Atzinums

Projekta ID
22-TA-2248
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
18.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Tieslietu ministrijā ir izskatīts Veselības ministrijas sagatavotais plāna projekts “HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, tuberkulozes, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plāns 2023. ‑ 2027.gadam” (turpmāk – projekts) un par to izsakām šādu iebildumu – Projekta III sadaļas “Mērķi un veicamie uzdevumi” esošās tabulas ailēs par atbildīgajām/līdzatbildīgajām institūcijām nepieciešams precizēt, svītrojot dažādas tieši vai vispārīgi norādītas institūcijas, kuras nav Ministru kabineta padotībā, ja vien tās nepilda ar normatīvo aktu deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus, arī pašvaldības, vai arī institūcijas rakstveidā šiem uzdevumiem nav piekritušas, piemēram, ar noslēgtiem līgumiem ar valsts pārvaldes iestādēm. Vienlaikus norādām, ka projektā atbildīgo/līdzatbildīgo institūciju noteikšanā nav pieļaujamas vispārīgas norādes, piemēram, abreviatūra NVO. Ministru kabinets nav tiesīgs attīstības plānošanas dokumentos paredzēt neprecīzus uzdevumus, kas turklāt to adresātiem nav saistoši.   
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plāna projekts
Iebildums
Plāna 2.5.4. apakšpuntā Pasākumi ieslodzījuma vietās minēts, ka galvenais HIV transmisijas ceļš ieslodzītajiem ir narkotiku injicēšana (pēdējo piecu gadu datu analīze rāda, ka tie ir 66%). Pārvaldei nav skaidrs no kurienes ir šie dati? Nevienā informācijas sniegšanā, kā arī publiskajā pārskatā nebija sniegta šāda veida informācija. Par transmisijas ceļu kā tādu var runāt par narkotiku injicēšanu, bet nekonkretizējot, ka tas notika ieslodzījuma vietās, jo, piemēram,  daudz pacienti, kuri bija narkotiku lietotāji pirms apcietinājuma, inficējās vēl brīvībā, bet viņus neviens nepārbaudīja un analīzes šie cilvēki nenodeva, nokļūstot ieslodzījuma vietā tie nodod analīzes un apstiprinās HIV infekcija, ievācot anamnēzi vairākos gadījumos narkotiku lietotāji atzīmētu, ka lietojot narkotikas lietoja vienas šļirces ar pārējiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 6.5. apakšpunktā norādīto darbības rezultātu, aizstājot tekstu: "Paplašinātas iespējas ieslodzīto izpratnes uzlabošanai par HIV,TB, HCV, HBV mazinot stigmu un mītus un veicinot ieslodzīto līdzestību šo infekciju diagnostikai un ārstēšanai" ar  šādu tekstu: "Paplašinātas iespējas ieslodzīto un probācijas klientu izpratnes uzlabošanai par HIV,TB,  HCV, HBV, mazinot stigmu un mītus un veicinot ieslodzīto un probācijas klientu līdzestību šo infekciju diagnostikai un ārstēšanai".

Lūdzam precizēt 6.5. apakšpunktā norādīto rezultatīvo rādītāju, aizstājot tekstu: "Katrā ieslodzījuma vietā ieslodzītajiem redzamā vietā pieejami izstrādāti  informatīvie materiāli – vizuālas infografikas, par 4  jautājumu grupām (STI, HIV, HBV, HCV)" ar šādu tekstu: "Katrā ieslodzījuma vietā ieslodzītajiem un VPD teritoriālo struktūrvienību nodaļās probācijas klientiem redzamā vietā pieejami izstrādāti  informatīvie materiāli – vizuālas infografikas, par 4  jautājumu grupām (STI, HIV, HBV, HCV)".

Lūdzam precizēt 6.5. apakšpunktā norādīto rezultatīvo rādītāju, aizstājot tekstu: "Īstenots vismaz viens divos gados izglītojošs seminārs IeVP darbiniekiem par STI, HIV, TB,HCV un HBV inficēšanās riskiem, un to profilaksi un ārstēšanas jautājumiem" ar šādu tekstu: "Īstenots vismaz viens divos gados izglītojošs seminārs IeVP un VPD darbiniekiem par STI, HIV, TB,HCV un HBV inficēšanās riskiem, un to profilaksi un ārstēšanas jautājumie". Pie līdzatbildīgās institūcijas lūdzam iekļaut VPD.


