Atzinums

Projekta ID
22-TA-2972
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
03.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 3. panta pirmā daļa noteic, ka bērns ir persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu. Līdz ar to, sasniedzot 18 gadu vecumu, persona vairs nav uzskatāma par bērnu. Tādējādi termins pilngadīgs bērns nav korekts formulējums.

Savukārt atbilstoši Invaliditātes likuma 1. panta 8. punktam par personu ar invaliditāti ir uzskatāma persona, kurai Invaliditātes likumā paredzētajā kārtībā ir noteikta invaliditāte. Tātad gan bērns, gan pilngadīga persona. Bērna vecumā  (0 līdz 17 gadu vecumam ieskaitot) nosaka  invaliditātes statusu bez iedalījuma grupās un cēloņos. Savukārt, sasniedzot pilngadību, personai var tikt noteikta I, II vai III invaliditātes grupa un invaliditātes cēlonis, kas noteikti Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumu Nr. 805 "Prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas un invaliditāti apliecinoša dokumenta izsniegšanas noteikumi" 19. punktā, piemēram, I invaliditātes grupa ar cēloni slimība no bērnības (pamatojoties uz medicīniskiem vai citiem dokumentiem, kuri bija vai varēja būt par pamatu invaliditātes noteikšanai bērnam līdz 18 gadu vecumam saskaņā ar kritērijiem, kādi attiecīgajā laika periodā normatīvajos aktos bija paredzēti invaliditātes noteikšanai). Attiecīgi, ja bērnam līdz 18 gadu vecumam bija noteikta invaliditāte un, sasniedzot pilngadību, personai arī tiek noteikta invaliditāte saistībā ar tām pašām saslimšanām, kas bija līdz 18 gadu vecumam, invaliditātes cēlonis būs slimība no bērnības un attiecīgā invaliditātes grupa.

Tāpat vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Civillikuma 217. pantu aizgādnību nodibina  pār pilngadīgām  personām ar garīga rakstura traucējumiem, kuru rīcībspēju ierobežojusi tiesa, kā arī pār personām izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ u.c. Tādējādi aizgādnības institūtam nav tieša saistība ar invaliditāti, tomēr pārsvarā gadījumu to nodibina pār cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Līdz ar to visiem bērniem, kuri sasnieguši invaliditāti un kuriem invaliditāte turpinās nebūs iecelts aizgādnis.


Tādējādi lūdzam precizēt normu, lai nav pārpratumu, kurā brīdī un kam invaliditātes statuss ir par pamatu pabalsta izmaksai un vai tas attiecināms uz visām  personām ar invaliditāti.

Tāpat lūdzu normā vai anotācijā precizēt informāciju, uz kādu periodu pabalsts būtu izmaksājams gadījumos, kad, sasniedzot pilngadību, personai tiek noteikts invaliditātes statuss un tāds bija arī noteikts vēl bērna vecumā - uz visu invaliditātes laiku, ja persona atrodas darbinieka aizgādnībā, vai uz aizgādnības laiku, vai citu termiņu.


 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Ņemot vērā, ka tiek papildināta mērķa grupa noteikumu 9. punktā ar personām ar invaliditāti,lūdzu papildināt anotācijas 8.1.9. apakšsadaļu ar noteikumu projekta ietekmi uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām.
Piedāvātā redakcija
-