Atzinums

Projekta ID
21-TA-1780
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
05.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Par 12.2 panta otrās daļas 2.punktu.
Nav arī saprotams, kurai bāriņtiesai attiecīgā informācija tiks sniegta – pēc bērna dzīvesvietas (faktiskās vai deklarētās? ), vecāka dzīvesvietas (faktiskās vai deklarētās?), bāriņtiesai, kura ir nodibinājusi bērnam ārpusģimenes aprūpi, pēc aizgādnībā esošās personas deklarētās/faktiskās dzīvesvietas u.t.t.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
No 12.2.panta otrās daļas otrajā punktā norādītā izriet, ja Valsts policijas amatpersona konstatē, ka neaizsargātās personas dzīvība, veselība vai drošība var tikt apdraudēta, tā nekavējoties, bet ne vēlāk kā nākamajā darbdienā, paziņo par to bāriņtiesai, ja neaizsargātā persona ir nepilngadīga vai, ja neaizsargātā persona ir pilngadīga un tai Latvijas Republikā nodibināta aizgādnība. Tātad Bāriņtiesa tiek informēta par iespējamo neaizsargātās personas apdraudējumu, nevis par Valsts policijas priekšnieka pilnvarotās amatpersonas konstatēto un attiecīgi pieņemto lēmumu par aizliegumu neaizsargātajai personai izceļot no Latvijas. Izvirzās jautājums, kāpēc bāriņtiesa netiek informēta arī par lēmumu vai tikai par lēmumu? Jo iespējams, ka pilnvarotā amatpersona apdraudējumu un lēmuma pieņemšanas nepieciešamību nekonstatēs. Bāriņtiesai būtu svarīgi zināt, vai attiecīgais lēmums ir pieņemts.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Likumprojektā nav norādes kādā termiņā par pieņemto lēmumu paziņo personai, attiecībā uz kuru tas tika pieņemts. Pieļaujam, ka paziņošana notiek atbilstoši Paziņošanas likuma prasībām, bet, iespējams, būtu paredzams arī konkrēts termiņš – nekavējoties.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Par 12.2 pantu
Ja policijai ir aizdomas par bērna vai aizgādnībā esošās personas tiesību un interešu apdraudējumu un jautājuma risināšana ir bāriņtiesas kompetencē, policijas pienākums ir informēt bāriņtiesu (šāds pienākums izriet no Bērnu tiesību aizsardzības likuma, Bāriņtiesu likumā bāriņtiesām noteiktās kompetences, vispārējiem sadarbības principiem un piekritīgas iestādes noteikšanas kārtības). Līdz ar to nav saprotams, kāpēc šīs gadījumus ir atsevišķi izcelts un atsevišķā normā tiek norādīts, ka par šādām aizdomām ir jāinformē bāriņtiesa, jo  policijai  tas būtu jādara arī bez attiecīgās norādes.
Piedāvātā redakcija
-