Atzinums

Projekta ID
23-TA-459
Atzinuma sniedzējs
"Vides aizsardzības klubs"
Atzinums iesniegts
02.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
VIdes aizsardzības klubs norāda, ka joprojām pastāv  pretrunas starp noteikumu 24.punktu, kurš aizliedz praktiski jebkādu cilvēku (arī viena cilvēka, ne tikai grupu) uzturēšanos sezonas liegumā no 1.februāra līdz 15.jūlijam, izņemot specifiskus gadījumus, un šo noteikumu anotāciju, kurā teikts, ka "Sezonas lieguma teritorija noteikta ar mērķi, lai netraucētu plēsīgo putnu un purva bridējputnu ligzdošanu. Sezonas lieguma zona (1355 ha), kurā grupu uzturēšanās periodā no 01.februāra līdz 15.jūlijam atļauta ar Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk - DAP) un zemes īpašnieka rakstisku atļauju", kā arī "pēc būtības sezonas liegums ierobežo nekontrolētu tūristu plūsmu, nevis iespēju vietējiem iedzīvotājiem apmeklēt purvu un mežus".
Teritorijas tiešā tuvumā ir vairākas viensētas, bet ne lielas apdzīvotas vietas, turklāt vēsturiski vietējie iedzīvotāji (vismaz tuvēji viensētu, daļēji arī pagasta līmenī) purvu apmeklējuši dažādos laikos, pārsvarā vasarā, visvairāk no jūlija līdz septembrim. Vietējo iedzīvotāju apmeklējums vēsturiski nav rezultējies ar putnu populāciju iznīkšanu, jo bijis zemas intensitātes, neregulārs, difūzs. Nepieļaujamu negatīvu ietekmi radītu lielas (>5-10 cilvēki) tūristu grupas, kuras turklāt mēdz pārvietoties ar purva kurpēm un skaļi uzvesties, pastiprinot negatīvo ietekmi un tās rādiusu. Atsevišķi indivīdi, kuru uzturēšanās teritorijā ir gadījuma rakstura un īslaicīga, tik lielā teritorijā nerada būtisku nelabvēlīgu ietekmi. Turklāt ogošanas (piemēram, lāceņu, zileņu, melleņu) sezona purva malās sākas ātrāk par 15.jūliju, ja pavasaris ir agrs un silts, tāpat šādos gados arī putnu ligzdošana var sākties un noslēgties nedaudz agrāk.
Jāatzīst, ka antropogēnās slodzes pieaugumam purvos valsts mērogā ir sistēmisks raksturs, ko lielā mērā ietekmē vērtīgu purvu zudums vāji ierobežotas to izstrādes un kūdras eksporta dēļ, gan dažādu slēgtu militāru objektu u.c. infrastruktūras objektu būvdarbu dēļ, kā rezultātā purvi tiek daudzviet degradēti un atņemti kā dabai tā cilvēku rekreācijai.
Medības savukārt var radīt daudz lielāku traucējumu putniem nekā ogošana un sēņošana.
Ņemot vērā augstāk minēto, VAK piedāvā turpmāk notādīto kompromisa redakciju...
Piedāvātā redakcija
Sezonas lieguma teritorijā no 1.februāra līdz 15.jūlijam aizliegts uzturēties, izņemot:
24.1 gadījumus, ja uzturēšanās saistīta ar šīs teritorijas apsaimniekošanu, uzraudzību, valsts aizsardzības uzdevumu veikšanu;
24.2 ar vietējo sezonas lieguma pagastā dzīvesvietu deklarējušo iedzīvotāju individuālu uzturēšanos teritorijā (ogošana, sēņošana, pastaigas, neizmantojot speciālus purva pieejamību veicinošus palīglīdzekļus, piemēram, specifiskas "purva kurpes"). Vietējiem iedzīvotājiem, sezonas laikā uzturoties sezonas liegumā, ir pienākums pēc kontrolējoš institūciju amatpersonu pieprasījuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu;
24.3 medības, ja tās ir saistītas ar ārpus sezonas lieguma ievainota medījamā dzīvnieka izsekošanu;
24.4. meža monitoringa veikšanai;
24.4 ar Dabas aizsardzības pārvaldes rakstisku atļauju:
24.4.1.  zinātnisko pētījumu veikšanai;
24.4.2. medības, ja tās sezonas lieguma laikā ir būtiskas medījamo dzīvnieku populācijas regulēšanai un nav saistītas ar ārpus sezonas lieguma ievainota dzīvnieka izsekošanu.
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Pretruna ar noteikumu 24.punktu: "Sezonas lieguma zona (1355 ha), kurā grupu uzturēšanās periodā no 01.februāra līdz 15.jūlijam atļauta ar Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk - DAP) un zemes īpašnieka rakstisku atļauju. Zonas robeža noteikta pa purva malu, dabā viegli identificējama" norāda uz grupu uzturēšanās aizliegumu, kamēr 24.punkts noteikumu projektā ir daudz stingrāks.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
no punkta svītrot vārdus "normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ierīkotās trasēs", jo dabas liegumā šādu trašu veidošana nebūtu atbalstāma.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Skatu torni varētu veidot tikai ar DAP atļauju.
Piedāvātā redakcija
uzstādīt vēja elektrostacijas un citas būves, kuru augstākais punkts pārsniedz 20 metru augstumu, izņemot dabas tūrisma un izziņas infrastruktūras objektus (skatu torņus) šo noteikumu 11.17.2. punktā noteiktajos gadījumos un kārtībā.
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Jāizvērtē, vai nedublē 12.4. punktu.
Piedāvātā redakcija
-