Atzinums

Projekta ID
25-TA-747
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
29.04.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Lūdzam rīkojuma projekta 1. punktā noteikt ne tikai Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma apmēru, bet papildināt arī ar valsts budžeta līdzfinansējuma apmēru.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt projekta pases 6. punktā "Izmaksu un ieguvumu analīze" sniegto aprakstu, jo esošā informācija nesniedz priekšstatu par to, ka valsts (sabiedrības) ieguvumi būs lielāki par projekta investīciju un uzturēšanas izmaksām projekta dzīves cikla laikā.
Aicinām veikt izmaksu un ieguvumu analīzi, izmantojot Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) izmaksu un ieguvumu aprēķina modeli, pievienojot to projekta pasei kā pielikumu. Tas ļaus precīzi noteikt projekta ekonomisko tagadnes vērtību (ENPV) jeb sabiedrības neto ieguvumus.
Kā piemēru var izmantot projekta "Jaunas Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmas izstrāde, daļējas pašapkalpošanās risinājuma ieviešana un personu apliecinošu dokumentu izsniegšanas tehniskās infrastruktūras attīstība" pases pielikumā pievienoto izmaksu un ieguvumu analīzi: https://vktap.mk.gov.lv/legal_acts/headers/449026db-dc13-4b84-bfb0-36965fbe8897/additional_documents
Vienlaikus lūdzam anotācijas 1.3. sadaļas apakšsadaļā "Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?" iekļaut īsu, konkrētu un skaitlisku informāciju par projekta ekonomisko atdevi (izmaksu un ieguvumu attiecību), kas izriet no precizētā projekta pases 6. punkta aprēķina.
Iespējamie sociālekonomiskie ieguvumi, ko šajā projektā varētu aprēķināt izmaksu un ieguvumu analīzes ietvaros:
- kravu pārvadātāju dīkstāves samazināšana, ļaujot ietaupīt gan laiku, gan finanšu resursus;
- satiksmes drošības uzlabošana pie robežšķērsošanas vietām, samazinot ceļu satiksmes negadījumu un konfliktu riskus;
- valsts iestāžu (Valsts robežsardze, Valsts ieņēmumu dienests, VSIA “Autotransporta direkcija”) darba efektivitātes palielināšana, pateicoties procesu digitalizācijai un automatizācijai;
- provokāciju un hibrīduzbrukumu riska mazināšana, samazinot trešo valstu pilsoņu koncentrāciju rindās uz ceļiem;
- pierobežas iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošana, samazinot troksni, sastrēgumus un gaisa piesārņojumu.
Nepieciešamības gadījumā aicinām izmantot CFLA ekspertu konsultācijas, lai panāktu kvalitatīvu projekta izvērtējumu un lēmumu pieņemšanu.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lai nodrošinātu pārliecību, ka projekta ietvaros netiek sniegts komercdarbības atbalsts finansējuma saņēmējam un sadarbības partneriem kā saimnieciskās darbības veicējam, lūdzam papildināt anotāciju ar informāciju, vai finansējuma saņēmējam un sadarbības partneriem sniegtais atbalsts nav kvalificējams kā atbalsts saimnieciskai darbībai un kā komercdarbības atbalsts. Skaidrojam, ka, ja atbalsts plānots, piemēram, valsts deleģētas funkcijas veikšanai, tas atbilstoši Komisijas paziņojuma par Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 1. punktā minēto valsts atbalsta jēdzienu (C/2016/2946)17.punktā noteiktajam nav saimnieciskā darbība. Lūdzam attiecīgi anotācijā un projekta pasē iekļaut informāciju, kurā normatīvā aktā finansējuma saņēmējam un sadarbības partneriem noteikti pienākumi veikt valsts deleģētas funkcijas.
