Atzinums

Projekta ID
22-TA-459
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
14.02.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Ņemot vērā, ka  SAM mērķis ir arī veicināt plašāku kultūras pakalpojumu pieejamību, tādējādi radot pozitīvu ietekmi uz vietējām kopienām, kā arī reģionālās kultūrvides aktivizēšanos un ekonomisko attīstību, sadaļā 8.1.9. lūdzam norādīt, kā pasākums ietekmēs personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības. 
Lūdzam papildināt sadaļu ar informāciju par  pasākumiem, kuri būtu uzskatāmi par personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas veicinošiem.

Kā piemēru varam minēt šādus pasākumus: 
-  īstenojot projektus, kur attiecināms, tiks nodrošināts, ka kultūras pasākumu (t.sk. informācija par pasākumu) un kultūras produktu saturs ir piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste) kanālus;
- tiks nodrošinā fiziska pasākumu piekļūstamība cilvēkiem ar invaliditāti - gan kā skatītājiem, gan kā māksliniekiem; 
- organizējot mākslas kolektīvu un mākslinieku, kā arī viesmākslinieku koncertus, izrādes vai izstādes, vai filmu skates vai festivālus,  kā arī teātra izrāžu iestudēšanu, tiks nodrošināti nediskriminācijas principi attiecībā pret māksliniekiem ar invaliditāti, dažāda vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmes dalībniekiem u.c.

Metodiskie materiāli un ieteikumi attiecībā uz vides un informācijas piekļūstamību ir apkopoti LM tīmekļa vietnē https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali  
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Iebildums
8.1.10. sadaļā esošo tekstu lūdzam pārvietot uz sadaļu "Cita informācija". Attiecīgi lūdzam skatīt priekšlikumu anotācijas 8.2. sadaļā. 

Savukārt šajā sadaļā būtu jāizveido apraksts par to, kādas darbības projektu ietvaros tiks atbalstītas, lai sniegtu ieguldījumu un veicinātu dzimumu līdztiesību. Kā piemēru var minēt dažas vispārīgas darbības:
- īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem (skat. LM metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali ) u.c.
- projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves saskaņošanu, paredzot attālināta un nepilna laika darba iespēju radīšanu vecākiem ar bērniem, t.sk. darba vietā tiks izveidota bērnu pieskatīšanas telpa ar aprīkotu darbstaciju;
- tiks ieviesti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, kā arī tiks ņemti vērā  nosacījumi attiecībā uz personāla atlasi un vienlīdzīgu darba samaksu;
- u.c.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Iebildums
Lūdzam papildināt sadaļu ar SAM ietekmes uz horizontālo principu "Vienlīdzīgas iespējas" aprakstu.
Piedāvātā redakcija
13.1.4. SAM ir netieša ietekme uz horizontālo principu „Vienlīdzīgas iespējas”. Projektu vērtēšanā tiks piešķirti papildus punkti, ja projektā tiks paredzētas specifiskas darbības, kas veicina vienlīdzīgas iespējas un kultūras pasākumu piekļūstamību visām sabiedrības grupām, tostarp nodrošināta informācijas un vides piekļūstamība cilvēkiem ar invaliditāti, nediskriminācija pēc vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmes. Tādējādi tiks atbalstīti projekti, kas veicina vienlīdzīgas iespējas un nediskrimināciju.