Atzinums

Projekta ID
21-TA-80
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
12.11.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Ziņojuma 15.lpp. iekļauta informācija par to, ka 2020.gadā nodibinājums “Latvijas Tiesnešu mācību centrs” pēc VBTAI pasūtījuma veicis pētījumu (izstrādājis metodiskās vadlīnijas) “Starpinstitūciju sadarbība bērnu tiesību aizsardzībai pašvaldībās”.
Piedāvātā redakcija
Aicinām papildināt Ziņojumu ar informāciju par praktiski veiktajiem pasākumiem, lai iedzīvinātu metodiskajās vadlīnijās sniegtos ieteikumus – sadarbības grupu apmācību programmas, apmācības, semināri u.tml.
 
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Ziņojuma 14.lapā atainoti pētījuma “Pētījums par starpinstitūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā” (turpmāk pētījums) secinājumi, tostarp: 6) lielākā daļa sadarbības grupu ne reizi nav kontaktējušās ar VBTAI, lai saņemtu konsultācijas vai citāda veida metodisku atbalstu. 2017.gada 12.novembra noteikumu Nr. 545 “Noteikumi par institūciju sadarbību  bērnu tiesību aizsardzībā” 11.punktā teikts:
11. Ja sadarbības grupa, izskatot individuālo gadījumu, nevar vienoties par saskaņotu un koordinētu sadarbību, tā informē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija sniedz konsultatīvu un metodisku atbalstu, lai tiktu ievērotas bērna intereses.
 
Piedāvātā redakcija
Uzskatām, ka ir izvērtējams, vai visi pētījuma secinājumi atainojami LM virzītajā Ziņojumā, tostarp iepriekšminētais 6.secinājums.
Kaut arī MK noteikumu 11.punkts paredz konsultēšanās iespēju, kā arī informēšanu, ja nevar vienoties par saskaņotu rīcību, tas, ka nav notikusi tieša sadarbības grupas ,konsultēšanās ar VBTAI, nebūt nenozīmē, ka  attiecīgās sadarbības grupas darbība vērtējama negatīvi un tā būtu pārkāpusi noteikto regulējumu. Pie tam, ņemot vērā sadarbības grupas sastāvu, iespējams, ka konsultēšanās notikusi ne tieši pārstāvot sadarbības grupu, bet gan, piemēram,  no bāriņtiesas, pašvaldības policijas u.tml.
Pie tam tikpat labi, ja sadarbības grupas būtu bieži un daudz lūgušas konsultatīvu un metodisku atbalstu VBTAI, no  tā, iespējams, arī  tiktu izdarīts negatīvs secinājums. Tādā gadījumā iespējams tiktu prezumēts, ka līdz ar to sadarbības grupām nav nepieciešamo prasmju un kvalifikācijas.
Līdz ar ko secinājumam par konsultēšanās biežumu nav tieša saistība ar sadarbības grupas kompetenci.
Rosinām svītrot 6.secinājumu no ziņojuma.
 
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Ziņojuma 13.,14.lpp. analizēts Bērnu lietu sadarbības padomes un pašvaldību sadarbības grupu darbs saskaņā ar MK 2017.gada 12.septembra noteikumiem nr.545 “Noteikumi par institūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā”, kā arī atspoguļoti pētījuma “Pētījums par starpinstitūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā” secinājumi par šo darbu, t.sk. 6) pārliecinoša daļa sadarbības grupu līdz šim nav sadarbojušās ar padomi, tajā skaitā nav sniegušas priekšlikumus.
 
Piedāvātā redakcija
Nepieciešams papildināt Ziņojumu un norādīt, ka kopš MK noteikumu spēkā stāšanās nav izstrādāts reāls un faktiski darbojošs mehānisms, kā notiek šī vertikālā sadarbība starp Bērnu lietu padomi un sadarbības grupām: kādā veidā notiek šie sadarbība, kā tiek sniegti/nodrošināta iespēja sniegt priekšlikumus, kādā veidā tie tiek iekļauti Bērnu lietu padomes darba kārtībā utt.
 
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka Ziņojumā atspoguļoti valsts institūciju īstenotie pasākumi, labā prakse u.tml. Ņemot vērā, ka arī pašvaldību līmenī tiek īstenoti virkne pasākumu, aicinām izvērtēt un iekļaut Ziņojumā informāciju, kas ir ministriju rīcībā, piemēram, VARAM - tiek īstenots pasākums "Ģimenei draudzīga pašvaldība", kura ietvaros tiek iegūta informācija par pašvaldību atbalstu ģimenēm, LM - par pašvaldību atbalstu audžuģimenēm u.tml.
Piedāvātā redakcija
-