Papildus lūdzam anotāciju papildināt ar informāciju, vai pasākumā tiks atbalstīti tikai tādi projekta ietvaros radītie vai uzlabotie informācijas un komunikācijas tehnoloģijas risinājumi, kas nepieciešami konkrētu valsts deleģētu funkciju veikšanai.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Lūdzam korekti aizpildīt anotācijas 3. sadaļas 1. – 5. punktu atbilstoši rīkojuma projekta 1. punktā un anotācijas 3. sadaļas 6. punktā norādītajam, tas ir 1.1.  apakšpunktā finansējuma apmēriem, saskaitot pa gadiem kopā, jāsakrīt ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma apmēru un 2.1. apakšpunktā – ar kopējo finansējumu, attiecīgi 3.1. apakšpunktā finansiālā ietekme un 5. punktā precizētā finansiālā ietekme automātiski uzrādīsies ar mīnusa zīmi plānotā valsts budžeta līdzfinansējuma apmērā. Vienlaikus 5.1. apakšpunkts jāaizpilda manuāli atbilstoši 5. punktam.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Norādām, ka saskaņā ar Likumu par budžetu un finanšu vadību (turpmāk – LBFV) finanšu ministram ir tiesības projektu uzturēšanas apropriācijas rezervi pārdalīt ministrijām, ja projekts vai tā posms ir pilnībā pabeigts. Ņemot vērā anotācijā norādīto, ka projekta beigas plānotas 2028.gada III ceturksnī, lūdzam anotācijas 3.sadaļā precizēt ailē “izmaiņas, salīdzinot ar vidēja termiņa budžeta ietvaru” 2028.gadam norādīto uzturēšanas izmaksu apmēru, jo tas nevar būt pilna gada izmaksu apmērā, kā arī lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 6.2.apakšpunktā norādīto, ka uzturēšanas izmaksas tiek plānotas jau no 2027.gada. Līdz ar to lūdzam pārskatīt un precizēt sniegto informāciju.
Papildus lūdzam anotācijas 3. sadaļas 6.2. apakšpunktā pie teksta “Norādītās izmaksas ir indikatīvas” papildināt ar informāciju, kā tās noteiktas, pievienojot aprēķinus vai skaidrojot pieņēmumus to noteikšanai, vienlaikus norādot, ka detalizēti aprēķini tiks sniegti, kad to segšanai tiks pieprasīts finansējums saskaņā ar LBFV 9.1 panta otrajā daļā paredzēto.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Projekta pases 3.4.5.apakšpunktā sasniedzamais rādītājs norādīts "Veikta optiskā un elektroapgādes tīkla infrastruktūras izbūve 1.prioritātes objektiem". Aicinām izvērtēt, vai nepieciešams precizēt rādītāju uz "Veikta optiskā un elektroapgādes tīkla infrastruktūras izbūve 2.prioritātes objektiem".
Tāpat ņemot vērā, ka minēto rādītāju plānots sasniegt 2028.gadā, aicinām izvērtēt, vai risinājuma "Robežšķērsošanas risinājumu pirmās kārtas īstenošana: ārējās robežas  šķērsošanas elektroniskās iepriekšējās pieteikšanās un rindas progresa sistēma" termiņš ieviešanai produkcijā  būtu precizējams arī uz 2028.gadu 5.2.apakšpunktā. 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam precizēt anotācijas 1.3. sadaļā punktā “Problēmas apraksts” norādīto “Eiropas Savienības kohēzijas fonda finansējums” un pases 4. punktā – “Eiropas Savienības fondu daļa” uz “Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums”.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Anotācija (ex-ante)
2.1. Sabiedrības grupas, kuras tiesiskais regulējums ietekmē, vai varētu ietekmēt
Priekšlikums
Lūdzam papildināt 2.1. sadaļas apakšsadaļu "Juridiskās personas" ar norādi uz akciju sabiedrību “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”, un atbilstošajā apakšsadaļā "Ietekmes apraksts" norādīt, ka akciju sabiedrība “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” pildīs finansējuma saņēmēja funkcijas.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotācijas 3. sadaļas punktu “Cita informācija” ar informāciju, ka investīciju pasākumam nepieciešamais Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums un valsts budžeta finansējums tiks pieprasīts no valsts budžeta programmas 80.00.00 "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".
Piedāvātā redakcija
-