Atzinums

Projekta ID
22-TA-2058
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera"
Atzinums iesniegts
25.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (turpmāk - LTRK) aicina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju izstrādāt grozījumus Ministru kabineta 2017. gada 20. jūnija noteikumos Nr. 353 "Prasības zaļajam publiskajam iepirkumam un to piemērošanas kārtība", lai mainītu līdzšinējās prasības zaļajam publiskajam iepirkumam datortehnikai, nosakot, ka:

[1] Portatīvajiem datoriem jābūt konstruētiem tā, lai operatīvā atmiņa būtu nomaināma vai modernizējama. Līdz šim prasība par nomaināmu vai modernizējamu operatīvo atmiņu bija izvirzīta tikai stacionārajiem datoriem.
Veicot portatīvo datoru tirgus izpēti, ir secināts, ka aizvien vairāk ražotāji veic operatīvās atmiņas rūpniecisku uzmontēšanu (pielodēšanu) uz pamatplates arvien vairāk savu datoru modeļiem. Tas tiek veikts šādu iemeslu dēļ:
1)         Tiek samazināts kopējais datora svars, jo uzlodētā atmiņa sver mazāk nekā modernizējama jeb viegli maināma atmiņa ar tās ievietošanas mehānismiem. Līdz ar to samazinās gan iepakojuma daudzums, gan CO2 izmeši, transportējot datorus ar uzlodētu atmiņu.
2)         Uzlodēta atmiņa patērē līdz pat 20% mazāk elektroenerģijas. Līdz ar to, uzlodētās atmiņas tehnoloģija uzlabo baterijas laiku, mazāk patērē elektroenerģijas lādējot datoru, tiek izdalīts mazāk siltums un ir nepieciešama mazāka dzesēšana.
3)         Atmiņas modernizēšana nav guvusi pietiekošu popularitāti lietotāju vidū, jo šā brīža ierastais portatīvajā datorā pieejamais atmiņas daudzums 4GB vai 8GB nodrošina visu galveno funkciju izpildi. Līdz ar to, ja visos datoros tomēr iekļauj mehānismus, kas ļautu lietotājam viegli nomainīt atmiņas moduli, tas kopumā palielina gan visu datoru svaru, gan CO2 izmešu daudzumu, datorus pārvietojot visā tā dzīves ciklā, gan arī palielina elektroenerģijas patēriņu visā tā dzīves ciklā.
Ņemot vērā iepriekš minēto, skaidri redzams, ka datoru ražotāja pieeja, veicot atmiņas uzlodēšanu kopumā vairāk samazina ietekmi uz vidi, nekā visus datorus tehnoloģiski aprīkojot ar viegli modernizējamu jeb nomaināmu atmiņu.
[2] 2.1.2.punkts nosaka: “2. IERĪCES KALPOŠANAS ILGUMS UN REMONTĒJAMĪBA: 2.1. Personālajiem (galda) datoriem un portatīvajiem datoriem (piezīmjdatoriem/klēpjdatoriem) jābūt konstruētiem tā, lai: 2.1.2. cieto disku (vai daļas, kas pilda cietā diska funkcijas)”. Kā redzams no 2.1.2.punktā iekļautā nosacījuma, tad teikumam iztrūkst noslēguma, tādējādi radot neizpratni par šīs prasības piemērošanu.
Apskatot 2.1.punktu kopumā, pieļaujam, ka kļūda radusies, nodalot 2.1.2. no 2.1.3., un autors vēlējies norādīt, ka jābūt iespējai veikt portatīvā datora cietā diska nomaiņu. Pieļaujam, ka vēlme noteikt, ka portatīvajiem datoriem jābūt ar iespēju mainīt disku radusies dažus gadus atpakaļ, kad ievērojama daļa datoru lietotāju mainīja HDD tehnoloģijas diskus uz SSD, jo pēdējie gan ievērojami uzlaboja datora ātrdarbību, gan patērēja mazāk elektroenerģijas. Veicot tirgus izpēti, secināms, ka šobrīd 98% tirgū pieejamo datoru ir aprīkoti ar pusvadītāju disku jeb cietvielu disku (SSD no angļu: solid-state drive). Līdz ar to, prasība, ka cietajam diskam jābūt nomaināmam, ir novecojusi un šobrīd nav aktuāla.
[3] 2.1.4.punkts nosaka, ka portatīvajiem datoriem jābūt aprīkotiem ar barošanas bloku, ar vismaz 85% lietderības koeficientu pie 100% noslodzes.
Tā kā portatīvie datori ir aprīkoti ar ārējo barošanas bloku, kuram neveic lietderības koeficienta mērījumus, tad ne pasūtītājs, ne pārdevējs nevarēs noteikt, vai portatīvā datora barošanas blokam ir 85% lietderības koeficients pie 100% noslodzes. Šāda prasība var būt attiecināta tikai uz iebūvētajiem barošanas blokiem, ar kuriem ir aprīkoti stacionārie datori. Informējam, ka Eiropas Komisija noteikusi šādas prasības portatīvo datoru akumulatoriem: Testēšanā noteiktajai akumulatora darbspējai pēc 300 uzlādes cikliem jābūt ne mazākai kā 80 %.  .
Aicinām pielāgot Latvijas ZPI prasības Eiropas Komisijas prasībām, un nenoteikt neizpildāmas un nepārbaudāmas prasības tikai Latvijas ZPI ietvaros.
LTRK aicina noteikt portatīvajiem datoriem savādākas prasības nekā stacionārajiem datoriem, līdzīgi, kā to izdarījusi Eiropas Komisija dokumentā “ES zaļā publiskā iepirkuma kritēriji datoriem, monitoriem, planšetdatoriem un viedtālruņiem”, nosakot, ka:
1)         Portatīvajā datorā jābūt nomaināmam diskdzinim vai nodrošinātai iespējai izmantot attālinātu datu piekļuvi (mākoņglabātuve);
2)         Ja portatīvais dators ir aprīkots ar mazāku nekā 8GB operatīvo atmiņu, tai jābūt modernizējamai vai viegli nomaināmai;
3)         Portatīvā datora akumulatora darbspējai pēc 300 uzlādes cikliem jābūt ne mazākai kā 80%. Testēšanu veic saskaņā ar standartu IEC EN 61960-3:2017.
 
Piedāvātā redakcija
-