Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 08.05.2025. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 15.maijā.
Projekta ID
24-TA-1400
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija
Atzinums iesniegts
08.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
2.10. maksimālais kapitāla vērtspapīru īpatsvars (MKVI) – ieguldījumu plāna prospektā noteiktais maksimālais ieguldījumu īpatsvars kapitāla vērtspapīros,  alternatīvo  ieguldījumu fondos vai tādos ieguldījumu  fondos,  kas var veikt ieguldījumus kapitāla vērtspapīros vai citos riska ziņā tiem pielīdzināmos finanšu instrumentos;
Iebildums
Nepieciešams labojums šajā punktā, lai  izvairītos no visu alternatīvo ieguldījumu fondu (AIF) automātiskas klasifikācijas par kapitāla vērtspapīriem. Ar mūsu piedāvāto 2.10. panta redakciju ieguldījumi, kuri riska ziņā būtu pielīdzināmi parāda vērtspapīriem, tiktu izslēgti no kapitāla vērtspapīriem pielīdzināmajiem instrumentiem.

Minēto ierosinājumu LVCA izsaka kopsakarībā ar Latvijas Bankas ierosinātajiem grozījumiem Valsts Fondēto pensiju likumā, kas vēl nav izsludināti TAP. Likumprojekts precizē tai skaitā dažādu ieguldījumu savstarpējo pielīdzināmību, precizējot, ka noteicošais faktors ir riska ziņā konstatējama pielīdzināmība.

LVCA piekrīt, ka ir svarīgi noteikt pielīdzināmības kritērijus risku ziņā, līdz ar vienlaicīgi būtu svarīgi noteikt arī kritērijus, kas ļautu ieguldījumus pielīdzināt parāda vērtspapīriem. Šajā sakarībā LVCA 28.jūnijā nosūtīja vēstuli Labklājības ministrijai, Finanšu ministrijai un Latvijas Bankai, kurā detalizēti skaidrots LVCA viedoklis, tai skaitā attiecībā uz ieguldījumu risku pielīdzināmību.
Piedāvātā redakcija
2.10.
maksimālais kapitāla vērtspapīru īpatsvars (MKVI) – ieguldījumu plāna prospektā noteiktais maksimālais ieguldījumu īpatsvars kapitāla vērtspapīros,  vai tādos alternatīvo  ieguldījumu fondos un ieguldījumu  fondos,  kas var veikt ieguldījumus kapitāla vērtspapīros vai citos riska ziņā tiem pielīdzināmos finanšu instrumentos;
2.
Noteikumu konsolidētā versija
14.2. par aprēķina dienu, ja šajā dienā virspeļņa par pēdējo astoņu gadu periodu ir lielāka par nulli, aprēķina, izmantojot šādu formulu:

, kur


AMMDt – aprēķinātās maksājuma mainīgās daļas apmērs par aprēķina dienu;

PAVt–1 – ieguldījumu plāna neto aktīvu vērtība iepriekšējā aprēķina dienā;

VP1dt – aprēķina dienas virspeļņa aprēķina dienā;

VP8gt – astoņu gadu virspeļņa aprēķina dienā;
Iebildums
LVCA ierosina ieviest samērīgus motivējošus mehānismus, kas mudinātu pārvaldītājus izskatīt un izmantot ieguldījumu iespējas arī tādos kapitāla tirgus segmentos un instrumentos, kas ietver augstākas izvērtēšanas un uzraudzības izmaksas, bet sniedz būtisku tiešu un netiešu (multiplicējošu) pozitīvu efektu vietējās ekonomikas attīstībai.

Šajā sakarībā LVCA ierosina noteikt, ka pārvaldītāja maksājuma mainīgās daļas apmēra noteikšanā ir jāiekļauj komponente, kas mainīgās daļas apmēru piesaista ieguldījumiem MVU un tādos Alternatīvo Ieguldījumu Fondos (AIF), kuru parakstītais kapitāls nepārsniedz EUR 500 miljoni eiro. Sasaiste ar maksājumu mainīgās daļas apmēru nodrošina to, ka papildus maksājumu apmēru būs iespējams saņemt tikai sekmīga kopējā ienesīguma gadījumā. Papildus atlīdzība sekmīgu ieguldījumu gadījumā ļaus segt augstākas pārvaldnieku darbības izmaksas veicot tiešos ieguldījumus kapitāla tirgū (atšķirībā no Fondu ieguldījumiem, par kuriem tiek maksātas komisijas un kas Latvijas kapitāla tirgu nenosedz).
Piedāvātā redakcija
14.2.
par aprēķina dienu, ja šajā dienā virspeļņa par pēdējo astoņu gadu periodu ir lielāka par nulli, aprēķina, izmantojot šādu formulu:
AMMDt = PAVt–1 x PIt x min (VP1dt ; VP8gt), kur


AMMDt – aprēķinātās maksājuma mainīgās daļas apmērs par aprēķina dienu; PAVt–1 – ieguldījumu plāna neto aktīvu vērtība iepriekšējā aprēķina dienā; VP1dt – aprēķina dienas virspeļņa aprēķina dienā;
VP8gt – astoņu gadu virspeļņa aprēķina dienā;
PIt – virspeļņas procentuālais īpatsvars aprēķina dienā;

PIt vērtības tiek noteiktas sekojoši:
 PIt vērtība/ Tiešo ieguldījumu īpatsvars parāda un kapitāla vērtspapīros, kas ieguldīti MVU un tādos Alternatīvo Ieguldījumu Fondos (AIF), kuru parakstītais kapitāls nepārsniedz EUR 500 000 000 (AIF ieguldījumu īpatsvars tiek mērīts pēc parakstītā kapitāla).
10%/ 0-10%
15%/ 10-15%
20%/ 15-20%
25%/ virs 20%
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk