Atzinums

Projekta ID
22-TA-579
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
27.07.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Likumprojekta "Grozījumi Zinātniskās darbības likumā" (turpmāk – projekts) 2. pantā ietvertajā Zinātniskās darbības likuma 5. panta trešajā daļā minēts, ka var būt pieņemts lēmums par personai piešķirtā zinātnes doktora grāda atcelšanu vai anulēšanu. Vēršam uzmanību uz to, ka saskaņā ar likumprojekta "Grozījumi Augstskolu likumā" ietverto regulējumu būs iespējams pieņemt lēmumu par grāda vai profesionālās kvalifikācijas atcelšanu un valsts atzīta diploma anulēšanu. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt projekta 2. pantā ietverto Zinātniskās darbības likuma 5. panta trešo daļu, izslēdzot vārdus "vai anulēšanu".
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Lūdzam izvērtēt nepieciešamību arī turpmāk paredzēt, ka personas zinātnisko kvalifikāciju apliecina zinātnes doktora grāds. Zinātniskās darbības likuma 6. panta 4. punkts paredz, ka zinātniekam ir pienākums pilnveidot savu zinātnisko kvalifikāciju. Tādējādi rodas jautājums, ko nozīmē pilnveidot zinātnes doktora grādu. Vienlaikus Augstskolu likuma 34. pants noteic, ka tiek novērtēta profesoru un asociēto profesoru zinātniskā kvalifikācija. Savukārt Ministru kabineta 2021. gada 25. februāra noteikumi Nr. 129 "Profesora vai asociētā profesora amata pretendenta un amatā esoša profesora vai asociētā profesora zinātniskās un pedagoģiskās kvalifikācijas vai mākslinieciskās jaunrades darba rezultātu novērtēšanas kārtība" noteic, atbilstoši kādiem kritērijiem tiek novērtēta profesoru un asociēto profesoru zinātniskā kvalifikācija. No minētā izriet, ka ar zinātnisko kvalifikāciju nesaprot tikai iegūtu zinātnes doktora grādu. Tādējādi apgalvojums, ka zinātnisko kvalifikāciju apliecina zinātnes doktora grāds, ir nepamatoti šaurs. Ņemot vērā minēto, lūdzam pārskatīt projekta 3. pantu un Zinātniskās darbības likuma 10. pantu.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Projekta 3. panta trešajā daļā ietvertā Zinātniskās darbības likuma 10. panta trešā daļa paredz, ka zinātnes doktora grādu piešķir uz mūžu. Šādu regulējumu šobrīd paredz arī Zinātniskās darbības likuma 10. panta trešā daļa spēkā esošajā redakcijā. Vēršam uzmanību, ka Augstskolu likums neparedz tiesības augstskolām grādu vai profesionālo kvalifikāciju piešķirt uz noteiktu laiku, tātad jebkurš grāds vai profesionālā kvalifikācija tiek piešķirta uz mūžu. Vienlaikus saskaņā ar likumprojektā "Grozījumi Augstskolu likumā" ietverto regulējumu turpmāk augstskolām būs tiesības pieņemt lēmumu par piešķirtā grāda vai profesionālās kvalifikācijas atcelšanu. Tādējādi no šīs normas varētu secināt, ka piešķirto zinātnes doktora grādu nevar atcelt. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt projekta 3. panta trešajā daļā ietverto Zinātniskās darbības likuma 10. panta trešo daļu, neparedzot, ka zinātnes doktora grādu piešķir uz mūžu.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Projekta 6. pantā ietvertais Zinātniskās darbības likuma 18. panta sestās daļas 3. punkts paredz, ka par ekspertu komisijas locekli attiecīgajā datubāzē ietver informāciju par zinātnes nozari un zinātnes nozares grupu, savukārt minētās daļas 4. punkts paredz, ka datubāzē ietver informāciju par ekspertīzes jomu. Ministru kabineta 2018. gada 23. janvāra noteikumi Nr. 49 "Noteikumi par Latvijas zinātnes nozarēm un apakšnozarēm" noteic zinātnes nozares grupas, zinātnes nozares un zinātnes apakšnozares. Ņemot vērā minēto, nav skaidrs, kas būs ekspertīzes joma, proti, vai tā būs plašāka par zinātnes nozari un apakšnozari vai varbūt šaurāka, vai arī tā sakritīs ar zinātnes nozari vai apakšnozari. Vienlaikus arī nav skaidrs, kā tā tiks noteikta, ja tā būs plašāka vai šaurāka par zinātnes nozari vai apakšnozari, kā arī kas to noteiks. Ņemot vērā minēto, lūdzam papildināt anotāciju ar attiecīgu skaidrojumu.
