Atzinums

Projekta ID
24-TA-1844
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
26.08.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam papildināt informatīvā ziņojuma 5.1. sadaļu “Nacionālais mikroshēmu kompetences centrs” ar tekstu:
“Atbilstoši Eiropas Savienības nacionālo un reģionālo kontu sistēmas metodoloģijai “Nacionālā mikroshēmu kompetences centra” veidojošās iestādes (Rīgas Tehniskā universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Latvijas Universitāte un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts) ir klasificētas vispārējās valdības sektorā kā no valsts budžeta daļēji finansētas atvasinātas publiskas personas, līdz ar to arī jaunizveidotais “Nacionālais mikroshēmu kompetences centrs” ir potenciāli klasificējams vispārējās valdības sektorā, kas ar savu darbību var ietekmēt vispārējās valdības budžeta bilanci un parādu.”
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Ņemot vērā, ka informatīvais ziņojums un tam pievienotais Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekts paredz Eiropas Savienības kopuzņēmuma “Mikroshēmas” nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidi Latvijā un Latvijas zinātnisko institūciju iesaisti kopuzņēmuma “Mikroshēmas” projektu konkursos, nodrošinot nacionālo līdzfinansējumu, norādām, ka informatīvais ziņojums nesniedz skaidru informāciju par tā potenciālo ietekmi uz valsts budžetu. Attiecīgi lūdzam papildināt informatīvo ziņojumu ar sadaļu par tā potenciālo ietekmi uz valsts budžetu, norādot papildus nepieciešamo finansējumu sadalījumā pa gadiem, finansējuma avotiem, kā arī pievienojot aprēķinus un norādot detalizētu informāciju par Latvijas ieguvumiem no piedalīšanās šajā kopuzņēmumā, tādējādi sniedzot informāciju lēmuma pieņēmējam par valsts budžeta līdzfinansējuma piešķiršanas pamatotību.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Informatīvā ziņojuma 5.1.sadaļā “Nacionālais mikroshēmu kompetences centrs” ir norādīts, ka pēc projekta beigām Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju veic Kompetences centra darbības rezultātu izvērtējumu un sagatavo un iesniedz Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par tā turpmākās darbības mērķiem, sasniedzamajiem rezultātiem un nepieciešamo finansējumu. Šobrīd nav saprotams kā ir plānots nodrošināt kopuzņēmuma turpmāko darbību, kāds ir nepieciešamā finansējuma apmērs un izdevumu finansēšanas avots, attiecīgi lūdzam papildināt minēto informatīvā ziņojuma sadaļu ar informāciju, no kādiem finansējuma avotiem un kādā apmērā kopuzņēmuma “Mikroshēmas” nacionālā mikroshēmu kompetences centra apstiprināšanas gadījumā to veidojošie partneri nodrošinās tā finansēšanu un turpmāko darbību pēc Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 3.punktā minētā termiņa.
Piedāvātā redakcija
-
4.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Ievērojot to, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (turpmāk - LIAA) varēs uzņemties kompetentās iestādes funkcijas izpildi tikai pēc grozījumu Ministru kabineta 2012. gada 11. decembra noteikumos Nr. 857 “Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras nolikums”, kas noteiks LIAA par kompetento iestādi (vienotais kontaktpunkts) atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2023/1781 (2023. gada 13. septembris), ar ko izveido pasākumu sistēmu Eiropas pusvadītāju ekosistēmas stiprināšanai un groza Regulu (ES) 2021/694, 31. pantam, spēkā stāšanās, lūdzam ar atbilstošu atrunu papildināt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma 2.punktu un informatīvā ziņojuma 6.sadaļas 2.punktu, proti, ka tālākās darbības iespējamas tikai pēc grozījumiem LIAA nolikumā.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Atkārtoti norādām, ka Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 3.punktā norādītais finansējums neatbilst Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 4.punkta apakšpunktos iekļauto finansējuma apmēru kopsummai. Līdz ar to nav skaidrs pamatojums Izglītības un zinātnes ministrijai uzņemties papildu valsts budžeta ilgtermiņa saistības līdz 1 000 000 euro apmērā ik gadu, ja papildus nepieciešamais finansējums līdzfinansējuma nodrošināšanai Eiropas Savienības kopuzņēmuma “Mikroshēmas” nacionālā mikroshēmu kompetences centra izveidei Latvijā četru gadu periodā no projektu apstiprināšanas brīža valsts zinātniskajām institūcijām – atvasinātām publiskām personām veido 744 704 euro ik gadu. Attiecīgi ir precizējams arī Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 6.punktā norādītais finansējums un informatīvā ziņojuma 5.1. sadaļā “Nacionālais mikroshēmu kompetences centrs” iekļautā informācija.
