Atzinums

Projekta ID
24-TA-3325
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
08.01.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos
Iebildums
Ņemot vērā, ka pirmreizēja atzinuma sniegšanai ir dots saīsināts termiņš un nav bijis iespējams apkopot visus priekšlikumus un iebildumus arī no Bērnu aizsardzības centra puses, Labklājības ministrija informē, ka papildus viedokli par izstrādāto grozījumu projektu sniegs pēc atzinuma sniegšanas noteiktā termiņa (pēc 08.01.2025), lai varētu sniegt pilnīgu atzinumu par izstrādātajiem grozījumiem noteikumu projektā. 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu konsolidētā versija
35.2. par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām, tai skaitā par izglītojamā psiholoģisko stāvokli, speciālām vajadzībām, izglītojamā uzvedības izpausmēm un tās ietekmējošiem lietojamiem medikamentiem, sadzīviskiem, ģimeniskiem, sociāliem un citiem apstākļiem;
Iebildums
Noteikumu projekta 35.2. apakšpunkts paredz vecāka pienākumu informēt izglītības iestādi par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu (..) tai skaitā izglītojamā psiholoģisko stāvokli, sadzīviskiem, ģimeniskiem un citiem apstākļiem. 

Iepazīstoties ar noteikuma punktu un anotācijā sniegto informāciju nav saprotams, kāda tieši informācija vecākam būs jāsniedz izglītības iestādei  saistībā ar izglītojamā psiholoģisko stāvokli, sadzīviskiem, ģimeniskiem un citiem apstākļiem, kas varētu ietekmēt izglītojamā mācību procesu vai ietekmēt arī citu bērnu un pedagogu ikdienu, drošību un veselību. Vēršam uzmanību uz to, ka vecāku izpratne par to, kas ir ģimenes/sadzīviski apstākļi, kas varētu ietekmēt bērna uzvedību, veselību un spējas iekļauties izglītības iestādes vidē un mācību procesā, var būt dažāda un atšķirties no izglītības iestādes darbinieku viedokļa par ģimenes situācijas un apstākļu izmaiņām un to ietekmi uz bērna spējām iekļauties izglītības procesā. Vecāki izmaiņas bērna dzīvē var neuztvert kā "problēmu" un iemeslu bērna uzvedības izmaiņām izglītības iestādē, tādēļ nesaskatīt nepieciešamību par šādiem apstākļiem informēt izglītības iestādi. Vienlaikus, vecāki nevar izvērtēt bērna psiholoģisko stāvokli, šeit būtu nepieciešamas speciālistu konsultācijas un atzinums, kura nepieciešamību vecāki var arī nesaskatīt (vecāks to var arī finansiāli nespēt atļauties un uz valsts apmaksātu pakalpojumu var būt nepieciešams gaidīt ilgāku laika periodu). 

Ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzam papildināt anotāciju ar plašāku skaidrojumu par to, ko sevī ietver "sadzīvisi, ģimeniski un citi apstākļi" par kuriem vecākam turpmāk būs pienākums informēt izglītības iestādi. Sniegt skaidrojumu par to vai pēc noteikumu projekta apstiprināšanas Ministru kabinetā, tiek plānots izstrādāt kritērijus vai vadlīnijas vecākiem par to kādas ziņas un par kādām izmaiņām ģimenē būtu nepieciešams informēt izglītības iestādi, lai pēc iespējas mazinātu grūtības bērnam turpināt sekmīgi iekļauties izglītības procesā un, lai mazinātu riskus tam, ka izglītības iestāde saņem informāciju, kas tai vispār nav nepieciešama. Lūdzam papildināt anotāciju ar skaidrojumu par to kā šis pienākums tiks skaidrots bērna likumiskajiem pārstāvjiem (vecākiem, personām, kuras realizē bērna aizgādību), lai tiktu nodrošināta atbilstoša informācijas apmaiņa  situācijās, kad notikumi bērna dzīvē (ģimenē) var ietekmēt un ietekmē viņa spējas iekļauties izglītības procesā. 

Attiecīgi par noteikumu projekta nākamo apakšpunktu 35.3. - sniegt ziņas par šo apstākļu maiņu. Lūdzam sniegt skaidrojumu, vai tiks izstrādāti kritēriji vecākiem pēc kuriem izvērtēt, ka apstākļi ir mainījušies (uzlabojušies, pasliktinājušies, palikuši nemainīgi) un šī informācija no vecāku puses ir aktualizējama atkārtoti kā neaktuāla/zudusi un ir dzēšama. 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu konsolidētā versija
36. Vadītājs izvērtē šo noteikumu 35. punktā saņemto informāciju, tās pamatojumu un pieņem lēmumu iekļaut Valsts izglītības informācijas sistēmā atzīmi, ka izglītības iestādes rīcībā ir informācija par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām, kā arī norāda laikposmu, kurā šī atzīme ir spēkā.
Iebildums
Noteikumu projekta 36. punkts paredz, ka vadītājs izvērtē saņemto informāciju un pieņem lēmumu par informācijas aktualizēšanu Valsts izglītības informācijas sistēmā, izdarot attiecīgu atzīmi. 