Vienlaikus aicinām precizēt projekta 6. pantā ietverto Zinātniskās darbības likuma 18. panta sestās daļas 2. punktu, ņemot vērā to, ka visticamāk ir domāts "zinātnes doktora grāda nosaukums".
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Projekta 6. pantā ietvertajā Zinātniskās darbības likuma 18. panta ceturtajā daļā minēti zinātniskās pētniecības ētikas kritēriji. Likumprojekts "Grozījumi Augstskolu likumā" paredz aizstāt Augstskolu likuma tekstā vārdu savienojumu "zinātniskā pētniecība" ar vārdu "pētniecība". Minētā likumprojekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā (anotācijā) skaidrots, ka šī grozījuma mērķis ir saskaņot terminoloģijas lietojumu ar Zinātniskās darbības likumā lietoto terminoloģiju. Ņemot vērā minēto, nav saprotams, kāpēc minētajā projekta normā tiek lietots vārdu savienojums "zinātniskā pētniecība". No publiski pieejamās informācijas secināms, ka lietots tiek gan vārdu savienojums "zinātniskās pētniecības ētikas kritēriji", gan vārdu savienojums "pētniecības ētikas kritēriji". Arī Zinātniskās darbības likuma 16. panta 10. punktā lietots vārdu savienojums "zinātniskās pētniecības ētikas kritēriji" un Zinātniskās darbības likuma 37. pantā lietots vārdu savienojums "zinātniskā pētniecība". Ņemot vērā minēto, nav viennozīmīgi izsecināms, vai pareizi ir lietot vārdu savienojumu "zinātniskā pētniecība" vai vārdu "pētniecība", vai arī, runājot par ētikas kritērijiem, pareizi ir lietot vārdu savienojumu "zinātniskās pētniecības ētikas kritēriji". Ņemot vērā minēto, lūdzam izvērtēt attiecīgo terminu lietojumu, precizēt projektu un nepieciešamības gadījumā precizēt likumprojektu "Grozījumi Augstskolu likumā", kā arī papildināt projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumu (turpmāk – anotācija) ar attiecīgu skaidrojumu.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Lūdzam izvērtēt nepieciešamību noteikt pārejas kārtību, kādā iegūstams doktora grāds visiem doktorantiem, kas būs uzsākuši studijas doktora studiju programmā līdz 2023. gada 1. septembrim. Vēršam uzmanību uz to, ka likumprojekts "Grozījumi Augstskolu likumā" paredz jaunu zinātnes doktora grāda ieguves kārtību, tādējādi jauno prasību attiecināšana uz tiem, kas nav paspējuši iesniegt promocijas darbus vai apgūt visu doktora studiju programmu, var radīt papildu slogu, tostarp, finansiālu, gan doktorantiem, gan augstskolām. Vienlaikus lūdzam ņemt vērā, ka likumprojektā "Grozījumi Augstskolu likumā" ietvertais regulējums paredz pienākumu Ministru kabinetam līdz 2023. gada 31. augustam izdot doktora studiju programmu īstenošanas jauno regulējumu. No minētā secināms, ka augstskolas visticamāk 2023. gada 1. septembrī nebūs gatavas īstenot doktora studiju programmas pēc jaunā modeļa, jo arī augstskolām būs nepieciešams veikt noteiktas darbības un izstrādāt noteiktas kārtības šo doktora studiju programmu īstenošanai, un šīs darbības veikt un kārtības izstrādāt augstskolas varēs tikai tad, kad būs pieņemti attiecīgie normatīvie akti. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams noteikt saprātīgu pārejas periodu doktora studiju programmu jaunā īstenošanas modeļa ieviešanai un saprātīgu doktora grāda ieguves procesu tiem doktorantiem, kas iestājušies doktora studiju programmās pirms jaunās kārtības ieviešanas.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijas 1.3. apakšsadaļā ietverto informāciju, ņemot vērā to, ka no projekta neizriet, ka zinātnieka statuss tiek atcelts vai anulēts. No projekta 2. pantā ietvertās Zinātniskās darbības likuma 5. panta trešās daļas izriet, ka zinātnieka statuss tiek zaudēts pats par sevi noteiktu nosacījumu iestāšanās brīdī.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Anotācija (ex-ante)
4. Tiesību akta projekta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijas 4. sadaļu, ņemot vērā to, ka saistītie tiesību aktu projekti ir tie tiesību aktu projekti, kas tiks izstrādāti saistībā ar normatīvā akta projektā ietverto regulējumu. Savukārt normatīvie akti, kas zaudēs spēku ar cita normatīvā akta pieņemšanu, piemēram, atbilstoši Oficiālo publikāciju un tiesiskās informācijas likuma 9. panta piektajā daļā noteiktajam, zaudēs spēku paši par sevi.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Anotācija (ex-ante)
1.2. