Atzinums

Projekta ID
25-TA-1210
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
04.08.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka šobrīd no ziņojumā sniegtās informācijas nav skaidri saprotami piedāvātās rīcības finansējuma avoti un attiecīgi ietekme uz valsts budžetu. Attiecīgi lūdzam ziņojuma 3.sadaļā pie informācijas par finansējuma modeli sākot ar 2027. gadu precizēt tabulās norādīto informāciju:
- proporcionālā finansējuma modeļa tabulā norādot finansējuma apjomu, cik ir paredzēts no LVRTC dividendēm (šobrīd ir “0”, taču tekstā tiek norādīts, ka 39 %), kā arī norādot atsevišķi, cik plānots pieprasīt no valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem un cik paredzēts nodrošināt saistībā ar plānotiem no ieņēmumiem no valsts nodevas par pasu izsniegšanu un ieņēmumiem no valsts nodevas par personas apliecību izsniegšanu; kā arī
precizējot rindu “Finansējuma avots”, jo šobrīd tur tiek norādīti kalendārie gadi nevis finansējuma avoti; 
- pilna apjoma finansējuma modeļa tabulā norādot, cik plānots pieprasīt no valsts budžeta dotācijas no vispārējiem ieņēmumiem un cik paredzēts nodrošināt saistībā ar plānotiem ieņēmumiem no valsts nodevas par pasu izsniegšanu un ieņēmumiem no valsts nodevas par personas apliecību izsniegšanu.

Attiecībā uz nodevu ieņēmumiem norādām, ka nodevu ieņēmumu prognozi ir nepieciešams pamatot ar aprēķiniem, ņemot vērā, ka izstrādājot grozījumus MK noteikumos, kuros tika noteikta paaugstināta maksa par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu, prognozes jau tika palielinātas, vienlaikus piešķirot papildu dotāciju Iekšlietu ministrijas izdevumu segšanai, attiecīgi prognozējot vēl papildu ieņēmumus no valsts nodevas par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu, jābūt skaidram pamatojumam, kā arī nodevu ieņēmumi kā izdevumu segšanas resurss iespējams gadījumā, ja ieņēmumu palielinājums tiek pamatots ar jaunām politikas izmaiņām (likmju pārskatīšana un tml.).

Vienlaikus lūdzam ziņojuma tekstā norādīt, kuras ministrijas/iestādes ietvaros tiks nodrošināts plānotais valsts budžeta finansējums piedāvātajos finansēšanas modeļos.