Lūdzam papildināt anotāciju ar informāciju par to vai ir izstrādāti kritēriji, kuri izglītības iestādes vadītājam būs jāņem vērā, izvērtējot vecāku sniegto informāciju, piemēram, par ģimenes situācijas izmaiņām (vecāku šķiršanās, tuvinieka nāve, dzīvesvietas maiņa u.t.t.), kas var ietekmēt bērna spējas iekļauties izglītības iestādē un mācību procesā, lai tādā veidā nodrošinātu objektīvu izvērtējumu par izglītojamā sadzīves un ikdienas apstākļu izmaiņām un to ietekmi uz bērna spējām iekļauties izglītības procesā. Tāpat lūdzam sniegt skaidrojumu par to, kā sadzīvisko, ģimenisko un sociālo izmaiņu "termiņu", proti kā izglītības iestādes vadītājs izvērtēs to, ka šis bērna notikums vairs nav aktuāls un atzīme izglītības sistēmā ir "noņemama".
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu konsolidētā versija
9.13. ziņo pašvaldības policijai vai Valsts policijai un nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, ja ir saņemta informācija vai rodas aizdomas, ka izglītojamais iegādājies, ienesis, lietojis, glabājis, izplatījis vai pamudinājis lietot izglītības iestādē, tās teritorijā vai izglītības iestādes organizētajos vai atbalstītajos pasākumos atkarību izraisošas vielas, ieročus, munīciju, speciālos līdzekļus vai citus priekšmetus, kas apdraud vai var apdraudēt viņa vai citu personu drošību, veselību vai dzīvību (turpmāk kopā – bīstamas vielas un priekšmeti), kā arī pēc nepieciešamības pašvaldības sociālajam dienestam un dibinātājam (izņemot valsts dibinātu izglītības iestādi);
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt nepieciešamību 9.13. apakšpunktu izteikt šādā redakcijā: "9.13. ziņo pašvaldības policijai vai Valsts policijai un nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, ja ir saņemta informācija vai rodas aizdomas, ka izglītojamais atrodas atkarību izraisošo vielu ietekmē, iegādājies, ienesis, lietojis, glabājis, izplatījis, vai pamudinājis lietot izglītības iestādē, tās teritorijā vai izglītības iestādes organizētajos vai atbalstītajos pasākumos atkarību izraisošas vielas, ieročus, munīciju, speciālos līdzekļus vai citus priekšmetus, kas apdraud vai var apdraudēt viņa vai citu personu drošību, veselību vai dzīvību (turpmāk kopā – bīstamas vielas un priekšmeti), kā arī pēc nepieciešamības pašvaldības sociālajam dienestam un dibinātājam (izņemot valsts dibinātu izglītības iestādi);";

9.13.punkta tvērums nenosedz situāciju, ja izglītojamais apreibinošās vielas ir lietojis ārpus izglītības iestādes, tās teritorijas, vai organizētā pasākuma. Piemēram, lietojis vielas ārpus 9.13.punktā uzskaitītajām vietām un ieradies izglītības iestādē jau apreibinošo vielu ietekmē.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu konsolidētā versija
26. Vadītājs nosaka un nodrošina informēšanu par pilnvarotām personām, kurām un kādā veidā ir jāziņo, ja tiek saņemta informācija vai rodas aizdomas, ka izglītojamais ienesis izglītības iestādē, tās teritorijā vai izglītības iestādes organizētajos vai atbalstītajos pasākumos bīstamas vielas un priekšmetus.
Priekšlikums
Aicinām papildināt noteikumu projekta 26. punktu, paredzot arī, kad tiek ziņots par to, ka ir aizdomas par to, ka bērns izglītības iestādē atrodas apreibinošo vielu ietekmē. Bērns apreibinošo vielu ietekmē, atrodoties izglītības iestādē var būt apdraudošs gan pats sev, gan arī citiem bērniem un izglītības iestādes pedagogiem. Ņemot vērā minēto, Labklājības ministrijas ieskatā, būtu paredzams, ka izglītības iestādes vadītājs tiek informēts arī gadījumos, kad bērns izglītības iestādē ir ieradies apreibinošo vielu ietekmē. 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu konsolidētā versija
34. Ja pēc šo noteikumu 33. punktā minēto darbību veikšanas izglītojamais vai nepilngadīgā izglītojamā vecāki nepiekrīt izglītojamā personīgo mantu uzrādīšanai un pārbaudei, vadītājs vai viņa pilnvarota persona informē pašvaldības policiju vai Valsts policiju un nodrošina izglītojamā uzraudzību līdz tās ierašanās brīdim.
Priekšlikums
Noteikumu 34. punkts paredz, ka ja pēc noteikumu 33. punktā minēto darbību veikšanas izglītojamais vai viņa vecāki nepiekrīt mantu pārbaudei izglītības iestādes vadītājs informē pašvaldības vai Valsts policiju. Regulējums neparedz to, kā izglītības iestādes vadītājam rīkoties gadījumos, kad izglītojamais nepiekrīt mantu pārmeklēšanai un vecāki nav sasniedzami. ņemot vērā minēto, aicinām papildināt noteikumu 34. punktu, paredzot , ka gadījumos ,ja vecāki nav sasniedzami. 

Piedāvājam izteikt 34.punktu šādā redakcijā:

34. Ja pēc šo noteikumu 33. punktā minēto darbību veikšanas izglītojamais vai nepilngadīgā izglītojamā vecāki nepiekrīt izglītojamā personīgo mantu uzrādīšanai un pārbaudei, vai nav iespējams sazināties ar nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, vadītājs vai viņa pilnvarota persona informē pašvaldības policiju vai Valsts policiju un nodrošina izglītojamā uzraudzību līdz tās ierašanās brīdim.
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk