Atzinums

Projekta ID
23-TA-2137
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
16.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka dokumenta D. daļas nodaļā "Bērnība brīva no visa veida vardarbības" 23. rindkopa "Lai stiprinātu jauniešu ar garīga rakstura traucējumiem izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem un mazinātu risku kļūt par seksuālās vardarbības upuri, VM sadarbībā ar biedrību “Papardes zieds” 2022. gadā īstenos valsts apmaksātas izglītojošas nodarbības par pubertātes ierosinātajām pārmaiņām, savstarpējām drošām un cieņpilnām attiecībām, robežām, ģimenes modeļiem un tās plānošanas metodēm" rakstīta nākotnes formā, tādēļ lūdzam precizēt, ka 2022. gadā tika īstenotas valsts apmaksātas izglītojošas nodarbības.
Piedāvātā redakcija
Lai stiprinātu jauniešu ar garīga rakstura traucējumiem izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem un mazinātu risku kļūt par seksuālās vardarbības upuri, VM sadarbībā ar biedrību “Papardes zieds” 2022. gadā tika īstenotas valsts apmaksātas izglītojošas nodarbības par pubertātes ierosinātajām pārmaiņām, savstarpējām drošām un cieņpilnām attiecībām, robežām, ģimenes modeļiem un tās plānošanas metodēm.
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka dokumenta D. daļas nodaļā "Bērnība brīva no visa veida vardarbības" 8. rindkopā divreiz atkārtoti iekopēts teksts “Vienlaikus, lai pilnveidotu vecāku, likumisko pārstāvju, audžuvecāku un citu audzināšanā iesaistīto personu zināšanas un prasmes par ņirgāšanos izglītības vidē, izstrādātas rekomendācijas "Kā pasargāt bērnu no ņirgāšanās". Rekomendācijas paredzētas visiem bērna vecumposmiem un ir veidotas saskaņā ar izstrādātajām vadlīnijām", tādēļ lūdzam izvērtēt iespēju precizēt tekstu.  
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka dokumenta F. daļas nodaļā "Pusaudžu veselība" 22. rindkopa (Ar VM ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) atbalstu notika darbs pie materiāla “Atkarību profilakses rīcības plāna izstrādāšana, īstenošana un uzraudzība izglītības iestādēs”112 izstrādes. Minētais materiāls ir palīgs izglītības iestādēm atkarību profilakses veicināšanā skolu vidē, sniedzot ieteikumus rīcības plāna izstrādei.) ir vienāda satura ar 27. rindkopu (Ar ESF atbalstu notika darbs pie materiāla “Atkarību profilakses rīcības plāna izstrādāšana, īstenošana un uzraudzība izglītība iestādēs”113. Minētais materiāls ir palīdz izglītības iestādēm atkarību profilakses veicināšanai skolu vidē, sniedzot ieteikumus rīcības plāna izstrādei.), lūdzam izvērtēt iespēju svītrot vienu no rindkopām.  
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt dokumenta F. daļas Veselība un veselības aprūpes pakalpojumu nodaļā pirmo rindkopu. Pamatojoties uz Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma 2017./2018. mācību gada aptaujas rezultātiem pētījuma 3.tabulu, kas atrodama 9 lapā, 21,6% norāda abu dzimumu kopējo rādītāju 2018.gadā, bet 15,3% norāda datus par meitenēm 11 līdz 15 gadu vecumā, lūdzam labot datus rādītājā - meitenes, kas 11 līdz 15 gadu vecumā savu veselību vērtē kā teicamu, no 21,6% uz 15,3%. (https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/latvijas-skolenu-veselibas-paradumu-petijums-05.10.2020_1.pdf)
 
Piedāvātā redakcija
-