Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Atcelta Valsts sekretāru 10.10.2024. sanāksme. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 17.oktobrī.
Projekta ID
23-TA-1441
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
26.09.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Likumprojekta grozījumu projekts paredz turpmāk transportlīdzekļa vadītāju pēc iespējas ātrāk nogādāt tuvākajā ārstniecības iestādē, kura nodrošina medicīniskās pārbaudes veikšanu, tikai gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītāja pārbaudi alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpotajā gaisā nav iespējams veikt. 
Saskaņā ar Veselības ministrijas Galvenā speciālista narkoloģijā sniegto viedokli, lai arī alkohola koncentrācijas noteikšana izelpotajā gaisā tiek pielīdzināta asinīs noteiktajai koncentrācijai, ir iespējamas mērījumu kļūdas un neprecizitātes. Izelpotajā gaisā veiktos mērījumus var ietekmēt vairāki faktori, piemēram, medikamentu vai pārtikas produktu lietošana, kā arī nepareiza aparāta pielietošana. Vēršam uzmanību, ka, atbilstoši profesionāļu sniegtajam viedoklim, visprecīzāk alkohola koncentrāciju organismā iespējams noteikt tikai asinīs.
Veselības ministrijas ieskatā, veicot piedāvātās izmaiņas Ceļu satiksmes likumā, Krimināllikumā un Administratīvās atbildības likumā var prognozēt tiesu narkoloģisko ekspertīžu gadījumu skaita pieaugumu, vienlaikus ierobežojot situācijas izvērtēšanai pieejamos pierādījumus. 
Šobrīd Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs” Narkoloģiskās palīdzības dienesta  Alkohola, narkotisko un psihotropo vielu reibuma ekspertīzes nodaļas tiesu eksperti veic narkoloģiskās un ķīmiski toksikoloģiskās ekspertīzes, pamatojoties uz procesa virzītāja lēmumu. Lēmumā par ekspertīzes noteikšanu ekspertiem tiek uzdoti dažādi jautājumi par policijas aizturēto personu atrašanos alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmē noteiktā laikā. Lai, veicot ekspertīzi, tiesu eksperts atbildētu uz konkrētiem ekspertīzei uzdotiem jautājumiem, aizturētai personai nepieciešams veikt noteiktām prasībām atbilstošu medicīnisko pārbaudi.[1] Medicīniskās pārbaudes laikā ārsts izvērtē klīnisko simptomātiku un nozīmē pārbaudāmajai personai nodot bioloģiskās vides materiāla paraugus (asins, urīns, siekalas) ķīmiski toksikoloģiskai izmeklēšanai.  Tikai izvērtējot klīnisko simptomātiku un ķīmiski toksikoloģiskās izmeklēšanas rezultātus, eksperts var dot objektīvu atbildi par personas stāvokli noteiktā laika posmā, piemēram, ceļu satiksmes negadījuma brīdī.
Vēlamies atgādināt, ka aizturētās personas nepieciešams nogādāt uz ārstniecības iestādi medicīniskās pārbaudes veikšanai, alkohola koncentrācijas, narkotisko un citu apreibinošo vielu noteikšanai bioloģiskās vidēs.  Ārsts, kurš veiks medicīnisko pārbaudi, sniegs galīgo atzinumu, ņemot vēra klīnisko simptomātiku un ķīmiski toksikoloģiskās izmeklēšanas rezultātus. Tikai pamatojoties uz ārsta atzinumu ir iespējams noteikt, vai persona bija alkohola vai narkotisko, apreibinošo vielu  ietekmē notikuma brīdī. Piemēram, lai precīzi atbildētu uz jautājumiem, kāda alkohola koncentrācija bija personai vai transportlīdzekļa vadītājam uz ceļu satiksmes negadījuma brīdi, nepieciešams izmeklēt vismaz divas bioloģiskās vides (asins un urīnu). Tā pat jāņem vērā, ka bieži ir gadījumi, kad personas lieto gan alkoholu, gan narkotiskās un citas apreibinošās vielas vienlaikus, un to var pierādīt, tikai veicot medicīnisko pārbaudi un ķīmiski toksikoloģisko izmeklēšanu bioloģiskās vidēs. 
Gadījumos, ja nav veikta medicīniskā pārbaude alkohola ietekmes noteikšanai, tiesu eksperti nevar sniegt atbildes uz procesa virzītāja lēmumā uzdotajiem jautājumiem, (t.sk.,  par alkohola koncentrāciju personai organismā pārkāpuma izdarīšanas brīdī), lai lemtu par atbildības piemērošanu, jo lietas apstākļos nav objektīvo datu par medicīniskās pārbaudes alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmes noteikšanu, par kuru jāsniedz atzinums.
Ņemot vērā minēto, Veselības ministrijas ieskatā nav atbalstāmas rosinātās izmaiņas Ceļu satiksmes likumā, Krimināllikumā un Administratīvās atbildības likumā, jo samazināsies pierādījumi, kas ir būtiski strīdīgās situācijās un nav pieļaujami. Tā pat būtiski skaidrot transportlīdzekļa vadītāja tiesības apstrīdēt alkohola koncentrācijas noteikšanai izelpotajā gaisā izmantotās portatīvās mērierīces veiktos mērījumus, lai mazinātu tiesu narkoloģisko ekspertīžu skaita pieauguma risku.

[1] Ministru kabineta 2018. gada 27. novembra noteikumi Nr. 719 “Kārtība, kādā transportlīdzekļa vadītājam nosaka alkohola koncentrāciju asinīs un izelpas gaisā un konstatē narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmi”. 
Piedāvātā redakcija
-