Atzinums

Projekta ID
24-TA-371
Atzinuma sniedzējs
Krustpils pagasta Felsa zemnieku saimniecība "VĪNKALNI"
Atzinums iesniegts
03.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
65.1. punkta tagadējais formulējums ir absurds, jo Latvijā neviens nevar nodrošināt atklātā lauka augu veģetāciju ziemas periodā. Šis formulējums arī liecina, ka prasība attiecināma uz reģioniem, kur ziemā dabiski turpinās augu veģetācija un, iespējamas, šajos reģionos tā ir pamatota, bet ne jau Latvijā.
Piedāvātā redakcija
“no iepriekšējā gada 1. oktobra līdz kārtējā gada 15. martam saglabā rugājus vai lauku pēc kultūraugu novākšanas atstāj neapstrādātu”
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Izslēgt 66. punktu, kas aizliedz apart zemi rudenī visā pārējā aramzemē (papildus nogāzēm).  Aizliegums apart zemi rudenī ir klajā pretrunā ar agronomijas zinātnes atzinumiem, kuri iegūti vairāk kā 100 gadu laikā un tie nemaina savu būtību sākoties jaunam plānošanas periodam. Gadu desmitiem agronomiem tika mācīts, ka jebkurš, pat slikts rudens arums ir labāks par pavasara arumu. Liegums apart zemi rudenī rada ļoti izteiktu sējas darbu aizkavēšanu pavasarī un līdz ar to ražas zudumus un darbu sastrēgumus.  
ES regulā 2021/2115 III ir norādīts, ka dalībvalstij pieņemot minimālās prasības ir jāņem vērā veģetācija perioda ilgums un ziemas bargums. Liegums apart zemi rudenī nav kategoriska ES regulas prasība, tas ir Latvijas  atbildīgo ierēdņu lēmums, kas norāda uz viņu neizpratni par to, kā strādā Latvijas zemneiki.

Izslēgt arī 67.; 68. un 69. punktus, jo tie izriet no 66. punkta.
Piedāvātā redakcija
-