem apmaksas nosacījumiem.”.

5.         Izteikt Likumprojekta 16.pantā ietvertā 47.panta trešo daļu šādā redakcijā:
“(3) Tiesības piegādāt siltumenerģiju noteiktā tirgus periodā iegūst siltumapgādes komersanti pēc ekonomiskā pakāpeniskuma principa.”.

6.         Papildināt Likumprojekta 16.pantā ietverto 47.pantu ar ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:
“(4) Siltumenerģijas apjomu, uz kuru nepastāv konkurence, siltumenerģijas sistēmas operators saražo vai iepērk par regulētu cenu.”.

(5) Siltumenerģijas sistēmas operatoram ir pienākums organizēt tirgu, ja tā licences darbības zonā pastāv konkurējošie siltumavoti vai aukstumavoti ar kopējo jaudu lielāku 50 MW. Sistēmas operators nosaka noteikumus par siltumenerģijas tirgus tehnisko un ekonomisko regulējumu.”.

7.         Izteikt Likumprojekta 16.pantā ietverto 48.pantu šādā redakcijā:
“(1) Siltumapgādes sistēmas operatoru licenču darbības zonu pārklāšanās nav pieļaujama.
(2) Katra sadales sistēmas operatora licences darbības zonu nosaka regulators. Regulators uzrauga pakalpojumu sniegšanas nodrošināšanu licences darbības zonā un tam ir tiesības grozīt tā noteiktās licences darbības zonas robežas.
(2) Siltumapgādes sistēmas operators, ja to pieļauj siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmas tehniskās iespējas, savā licences darbības zonā nodrošina siltumenerģijas ražotājam pieeju siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmai, atbilstoši siltumenerģijas sistēmas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem.
(3) Vertikāli integrēts komersants savā licences darbības zonā iepērk siltumenerģiju no siltumapgādes komersantiem, tajā skaitā no neatkarīgajiem siltumenerģijas ražotājiem, nodrošina siltumenerģijas lietotājiem drošu un kvalitatīvu siltumapgādi.”.

8.         .No Likumprojekta 17.panta svītrot likuma 49.pantu.

9.         Papildināt likumu ar pārejas noteikumu, kas paredz, ka likuma 22.1 pants attiecas uz visiem tiem siltumenerģijas pārvades un sadales veikšanai nepieciešamajiem objektiem, kas tiek nodoti ekspluatācijā pēc 22.1 panta spēkā stāšanās.

AS “RĪGAS SILTUMS” izteiktie priekšlikumi Likumprojektam ir balstīti uz tādu tirgus regulējumu, kas nodrošina siltumenerģijas tirgu, ko organizētu AS “RĪGAS SILTUMS” kā siltumenerģijas sistēmas operators, gadījumā, ja pastāv autonomo siltumenerģijas ražotāju konkurence, kas darbojas siltumenerģijas tirgū saskaņā ar brīvprātīgas līdzdalības principu. Savukārt, siltumenerģijas sistēmas operators organizētu tirgu, ja tā licences darbības zonā pastāv konkurējošie siltumavoti vai aukstumavoti ar kopējo jaudu lielāku par 50 MW, citos gadījumos siltumenerģijas apjomam, uz kuru nepastāv konkurence, siltumenerģijas sistēmas operators saražo vai iepērk par regulētu cenu. Proti, svarīgi ir nodalīt siltumenerģijas tirgus apjoma robežas un tarifikācijas principus.
Likumprojekts paredz regulējumu atlikumsiltumam un atlikumaukstumam un tā integrāciju kopējā siltumenerģijas tirgū, tomēr nav skaidri definēts, pēc kādiem kritērijiem tik vērtēts atlikumsiltums/atlikumaukstums kā pamatprodukts un kurā brīdī tas kļūst par produktu, kas darbojas ārpus regulētā/siltumenerģijas sistēmas operatora organizētā siltumenerģijas tirgus.
Tāpat, AS RĪGAS SILTUMS” piedāvā papildināt Enerģētikas likumu ar jaunu pantu, kas noteiktu, ka siltumenerģijas pārvades un sadales sistēma ir siltumenerģijas sistēmas operatora īpašums. Šāds regulējums nepieciešams, lai nodrošinātu vienotu siltumapgādes sistēmu, novērstu tās pašreizējo sadrumstalotību, kā arī skaidri noteiktu īpašumtiesību piederību. Analoģisks regulējums pastāv arī elektroenerģijā, kas noteic, ka elektroenerģijas pārvades sistēma ir pārvades sistēmas operatora īpašums. Arī citās regulētās nozarēs apgādes sistēma ir pakalpojuma sniedzēja īpašums. Lai ieviestu šādu regulējumu, nepieciešams noteikt Enerģētikas likumā pārejas noteikumus, kas paredz, ka šīs normas regulējums attiecas uz visiem tiem objektiem, kas tiek nodoti ekspluatācijā pēc minētā panta spēkā stāšanās. 
AS “RĪGAS SILTUMS” ierosina noteikt siltumenerģijas sistēmas operatoram tiesības izstrādāt un izdot noteikumus par siltumenerģijas tirgus tehnisko un ekonomisko regulējumu. Šādi noteikumi neieciešami, lai siltumenerģijas sistēmas operators noteiktu tehnisko regulējumu attiecībā un piekļuvi siltumenerģijas pārvades un sadales sistēmai, kā arī skaidri un nepārprotami noregulētu ekonomisko pusi. Šo noteikumu atbilstību spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem uzraudzītu Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija kā siltumenerģijas nozares uzraugoša institūcija.
Nepieciešams precizēt 47.panta trešās daļas redakciju. Likumprojektā ietvertā 47.panta trešās daļas redakcija ir tāda, kas nav īstenojama, jo šobrīd nepastāv pilnvērtīgs, konkurējošs siltumenerģijas tirgus. Monopola apstākļos atteikties no tirgus regulācijas lietotājiem ir pāragri, šāds regulējums būtu iespējams un nepieciešams, ja pastāvētu konkurējošs tirgus.
No Likumprojekta 13.pantā ietvertā likuma 23.panta otrās daļas nepieciešams svītrot vārdus “vai pusēm savstarpēji vienojoties par citiem apmaksas nosacījumiem. Minētos vārdus nepieciešams svītrot, jo pastāv subjektīvās attieksmes risks, kas var novest pie nevienlīdzīgiem nosacījumiem un radīt nelabvēlīgākus nosacījumus siltumenerģijas sistēmas operatoram.
Piedāvātā redakcija
-