Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 08.05.2025. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 15.maijā.
Projekta ID
23-TA-3162
Atzinuma sniedzējs
Konkurences padome
Atzinums iesniegts
14.03.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Priekšlikums
Konkurences padome (turpmāk – KP) ir iepazinusies ar Veselības ministrijas (turpmāk – VM) izstrādātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 416 "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība" (turpmāk – Noteikumu projekts), kā arī ar Noteikumu projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumu (Anotācija).
KP vairākkārt savā praksē ir norādījusi, ka zāļu ražošanas, vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības tirgos pastāv ierobežota konkurence un tie nedarbojas normālos konkurences apstākļos, kas saistīts ar to, ka tirgi ir stingri regulēti, tajos pastāv augstas jaunu tirgus dalībnieku ienākšanas barjeras, ir regulētas zāļu cenas u.c. KP arī sniegusi skaidrojumus, ka tiesības uz veselību nav īstenojamas bez aktīvas valsts vadošās lomas un zāļu pieejamība ir svarīgs priekšnosacījums, lai personām būtu iespēja realizēt savas tiesības uz veselības aprūpi. Līdz ar to valsts var pamatoti ierobežot konkurences apstākļus, ja ieguvumi sabiedrībai atsver uzliktos ierobežojumus uzņēmējdarbībai un konkurencei.
Anotācijā norādīts, ka Noteikuma projekta mērķis ir veicināt zāļu pieejamību un pastiprināt zāļu izvešanas uzraudzību un kontroli, lai mazinātu zāļu nepieejamības riskus, t.sk., pārskatot un veidojot elastīgāku tiesisko regulējumu nereģistrētu zāļu un centralizēti reģistrētu zāļu izplatīšanas atļaušanai izņēmuma gadījumos, kad reģistrētās zāles netiek virzītas tirgū vai nav pieejamas. Kā arī mērķis ir mazināt administratīvo slogu komersantiem un valsts iestādei (Zāļu valsts aģentūrai).
Ņemot vērā, ka Noteikumu projekts skar drošu un godprātīgu zāļu izplatīšanu, kā arī potenciālu zāļu pieejamību tirgū, KP savas kompetences ietvaros sniedz viedokli par Noteikumu projektu, balstoties uz vispārējiem principiem no konkurences tiesību perspektīvas.

Zāļu izvešanas uzraudzība un zāļu loka paplašināšana, kurām var piemērot izvešanas ierobežojumus (20.3 apakšpunkts) Atbilstoši Noteikumu projektam un Anotācijai, tiek plānots, analizējot zāļu pieejamību Zāļu valsts aģentūrai, identificēt papildus zāles, kuru neesamība (faktiska /plānota) vai nepietiekoši zāļu krājumi Latvijā zāļu lieltirgotavās rada risku iedzīvotāju veselības aizsardzībai un nepieciešamības gadījumā noteikt piegādes uz Eiropas Savienības dalībvalsti vai eksportēšanas (izvešana uz trešajām valstīm) aizliegumu.
KP norāda, ka eksporta ierobežojumi ietekmē konkurenci un ja ierobežojumi ir nesamērīgi vai nepamatoti, tie var ietekmēt vietējo uzņēmumu konkurētspēju, eksporta ierobežojumi var nostādīt vietējos uzņēmumus neizdevīgākā situācijā salīdzinājumā ar starptautiskajiem konkurentiem. Eksporta ierobežojumi potenciāli var ietekmēt arī vietējo uzņēmumu rentabilitāti, kas var likt tiem meklēt papildus peļņas iespējas vietējos tirgos palielinot kādu produktu vai pakalpojumu cenas. Kā arī eksporta ierobežojumi var ietekmēt vietējo komersantu darbības uzsākšanu jaunos tirgos ārpus Latvijas teritorijas.
Tomēr, kā arī VM norāda, sabiedrības veselības aizsardzības nolūkam ir pieļaujama eksporta ierobežošana un ir pieļaujami brīvas preču kustības ierobežošanas. KP norāda, ka tās ieskatā, katrā lēmumā, ar kuru tiks ierobežotas eksports konkrētam medikamentam, nepieciešams iekļaut sabiedrības veselības apsvērumus, kas attaisno ierobežojumu, kā arī jāietver objektīvs un samērīgs nepieciešamības novērtējums.

Pienākums aptieku īpašniekiem, kuru piederošo aptieku kopējais apgrozījums pēdējo piecu gadu periodā vismaz vienā gadā pārsniedz 5% no Latvijā kopējā aptieku apgrozījuma nodrošināt savā tīmekļa vietnē sabiedrībai viegli pieejamu informāciju par katrā aptiekā pieejamām zālēm un to cenām (67.3 apakšpunkts)
KP ieskatā bez zāļu cenu publicēšanas pienākuma komersantiem, VM, varētu nākotnē apsvērt iespēju izveidot rīku, kurā būtu iespēja salīdzināt pieejamos datus vienkopus gan par zāļu cenām, gan par zāļu pieejamību aptiekās.
KP norāda, ka publiska cenu pārredzamība patērētājiem ir izdevīga tirgos, kuros pastāv konkurence starp vairākiem tirgus dalībniekiem, jo tā veicina konkurenci, kā arī novērš pārmērīgu cenu noteikšanas risku, neskatoties uz to, ka zālēm cenas ir stingri regulētas.

Zāļu piegādes no aptiekas iedzīvotājiem, piedāvājot bezrecepšu zāles, izmantojot tiešsaistes starpniecības pakalpojumus tiešsaistes platformā (piemēram, Wolt) (100.punkts).
KP atbalsta zāļu pieejamību tiešsaistes starpniecības pakalpojumu tiešsaistes platformās. KP ieskatā, minētais veicinās konkurenci bezrecepšu medikamentu un citu aptiekās tirgojamo produktu tirgos (uztura bagātinātāji, kosmētika u.c.) un palielinās pieejamību pacientiem ārpus fiziskām aptiekām.
 
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk