Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
21-TA-295
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Jaunatnes padome
Atzinums iesniegts
13.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Priekšlikums
Vēršam uzmanību uz Latvijas Republikas Valsts kontroles ziņojumu "Iedzīvotāju līdzdalība – neizmantota iespēja kvalitatīvu lēmumu pieņemšanai pašvaldībās." (publicēts 02.06.2023., saite uz ziņojumu: https://www.lrvk.gov.lv/lv/getrevisionfile/29652-LYOaCJdhwHHIAmJf_YBTLUHqC_qQHhoj.pdf), kurā minēts, ka "pēc revidējamā laika posma apstiprinātajās Bērnu, jaunatnes un ģimenes lietu pamatnostādnēs 2022.–2027. gadam noteiktais mērķis jauniešu līdzdalības veicināšanai pašvaldībās – par 7 % lielāks jauniešu skaits, kas augsti novērtē savas iespējas ietekmēt lēmumu pieņemšanu pašvaldībās (no 8 % 2020. gadā uz 15 % 2027. gadā) – nav ambiciozs. Valsts kontroles ieskatā, mērķis ar šādu salīdzinoši nelielu uzlabojumu – vidēji 1 % gadā pie tik zemiem šā brīža rādītājiem situācijā, kad jauniešu īpatsvars jau tā ir mazs pret kopējo iedzīvotāju skaitu Latvijā (tikai 11 %) un nākotnē tiek prognozēta jauniešu īpatsvara samazināšanās – nespēs nodrošināt jauniešu viedokļa līdzvērtīgu pārstāvniecību lēmumu pieņemšanā pašvaldībās salīdzinājumā ar iedzīvotājiem vecumā no 26 gadiem. Piemēram, lemjot par jauniešiem tik aktuālajiem, ar vidi saistītajiem, jautājumiem, to īpatsvars attiecībā pret pieaugušajiem, kas potenciāli varētu iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesos , ir vien 3 %. Līdzīgi secinājumi izdarāmi arī par mērķa izpildes rādītāju attiecībā uz jauniešu iespējām ietekmēt lēmumu pieņemšanu valsts līmenī (no 5 % 2020. gadā uz 10 % 2027. gadā). Līdz ar to situācijā, kad gan valstij, gan pašvaldībām ir ierobežoti finanšu resursi visu vajadzību apmierināšanai, jauniešu viedokļa līdzvērtīga pārstāvniecība nodrošinās, ka arī viņu viedoklis un vajadzības tiek ņemtas vērā. Bērnu, jaunatnes un ģimenes lietu pamatnostādnēs 2022.–2027. gadam noteiktais mērķis jauniešu līdzdalības veicināšanai pašvaldībās un valsts līmenī šādu līdzvērtīgu pārstāvniecību neveicina." Ņemot vērā augstāk minēto, rosinām un lūdzam rast iespēju/risinājumu, lai veicinātu jauniešu līdzdalību ambiciozāk.

Otrkārt, lūdzam rast iespēju paredzēt Jaunatnes politikas plāna 2023.-2024.gadam izvērtēšanu, kā arī izvērtējuma rezultātā gūto secinājumu prezentēšanu Jaunatnes konsultatīvajā padomē. 
Piedāvātā redakcija
-