Atzinums

Projekta ID
24-TA-685
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
18.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Lai izpildītu Ministru kabineta noteikumu projektā ietvertās normas ir nepieciešams papildu valsts budžeta finansējums. Vēršam uzmanību, ka 2024.gada valsts budžets ir saplānots, savukārt jautājums par papildu finansējuma piešķiršanu 2025.gadam un turpmākajiem gadiem ir izskatāms likumprojekta “Par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam” sagatavošanas procesā kopā ar visu nozaru ministriju iesniegtajiem prioritārajiem pasākumiem, ņemot vērā valsts budžeta finansiālās iespējas. Līdz ar to nav atbalstāma papildu līdzekļu piešķiršana 2024.gadā no valsts budžeta programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem. Uzskatām, ka noteikumu projekts var tikt virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā tikai pēc tam, kad ir pieņemts lēmums par finansējumu.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība
Iebildums
Aicinām svītrot anotācijai pievienoto pielikumu par  pedagogu darba slodze un zemākā mēneša darba algas likmi no 2025.gada 1.septembra,kur pedagogu darba slodze plānota 40 stundas. Vēršam uzmanību, ka šim dokumentam nav nekāda sakara ar noteikumu projektā paredzētajām izmaiņām, jo šobrīd sagatavotie grozījumi paredz izmaiņas  3. pielikumā, ietverot precizējumu pirmsskolas izglītības pedagoga slodzes dalījumu 34 darba stundas ar izglītojamo, kā arī turpinot profesionālās ievirzes un interešu izglītības pedagogu darba slodzes sabalansēšanu, nosakot slodzē 30 darba stundas nedēļā- 25 stundas mācību stundu/nodarbību vadīšanai un attiecīgi 5 stundas - citiem pedagoga pienākumiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Norādām, ka Izglītības un zinātnes ministrijas atsūtītie aprēķini un līdz ar to arī finansiālā ietekme neatbilst noteikumu projektā paredzētajam. Precizētajā noteikumu projektā Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" 3.pielikums izteikts jaunā redakcijā, ietverot precizējumu pirmsskolas izglītības pedagoga slodzes dalījumu 34 darba stundas ar izglītojamo, kā arī turpinot profesionālās ievirzes un interešu izglītības pedagogu darba slodzes sabalansēšanu, nosakot slodzē 30 darba stundas nedēļā - 25 stundas mācību stundu/nodarbību vadīšanai un attiecīgi 5 stundas - citiem pedagoga pienākumiem. Savukārt aprēķinos 2025.gadā tiek noteikta slodzes proporcija 24/6 un 2026.gadā 23/7.
Tāpat noteikumu projekts šobrīd neparedz izmaiņas kopējā slodzē visiem pedagogu amatiem, pārejot uz vienotu slodzes apmēru normālā darba laika ietvarā 40 stundas nedēļā. Atbilstoši anotācijā sniegtajai informācijai, to plānots ieviest vienlaikus ar jauno pedagogu darba samaksas finansēšanas modeli "Programma skolā".
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Ņemot vērā, ka Izglītības un zinātnes ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde izglītības nozarē, aicinām Izglītības un zinātnes ministriju aprēķinos piemērot vienotus pedagogu darba slodzes līdzsvarošanas principus visām izglītības iestādēm, jo secinām, ka šobrīd Kultūras ministrijas aprēķinos tiek piemērotas atšķirīgas algas likmes un citi slodzes līdzsvarošanas principi (slodzes izmaiņas no 26/30 uz 34/40), līdz ar to norādītā finansiālā ietekme nav korekta.
Papildus atkārtoti norādām, ka nav pamatojuma attiecībā uz aprēķinos norādīto papildus nepieciešamo finansējumu Kultūras ministrijas padotībā esošajām profesionālās izglītības iestādēm 2024.gadā 785 646 euro apmērā, kā arī 2025.gadā un turpmākajos gados 2 556 609 euro apmērā. Vēršam uzmanību, ka Ministru kabineta noteikumu projektā iekļautie grozījumi Ministru kabineta 2016.gada 5.jūlija noteikumos Nr.445 "Pedagogu darba samaksas noteikumi" neattiecas uz minēto papildus finansējuma pieprasījumu.
Piedāvātā redakcija
-