 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Plāna projekts
Priekšlikums
Projekta ievadā esošo saīsinājumu sarakstu piedāvājam izvērtēt un precizēt atbilstoši latviešu valodas gramatikas prasībām par abreviatūru veidošanas nosacījumiem, kā arī atbilstoši precizēt projekta tekstu. Vēršam uzmanību, ka teksta pārsātināšana ar dažādām abreviatūrām traucē tā uztveramību. Tas varbūt ir pieļaujams noteiktas jomas speciālistiem paredzētos zinātniskos darbos, bet nav vēlams projektā paredzētam Ministru kabineta attīstības plānošanas dokumentam. Tādējādi piedāvājam projektā abreviatūras izmantot Latvijā un pasaulē plaši izplatītiem, atpazīstamiem un viegli uztveramiem nosaukumiem vai procesiem, kas projekta tekstā atkārtojas daudzreiz, bet neizmantot, ja projektā tādi ir nedaudzi gadījumi, piemēram, “KZS – kompensējamo zāļu saraksts”, kad šāds saīsinājums tekstā tiek izmantots vienreiz. Turklāt projektā ir paredzēts saīsinājums “ĢĀ – ģimenes ārsts”, lai gan visā projekta tekstā šis saīsinājums netiek izmantots, bet tiek izmantots pilns un korekts apzīmējums “ģimenes ārsts”.  
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Priekšlikums
Plāna 2.5.4. apakšpunktā Pasākumi ieslodzījuma vietās minēts, ka ņemot vērā lielo HIV inficēto gadījumu skaitu ieslodzījumu vietās, ieslodzīto dzīves apstākļus, ieslodzījuma vietās ir augstāks risks izplatīties tuberkulozei, nekā sabiedrībā kopumā. Pārvalde norāda, ka šī piebilde ir nekorekta, jo ieslodzījuma vietās pastāvīgi tiek veikti testi, analīzes, vizuālā diagnostika, lai laicīgi diagnosticētu infekcijas un tās ārstētu. Pilsētā ne visiem cilvēkiem reizi gadā veic Rtg plaušām un vairāki gadiem nepārbaudās, kaut risku inficēties ar tuberkolozi pilsētā un sabiedrībā ir daudz vairāk. 
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Plāna projekts
Priekšlikums
Plāna 2.5.4. apakšpunktā Pasākumi ieslodzījuma vietās norādīts, ka svarīgi ir akcentēt, ka arī samazinājies laboratorijā veikto HIV testu skaits ieslodzījuma vietās šajā laika periodā (testu skaits 2017.gadā bija 2183, bet 2021.gadā - 772). Ņemot vērā minēto, Pārvalde norāda, ka ir samazinājies arī ieslodzīto skaits, kas arī ir būtiski analizējot statistiku un korelāciju starp ieslodzīto skaita maiņu dinamikā un uz ieslodzīto skaitu veikto laboratorisko testu daudzumu. 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Plāna projekts
Priekšlikums
Plāna 2.5.4. apakšpunktā Pasākumi ieslodzījuma vietās norādīts, ka HIV transmisijas veids pārliecinoši ieslodzīto vidū ir narkotiku injicēšana. Savukārt, Pārvalde norāda, ka šis apgalvojums nav pierādīts, un to nevarētu izmantot kā statistiski ticamu informāciju.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Plāna projekts
Priekšlikums
Plāna 2.5.4. apakšpunktā Pasākumi ieslodzījuma vietās norādīts , ka ieslodzījuma vietās Latvijā tika novēroti un ārstēti 487 HIV infekcijas gadījumi, kas ir apmēram 6% no kopējā HIV inficēto personu skaita valstī un 16 gadījumos HIV infekcija tika reģistrēta pirmo reizi. Pārvalde, ņemot vērā minēto, papildus piebilst, ka ieslodzījuma vietās HIV inficētās personas atrodas koncentrētā skaitā. Daudzi pacienti tiek apcietināti, kuri jau ir inficēti (lielākoties tie ir narkotiku lietotāji), bet lielai daļai HIV pacientu infekcija tiek diagnosticēta jau ieslodzījuma vietā pie iestāšanas, jo katram pacientam tiek piedāvāts laboratorisks tests uz HIV un lielākā daļa no ieslodzītajiem labprāt pārbauda savu veselību un nodod asinis uz HIV analīzi.




 
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Plāna projekts
Priekšlikums
Plāna 2.5.4. apakšpunktā "Pasākumi ieslodzījuma vietās" norādīts ,kā liecina ECDC dati, ieslodzījumu vietās ir augstāka HIV, hepatītu un STI izplatība. Pārvalde norāda, ka ECDC dati, kuri ir minēti šajā sadaļā ir datēti ar 2017.gadu, tostarp, literatūra, kuru analizēja rakstot šo manuskriptu ir līdz 2016.gadam. No publikācijas ir pagājuši 6 gadi un statistiskie dati par saslimstību un terapiju ar infekcijas slimībām ieslodzījuma vietās ir mainījušies.
 
Piedāvātā redakcija
-