Piedāvātā redakcija
-
6.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Ņemot vērā Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotā Ministru kabineta noteikumu projekta “Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 26. maija noteikumos Nr. 259 “Atbalsta piešķiršanas kārtība dalībai starptautiskās sadarbības programmās pētniecības un tehnoloģiju jomā”” (24-TA-969) anotācijā iekļauto informāciju, ka dalība kopuzņēmuma “Mikroshēmas” pētniecības projektu konkursos 1 200 000 euro apmērā gadā, sākot no 2024.gada, tiks nodrošināta Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta apakšprogrammas 70.06.00 “Dalība Eiropas Savienības pētniecības un tehnoloģiju attīstības programmās” esošā finansējuma ietvaros, ir precizējama Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 7.punkta redakcija, norādot, ka nacionālais līdzfinansējums projektu īstenošanai tiks nodrošināts Izglītības un zinātnes ministrijas esošo valsts budžeta līdzekļu ietvaros.
Piedāvātā redakcija
-
7.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 8.punktu, izsakot to piedāvātajā redakcijā, attiecīgi precizējot informatīvā ziņojuma 6.sadaļā “Turpmākās rīcības” sniegto informāciju.
Piedāvātā redakcija
8. Ekonomikas ministrijai izvērtēt Ministru kabineta noteikumu, kas regulē kapitāla atlaides aizdevumus eksportējošiem komersantiem lielo investīciju projektu atbalstam, kvalifikācijas kritērijus un nepieciešamības gadījumā līdz 2025. gada 30. jūnijam iesniegt Ministru kabinetā regulējuma izmaiņas, lai nodrošinātu iespēju komersantiem pieteikt atbalstu pusvadītāju pētniecības infrastruktūras iegādei, nepieciešamības gadījumā papildu finansējumu nodrošinot Ekonomikas ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.
8.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aicinām Ekonomikas ministriju izvērtēt un informatīvā ziņojuma 4.1.sadaļā "EM pārziņā esošie atbalsta instrumenti infrastruktūras projektu īstenošanai" pie informācijas "Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā" pievienot arī informāciju par Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.2.2.1. pasākumu “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā”, kopējais plānotais finansējums 27,6 milj. euro.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma 4.1.sadaļā "EM pārziņā esošie atbalsta instrumenti infrastruktūras projektu īstenošanai" norādīto informāciju par ALTUM aizdevumu ar kapitāla atlaidi komersantu digitālajai transformācijai:
1) maksimālo aizdevuma summu, kas saskaņā ar programmas īstenošanas noteikumu 4.punktu ir nevis 7 milj. EUR, bet 5 milj. EUR;
2) maksimālo kapitāla atlaides summu, kas ir nevis 1 milj. EUR, bet 200 tūkst. EUR;
3) pieejamo finansējumu, vēršam uzmanību, ka 2.2.1.4.i investīcijai "Finanšu instrumenti komersantu digitālās transformācijas veicināšanai" pieejamais finansējums ir 47 143 000 EUR, tai skaitā AF finansējums 45 143 000 EUR un Latvijas un Šveices sadarbības programmas individuālā projekta "Mikrokreditēšanas programma" atmaksātais publiskais finansējums līdz 2 000 000 euro.
Piedāvātā redakcija
-
10.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Priekšlikums
Lūdzam redakcionāli precizēt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 2.punkta otro teikumu, vārdu “nodrošinās” aizstājot ar vārdu “nodrošināt”.
Piedāvātā redakcija
-