Atzinums

Projekta ID
24-TA-1297
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācija
Atzinums iesniegts
16.08.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Iebildums[1]
Par Grozījumu 1.1. punktu - neatkarīgi no tā, vai kabelis tiek ieguldīts savā vai cita īpašnieka kabeļu kanalizācijā, tā nav tīkla ierīkošanas uzsākšana, kā tas izriet no Noteikumu Nr.501 (turpmāk – Noteikumi) 32.punkta. Ja kabeļu kanalizācija ir pieņemta ekspluatācijā vai stabi/balsti jau ir uzstādīti, ievērojot normatīvo aktu prasības, tad ne VAS „Elektroniskie sakari”, ne kādai citai uzraudzības institūcijai  nav ne kompetences, ne faktisku iespēju izsekot, ko attiecīgās infrastruktūras īpašnieks dara vai uz kādiem nosacījumiem atļauj darīt šajā kabeļu kanalizācijā vai konteinerā.  Ja kabelim un kabeļu kanalizācijai, stabiem vai konteineriem ir dažādi īpašnieki, tad tas ir šo īpašnieku līgumattiecību jautājums.

Priekšlikums{1}: Izteikt Noteikumu 32. punktu sekojošā redakcijā:
32. Elektronisko sakaru tīkla ierīkošanu uzsāk pēc elektronisko sakaru tīkla ierīkošanas projekta izskatīšanas un akceptēšanas, izņemot šādus gadījumus:
32.1. šo noteikumu 6.1 2.2.  apakšpunktā minētos gadījumus;
32.2. ja kabelis tiek ieguldīts ekspluatācijā nodotā kabeļu kanalizācijā vai piekārts ekspluatācijā nodotos stabos vai balstos;
32.3. ja elektronisko sakaru tīkla kabeļi vai iekārtas tiek uzstādītas ekspluatācijā  nodotā iekārtu konteinerā vai iekārtu skapī;
32.4.  32.4. ja radioiekārta un antena tiek uzstādīta savā īpašumā esošajā tornī vai mastā. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" var pieprasīt elektronisko sakaru tīkla ierīkošanas projekta izstrādi, ja tas nepieciešams elektromagnētiskās saderības vai starpvalstu frekvenču koordinācijas nosacījumu izpildes nodrošināšanai.



Iebildums[2]
Saistībā ar iebildumu [1]  - pašlaik spēkā esošā Noteikumu   redakcija elektronisko sakaru tīklu ierīkošanas projektu izskatīšanu un akceptēšanu deleģē vienīgi VAS „Elektroniskie sakari” (Noteikumu 31.punkts). Tomēr saskaņā ar 14.07.2022. pieņemtā jaunā Elektronisko sakaru likuma 6.panta pirmās daļas 15) punktu VAS „Elektroniskie sakari”  akceptē tikai antenu, radioiekārtu, apraides raidītāju un mobilo sakaru bāzes staciju ierīkošanas tehniskos projektus.

Priekšlikums[2]: Izteikt Noteikumu   31.punktu sekojošā redakcijā:
31. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" attiecībā uz elektronisko sakaru tīklu antenu, radioiekārtu, apraides raidītāju un mobilo sakaru bāzes staciju  ierīkošanas projektiem 10 darbdienu laikā pēc visu šajos noteikumos minēto attiecīgo dokumentu saņemšanas izskata iesniegto projektu un pieņem vienu no šādiem lēmumiem:
31.1. akceptēt projektu;
31.2. sniegt pamatotu atteikumu


Vienlaikus Noteikumos  paredzēt kompetentu institūciju un kārtību tādu elektronisko sakaru tīklu ierīkošanas projektu izskatīšanai un akceptēšanai, kuri neietilpt VAS „Elektroniskie sakari” kompetencē.

Iebildums[3] Noteikumos  plaši tiek izmantoti jēdzieni „elektronisko sakaru tīkla būvniecība” un „elektronisko sakaru tīkla ierīkošana”.  Noteikumi izdoti saskaņā Būvniecības likumu, bet Būvniecības likumā šādu  terminu nav.

