Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
Projekta ID
22-TA-2838
Atzinuma sniedzējs
Kultūras ministrija
Atzinums iesniegts
14.02.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Skatīt šo noteikumu Projekta 11.iebildumu.
Vienlaikus lūdzam anotācijā skaidrot, kas ir domāts ar profesionālās izglītības mācību līdzekļu kartēšanu, kas šo noteikumu Projektā ir plānotie profesionālās izglītības iestāžu metodiskā darba vadības principi un vai tas būs uzdevums, kas jāveic izglītības iestādēm.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt noteikumu Projekta 14.punktu, ka finansējuma saņēmējs pirms sadarbības līguma noslēgšanas ar sadarbības partneri līguma projektu saskaņo ar Izglītības un zinātnes ministriju un/vai nozares atbildīgo ministriju, kas attiecīgi ir Zemkopības ministrija un Kultūras ministrija
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam visā anotācijā tekstā lietot frāzi "tehnikums un mākslu izglītības kompetences centrs" (attiecīgā skaitlī un locījumā), jo atbilstoši Profesionālās izglītības likuma 16.1 pantā noteiktajam tehnikums un mākslu izglītības kompetences centrs ir līdzvērtīga statusa profesionālās izglītības iestādes. Lūdzam arī anotācijā norādīt, ka potenciālie finansējuma saņēmēji būs Izglītības un zinātnes ministrijas un Kultūras ministrijas padotības profesionālās izglītības iestādes.
Lūdzam precizēt anotācijā noteikto nacionālā rādītāja vērtību uz 29, ņemot vērā, ka metodiskā darba virsvadība noteikta ne vien Izglītības un zinātnes ministrijas padotības, bet arī Kultūras ministrijas padotības profesionālās izglītības iestādēm.   
Lūdzam arī anotācijā papildināt, ka 4.2.2.9.pasākuma pirmās kārtas īstenošanas nosacījumi a) sadaļā paredz, ka tiks atlasītas vismaz trīs Latvijas ekonomikai un radošajām industrijām būtiskās nozares, ņemot vērā radošo industriju īpatsvaru un nozīmi ekonomikā, kā arī ņemot vērā, ka radošās industrijas ir nozare, kas "nodrošina ekoloģiski draudzīgākus risinājumus ilgtspējīgas attīstības izaicinājumiem" (Ž.Eglīte, Radošās industrijas un ilgtspēja – nākotnes iespējas attīstībai, 2021).
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt noteikumu projektu un attiecīgi arī anotāciju, norādot, kuras profesionālās izglītības iestādes paredzētas kā metodiskā atbalsta saņēmējas, kā arī iekļaut metodiskā atbalsta saņēmēju lokā Kultūras ministrijas padotības profesionālās vidējās izglītības iestādes - mākslu izglītības kompetences centru "Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola", mākslu izglītības kompetences centru "Nacionālā Mākslu vidusskola", mākslu izglītības kompetences centru "Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola", mākslu izglītības kompetences centru "Ventspils Mūzikas vidusskola", Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolu, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolu, Jelgavas Mūzikas vidusskolu, Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolu, kā Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu un Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, kuras abas plāno reorganizācijas procesa rezultātā izveidot vienu izglītības iestādi ar mākslu izglītības kompetences centra statusu no 2023.gada 1.augusta.
