Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-1215
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
07.09.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Tieslietu ministrija saskaņo MK rīkojuma projektu, protokollēmumu un Konceptuālā ziņojuma projektu “Par atvalsta personas lēmumu pieņemšanā pakalpojuma ieviešanu” un atbalsta tā tālāku virzību.

Vienlaikus aicinām Labklājības ministriju, virzot saistītos tiesību aktu projektus, pievērst uzmanību šādiem aspektiem:

-) No projekta izriet, ka atbalsta personas lēmumu pieņemšanas (APLP) pakalpojums faktiski tiek ieviests ar Ministru kabineta noteikumiem. Tāpat no projekta secināms, ka teorētiski APLP tiesiskais regulējums neietekmēs arī citu nozaru tiesisko regulējumu, īpaši, likumos ietverto regulējumu. Tomēr Tieslietu ministrija vērš uzmanību uz Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta sesto daļu, īpaši pirmo punktu, un izvērtēt, kādi jautājumi ir jāregulē likuma līmenī.
-) No projekta izriet, ka APLP mērķis ir atbalstīt to personu lēmuma pieņemšanu un realizāciju, kuru lemtspēja ir traucēta. Tieslietu ministrija secina, ka personai lemtspēju var ietekmēt dažādi faktori (kas viennozīmīgi nav saistīti ar konkrētas invaliditātes grupas fakta esamību vai neesamību vai konkrēta slimības koda piešķiršanu vai nepiešķiršanu). Līdz ar to, visām personām, kurām ir grūtības lēmumu pieņemšanā garīga rakstura traucējumu vai citu traucējumu dēļ un kurām atbalsts ir nepieciešams, ir tiesības šādu pakalpojumu saņemt. Līdz ar to, nostiprinot tiesiskajā regulējumā pakalpojuma piešķiršanas kritērijus, īpaši tādus, kas paši par sevi nepierāda to, ka personai ir nepieciešams atbalsts lēmuma pieņemšanā (piemēram, invaliditātes grupa, slimības diagnozes kods, atrašanās vieta, saņemtie pakalpojumi un citi aspekti), tiem ir jābūt pamatotiem un nediskriminējošiem. Turklāt nodrošinot to, ka pakalpojums atbilst Latvijas Republikas uzņemtajām starptautiskajām saistībām un Satversmē garantētajām personu pamattiesībām. Ievērojot minēto, Tieslietu ministrija vērš uzmanību, ka šādam detalizētam atbilstības izvērtējumam ir jābūt par katru kritēriju, kas pats par sevi nepamato, ka konkrētai personai ir nepieciešams atbalsts lēmumu pieņemšanā, tātad nepieciešams saņemt APLP.
 
Piedāvātā redakcija
-