Atzinums

Projekta ID
22-TA-993
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
22.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Saskaņā ar Invaliditātes likumu funkcionēšanas ierobežojums ir slimības, traumas vai iedzimta defekta izraisīts fizisks vai garīgs traucējums, kas ierobežo personas spējas strādāt, aprūpēt sevi un apgrūtina tās iekļaušanos sabiedrībā. Vēršam uzmanību, ka normatīvajā regulējumā nav izdalītas funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpes bērniem. Valsts komisija invaliditātes lēmumā bērniem norāda kādi ir veselības traucējumi - smagi, vidēji vai mēreni. 
Lūdzam svītrot anotācijā ietverto skaidrojumu, ka Valsts komisijas lēmumā par invaliditātes noteikšanu bērnam tiek iekļauta informācija par funkcionēšanas smaguma pakāpi.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka invaliditātes ekspertīzi Latvijā veic Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (Invaliditātes likuma 7.panta piektā daļa). Lūdzam precizēt iestādes nosaukumu.
Ja klients ir nozaudējis lēmumu par noteikto invaliditāti Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (turpmāk - Valsts komisija) izsniedz lēmuma norakstu (ja invaliditāte noteikta pēc 2011.gada) vai izziņu (ja invaliditāte noteikta līdz 2011.gadam). 
Piedāvātā redakcija
Iesniegumam apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai par cietušās personas sāpēm un garīgajām ciešanām cietušās personas invaliditātes dēļ pievieno Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izsniegtu invaliditātes izziņas, lēmuma par invaliditāti noraksta vai lēmuma par prognozējamu invaliditāti vai invaliditāti kopiju (uzrāda oriģinālu).
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Invaliditātes likums nosaka, ka persona ar invaliditāti ir persona, kurai Invaliditātes likumā paredzētajā kārtībā ir noteikta invaliditāte. Ņemot vērā Invaliditātes likumā lietoto termina skaidrojumu un šo noteikumu 8.punktā noteikto, ka atlīdzība pienākas par sāpēm un ciešanām, kas radušās tādēļ, ka persona kļuvusi par personu ar  I invaliditātes grupu, nepastāv iespēja, ka atlīdzību varētu pieprasīt personas, kurām noteikta prognozējama invaliditāte. Lūdzam svītrot vārdus "vai lēmuma par prognozējamu invaliditāti".
Piedāvātā redakcija
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izsniegtas invaliditātes izziņas, lēmuma par invaliditāti noraksta vai lēmuma par invaliditāti kopiju (uzrāda oriģinālu);
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Invaliditātes likuma 5.pants nosaka, ka invaliditāte ir ilgstošs vai nepārejošs ļoti smagas, smagas vai mērenas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums, kas ietekmē personas garīgās vai fiziskās spējas, darbspējas, pašaprūpi un iekļaušanos sabiedrībā. Normatīvajā regulējumā funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpe netiek izdalīta. Ņemot vērā minēto, lūdzam svītrot vārdus "ar ļoti smagiem un stabiliem funkcionēšanas ierobežojumiem". 
Piedāvātā redakcija
ja apgādājamais kļuvis par personu ar I invaliditātes grupu vai apgādājamo bērnam ar invaliditāti, – apgādājamā dzimšanas apliecības kopiju (uzrāda oriģinālu);
5.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums

Invaliditātes likuma 5.pants nosaka, ka invaliditāte ir ilgstošs vai nepārejošs ļoti smagas, smagas vai mērenas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums, kas ietekmē personas garīgās vai fiziskās spējas, darbspējas, pašaprūpi un iekļaušanos sabiedrībā. Normatīvajā regulējumā funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpe netiek izdalīta. Ņemot vērā minēto, lūdzam svītrot pielikuma 4.3., 4.4. un 4.5.apakšpunktos vārdus "ar ļoti smagiem un stabiliem funkcionēšanas ierobežojumiem". 
Piedāvātā redakcija
-