Priekšlikums[3]: Iekļaut Noteikumu  2.punktā apakšpunktus:
2.7. „elektronisko sakaru tīkla būvniecība” - elektronisko sakaru tīkla inženierbūvju projektēšana un būvdarbi, veicot zemes darbus, kā arī statņu, mastu un iekārtu montāža uz esošajām būvēm, ja veicamo darbu rezultātā pazeminās būves konstrukciju drošība, nestspēja vai noturība un jāveic to pastiprināšana;
2.8. „elektronisko sakaru tīkla ierīkošana” - būvdarbi elektronisko sakaru tīklu daļas un iekārtu montāžai, ievietošanai vai novietošanai esošajās būvēs, starp tām, uz balstiem, stabiem, mastiem, statnēm, kabeļu kanalizācijā, neveicot zemes darbus, un būvdarbi elektronisko sakaru tīklu radioiekārtu un antenu montāžai, ja netiek pazemināta būves konstrukciju drošība, nestspēja vai noturība un nav veicama to pastiprināšana;

(Termini pārņemti no Elektronisko sakaru likuma).

Iebildums[4] Noteikumu 2.1.  punktā ir termins „„iekšējais elektronisko sakaru tīkls” – būves piederums vai atsevišķa lieta būvē, kas sastāv no cauruļvadiem, kabeļu kanāliem, kabeļiem, vadiem, aprīkojuma, iekārtām un ierīcēm un paredzēts elektronisko sakaru pakalpojumu nodrošināšanai” Atbilstoši Elektronisko sakaru likuma 1.panta 15)punktam  „elektronisko sakaru pakalpojums” (ir) pakalpojums, kuru parasti nodrošina par atlīdzību...”. Tajā pat laikā pastāv daudz iekšējo elektronisko sakaru tīklu, ko institūcijas un personas izmanto savām vajadzībām.  
 
Priekšlikums[4]: Noteikumu 2.1. punktā svītrot vārdu „pakalpojumu”. Tādējādi Noteikumu prasības būtu attiecināmas uz jebkuriem iekšējiem elektronisko sakaru tīkliem.

Iebildums[5]: Kādreiz MK noteikumos Nr.256 „Elektronisko sakaru tīklu ierīkošanas un būvniecības kārtība”(04.04.2006.) bija 9.punkts: „Elektronisko sakaru tīklus ierīko un ar tiem saistīto būvniecību veic, ievērojot Latvijas būvnormatīvā LBN 262-05 “Elektronisko sakaru tīkli” (turpmāk — būvnormatīvs LBN 262) noteiktās prasības.”. LBN ir vienīgais normatīvais akts, kas nosaka tīklu marķēšanas un citas specifiskas prasības.

Priekšlikums[5]: Papildināt Noteikumus ar punktu:
„Elektronisko sakaru tīklus ierīko un ar tiem saistīto būvniecību veic, ievērojot Latvijas būvnormatīvā LBN 262 “Elektronisko sakaru tīkli” noteiktās prasības.”

Iebildums[6]: Līdz šim nav juridiska risinājuma, kā risināt neidentificējamu kabeļu un vadu problēmu. Līdz ar to bieži rodas sarežģījumi ierīkošanas projektu saskaņošanā, ja projektējamais kabelis nonāk esoša neidentificēta kabeļa aizsargjoslā.

Priekšlikums[6]: Aiz Noteikumu 94.3.punkta papildināt ar jaunu punktu:
94.31. ja elektronisko sakaru tīkla kabeļiem vai vadiem nav identifikācijas apliecinājuma – marķējuma, kas satur informāciju par to piederību un nav iespējams to īpašnieku noskaidrot citādi,  tad oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis” publicē uzaicinājumu desmit dienu laikā atsaukties kabeļa vai vada īpašnieku.
Papildināt ar jaunu, 93.5. punktu:
93.5. ja šo noteikumu 94.31. punktā minētajā gadījumā kabeļa vai vada īpašnieks nav pieteicies, ierosina attiecīgā kabeļa vai vada nojaukšanu.

 
Piedāvātā redakcija
-