Papildus arī lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma 1.tabulā norādīto pamatojumu – šobrīd visās ailēs ir atsauce uz Ministru kabineta 2011.gada 27.jūlija rīkojumu Nr.347 “Par informācijas sistēmas darbības koncepcijas aprakstu "Pasu sistēmas un Vienotās migrācijas informācijas sistēmas attīstība elektronisko identifikācijas karšu un elektronisko uzturēšanās atļauju (karšu) izsniegšanai"”, taču vēršam uzmanību, ka šajā rīkojumā ir noteiktas tikai ieņēmumu no personu apliecinošu dokumentu izsniegšanas prognozes un IeM budžetā plānotais finansējums IeM izdevumiem, bet tajā nav informācijas par dividenžu resursu avotu.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Saskaņā ar Fiskālās disciplīnas likuma 9. pantu, ja Ministru kabinets pieņem normatīvo aktu, kas izraisa plānoto valsts budžeta ieņēmumu samazinājumu, Ministru kabinets nodrošina, ka vienlaikus stājas spēkā arī tāds normatīvais akts vai tādi normatīvie akti, kas kompensē ieņēmumu samazinājumu. Kompensēšana notiek, palielinot ieņēmumus vai samazinot izdevumus. Vēršam uzmanību, ka valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" valsts pamatbudžetā iemaksājamās dividendes tiek uzskaitītas arī vispārējās valdības budžeta ieņēmumos un attiecīgi iemaksājamo dividenžu apjoma samazinājums, ja daļa no dividendēm tiks novirzīta citiem projektā norādītajiem mērķiem un faktiskās dividenžu iemaksas novirzīsies no ieņēmumu prognozes, negatīvi ietekmēs vispārējās valdības budžeta bilanci. Attiecīgi lūdzam skaidrot kā un vai informatīvajā ziņojumā piedāvātie finansējuma modeļi ietekmēs valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" plānoto valsts pamatbudžetā iemaksājamo dividenžu apjomu turpmākajos gados un, ja piedāvātais modelis samazina plānoto valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" iemaksājamo dividenžu apjomu, informatīvais ziņojums papildināms ar kompensējošo pasākumu aprakstu.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Ņemot vērā ziņojuma 3. sadaļā norādīto informāciju, ka nepietiekama finansējuma gadījumā var nākties veikt izmaksu optimizāciju, kas faktiski nozīmē atteikšanos no turpmākas pakalpojumu attīstības, norādām, ka nav atbalstāma tādu attīstības scenāriju virzība, kuru nevarēs īstenot nepietiekama finansējuma dēļ, līdz ar to pirms lemt par atbalstu piedāvātajiem scenārijiem ir jāatrisina un jāpiedāvā skaidri saprotams risinājums par finansējuma avotu plānotajiem izdevumiem.
Informējam, ka saskaņā ar Latvijas Fiskāli strukturālā plāna 2025.-2028.gadam 2025.gada Progresa ziņojumu (MK 15.04.2025. sēdes prot. Nr. 15 36. §) iespējas piešķirt papildu finansējumu ir ierobežotas, jo saskaņā ar spēkā esošajām prognozēm fiskālā telpa ir negatīva, un atbilstoši aktuālajai situācijai nav pamata uzskatīt, ka indikatīvi noteiktā fiskālā telpa varētu ievērojami uzlaboties, šobrīd ir aktuāls uzdevums veikt publiskā sektora efektivizācijas un vispārējās valdības izdevumu samazinājumu 2026.-2028. gadā (MK 13.05.2025. sēdes prot. Nr.19 50. § 7.punkts), veiktās izdevumu pārskatīšanas rezultātā iegūtie līdzekļi pamatā tiek novirzīti aizsardzības izdevumu un demogrāfijas pasākumu finansēšanai (MK 25.06.2025. sēdes prot. Nr. 25 46. § 3.punkts), kā arī ir noteikts, ka ministrijas un citas centrālās valsts iestādes nesniedz priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem (MK 26.06.2025. rīkojums Nr. 377).

Attiecīgi ziņojumā piedāvātie attīstības scenāriji ir jānodrošina esošo valsts budžeta līdzekļu ietvaros un ES fondu vai citu finanšu instrumentu ietvaros, vai arī piedāvājot fiskāli neitrālus risinājumus, vai arī jāpārskata ziņojumā paredzētie attīstības scenāriji un iesaistītajām institūcijām dotie uzdevumi, iekļaujot tikai tādus, kurus ir iespējams īstenot esošā budžeta ietvaros. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt protokollēmuma projektu,  t.sk. arī protokollēmuma 6.punktu un ziņojumu, skaidri norādot finansējuma avotus (izdevumu pārskatīšana, jauni ieņēmumu pasākumi un tml.).
Piedāvātā redakcija
-
4.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka nav iespējams atbalstīt  informatīvajā ziņojumā ietverto attīstības scenāriju, ja  nav piedāvāts skaidrs risinājums par tā īstenošanai nepieciešamo finansējumu. Attiecīgi lūdzam precizēt protokollēmuma projekta 2. punktu.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Protokollēmuma projekta 3.punktā Valsts digitālās attīstības aģentūrai paredzēts noteikt jaunu funkciju, proti, nodrošināt un īstenot koplietošanas risinājumus uzticamības un e-identifikācijas pakalpojumu jomās, tai skaitā Eiropas digitālās identitātes maku, kā arī noteikts slēgt deleģēšanas līgumu ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" par eParaksts mobile un Eiropas digitālās identitātes makam nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanu, tomēr ziņojumā nav sniegta informācija par šīs funkcijas izmaksām un finansējuma avotu. Attiecīgi lūdzam precizēt.
Piedāvātā redakcija
-
6.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt Ministru kabineta protokollēmuma projekta 5. punktu, norādot pirms vārdiem “valsts budžeta” vārdu “esošā” un norādot konkrēti, kuras ministrijas/iestādes esošo valsts budžeta līdzekļu ietvaros tiks nodrošināta izveidotās infrastruktūras un saistīto pakalpojumu uzturēšana.
Piedāvātā redakcija
-