Atzinums

Projekta ID
21-TA-1201
Atzinuma sniedzējs
Satiksmes ministrija
Atzinums iesniegts
22.02.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt likumprojektu ar 2.pantu šādā redakcijā:

“2. pantā:

papildināt trešo daļu pēc vārdiem “šā likuma” ar vārdiem un skaitli “7. panta otro daļu,”;

izteikt ceturto daļu šādā redakcijā:

“(4) Kuģošanas līdzekļiem, kuri saskaņā ar Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē vai kuru reģistrācija ir brīvprātīga, piemēro šā likuma 7.panta otro daļu, 48.1 pantu un IX nodaļu. Peldošajām konstrukcijām, kuru reģistrācija Kuģu reģistrā ir brīvprātīga, piemēro šā likuma 48.1 pantu un IX nodaļu.””

Satiksmes ministrijas ieskatā ir nepieciešams papildināt JPJDL 2.panta trešajā daļā noteikto par JPJDL piemērošanu valsts akciju sabiedrības “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (turpmāk - CSDD) reģistrā reģistrētajiem kuģošanas līdzekļiem ar atsauci uz JPJDL 7.panta otro daļu. Pamatojoties uz JPJDL 7.panta otro daļu, ir izdoti Ministru kabineta 2010.gada 21.decembra noteikumi Nr.1171 „Noteikumi par Latvijas ūdeņu izmantošanas kārtību un kuģošanas režīmu tajos” (turpmāk – MK 1171). Ņemot vērā grozījumus vairākos normatīvajos aktos, Latvijas jūras ūdeņos būtiski palielināsies CSDD reģistrēto kuģošanas līdzekļu klātbūtne, uz kuriem arī ir jāatiecina MK 1171 tiesību normas. Proti, ar likumu “Grozījumi Jūras kodeksā” (pieņemts 2020.gada 28.maijā, spēkā no 2020.gada 23.jūnija) tika veikti grozījumi Jūras kodeksā, paredzot to, ka līdz tam vairākas Latvijas Kuģu reģistrā reģistrējamu kuģošanas līdzekļu kategorijas turpmāk tiek reģistrētas CSDD. Ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta 2012.gada 4.septembra noteikumos Nr.619 „Noteikumi par atpūtas kuģu vadītāju apmācību, sertificēšanu un reģistrāciju” (turpmāk – MK 619) (21-TA-1778), kas paredz paplašināt CSDD sertificēto atpūtas kuģu vadītāju braukšanas rajonu līdz Latvijas Republikas teritoriālās jūras ārējai robežai. Pašreiz atbilstoši MK 619 CSDD sertificē atpūtas kuģu vadītājus, ja atpūtas kuģa garums nepārsniedz 12 metrus, kuģošanai Latvijas Republikas iekšējos ūdeņos un 3000 metru platā joslā no krasta līnijas uz jūras pusi Rīgas jūras līča un Baltijas jūras Latvijas Republikas piekrastes daļā. Ņemot vērā grozījumus MK 619, ir sagatavoti arī grozījumi MK 1171, lai noteiktu prasības attiecībā uz aprīkojuma un glābšanas līdzekļu esamību uz CSDD reģistrējamiem kuģošanas līdzekļiem, ja ar kuģošanas līdzekli izbrauc Rīgas jūras līča un Baltijas jūras piekrastes ūdeņos. Līdz ar to ir nepieciešams piemērot noteikumu MK 1171 prasības CSDD reģistrētajiem kuģošanas līdzekļiem un atbilstoši precizēt JPJDL 2.panta trešo daļu.

Ar  atsauci uz JPJDL 7.panta otro daļu ir nepieciešams papildināt arī JPJDL 2.panta ceturtajā daļā noteikto par JPJDL piemērošanu kuģošanas līdzekļiem, kas saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē vai kuru reģistrācija ir brīvprātīga. Grozījumi MK 1171 paredz prasības aprīkojumam un glābšanas līdzekļiem kuģošanai Rīgas jūras līča un Baltijas jūras ūdeņos arī airu laivām, kuru reģistrācija CSDD ir brīvprātīga.

Ņemot vērā minēto, lūdzam attiecīgi papildināt likumprojekta anotāciju.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
Priekšlikums
Likumproekta anotācijas I sadaļas 1. punktā ietvertie vārdi "ne tikai teritoriālajā jūrā, bet arī" rada kļūdainu iespaidu, ka šobrīd kuģu kontroli, pārbaudes un aizturēšanu Jūras spēki ir tiesīgi veikt tikai teritoriālajā jūrā. No JPJDL 44. panta izriet, ka šobrīd Jūras spēki ir tiesīgi veikt kuģu kontroli, pārbaudes un aizturēšanu Latvijas jurisdikcijā esošajos jūras ūdeņos ārpus ostas akvatorijas, tātad ne tikai teritoriālajā jūrā, bet arī iekšējos jūras ūdeņos un ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.

Lūdzam atbilstoši precizēt likumprojekta anotācijas I sadaļas 1. punktu, piemēram, izslēdzot vārdus "ne tikai teritoriālajā jūrā, bet arī".
Piedāvātā redakcija
-