Norādām, ka visas Kultūras ministrijas padotības profesionālās vidējās izglītības iestādes īsteno profesionālās vidējās izglītības programmas, kas dod iespēju iegūt ceturtā līmeņa profesionālo kvalifikāciju un to darbība atbilst atbilst pasākuma pirmās kārtas mērķim attīstīt sistemātisku profesionālās izglītības satura pilnveidi, profesionālās izglītības iestāžu un nozaru sadarbību profesionālās izglītības satura īstenošanā, darba tirgū aktuālu prasmju identificēšanu, kā arī iespēju robežās atbilstoši mākslu jomas specifikai ieviešot prasmes izglītības saturā ilgtspējas, digitālas un zaļās ekonomikas nodrošināšanai.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt noteikuma projekta 11.punktā sadarbības partneru uzskaitījumu ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Kultūrizglītības padomi. Latvijas Nacionālais kultūras centrs atbilstoši Ministru kabineta 2012. gada 18. decembra noteikumiem Nr. 931 "Latvijas Nacionālā kultūras centra nolikums" veic uzdevumus kultūras nozares un radošo industriju jomā, kas atbilst atbalstāmajām darbībām, kas norādītas noteikumu Projekta 18.punktā, savukārt Kultūrizglītības padome atbilstoši Profesionālās izglītības likuma 12.panta devītajai daļai veic nozaru ekspertu padomes funkcijas kultūras nozares un radošo industriju jomā. Neiekļaujot par kultūrizglītību atbildīgās institūcijas šī brīža noteikumu Projektā, pastāv risks, ka 2029.gadā netiks pilnībā sasniegti noteikumu Projektā uzstādītie mērķi par sistemātiskas profesionālās izglītības satura pilnveides koordinēšanas mehānismu attīstīšanu, profesionālās izglītības iestāžu un nozaru sadarbību profesionālās izglītības satura īstenošanā nodrošināšanu, identificējot darba tirgū aktuālas prasmes un ieviešot prasmes izglītības saturā ilgtspējas, digitālas un zaļās ekonomikas nodrošināšanai, un profesionālās izglītības darba vidē balstītu mācību  sadarbības un īstenošanas modeļa izstrādi nodrošināšanu. Vienlaikus norādām, ka Valsts kontrole savā 2020.gada Revīzijas ziņojumā "Profesionālā vidējā izglītība – vai kļuvusi pievilcīgāka un sagatavo valstī pieprasītus speciālistus?" norādīja, ka profesionālās vidējās izglītības politikas īstenotājiem vēl nav izdevies sasniegt noteiktos mērķus profesionālās izglītības jomā un izveidotā sistēma kopumā vēl nav vērtējama kā efektīva. Tādējādi, jau sākotnēji paredzot noteikumu Projektu tikai daļai no profesionālās izglītības segmenta, profesionālās izglītības mērķu sasniegšana tiks attālināta. Norādām, ka lai gan Kultūras ministrija ir atbildīga par kultūras un radošo industriju izglītību, tomēr par visas profesionālās izglītības politikas plānošanu atbildīgā iestāde ir Izglītības un zinātnes ministrija.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Skatīt iebildumu pie noteikumu Projekta 11.punkta.
Vienlaikus lūdzam skaidrot 12.1.3.punktā minēto par iegādājamo mācību līdzekļu saraksta izveidi, jo šobrīd nav skaidrs, kura iestāde tos iegādāsies un par kādu finansējumu iegāde tiks veikta.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Skatīt iebildumu pie noteikumu Projekta 11.punkta.
Vienlaikus lūdzam Projekta anotācijā skaidrot 12.2.1.punktā lietoto frāzi "vismaz trīs Latvijas ekonomikai būtiskās nozares" un precizēt, vai tās ir tās pašas trīs nozares, par kurām runāts 12.1.1.punktā. Kā arī lūdzam precizēt, vai tiek domātas vismaz trīs nozares visā Latvijas ekonomikā jeb trīs nozares katrā jomā. 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Skatīt iebildumu pie noteikumu Projekta 11.punkta.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam skaidrot, kā notiks 12.3.2.punktā norādītā darba devēja uzraudzība, kas to īstenos. Kā arī lūdzam skaidrot, vai stabilas un ekonomiski efektīvas sadarbības sistēmas pilnveides nodrošināšana ir process, kas ir saistīts ar noteikumu Projektā minētajām trim Latvijas ekonomikai būtiskajām nozarēm un vai tiek plānots veidot jaunus metodiskā darba kontroles mehānismus visās nozarēs.  Norādām, ka metodiskā darba pārraudzību mākslu jomā veic Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Attiecīgi pastāv risks, ka šī profesionālās izglītības joma  var palikt ārpus šo noteikumu Projektā plānoto mērķu sasniegšanas. 
 
Piedāvātā redakcija
-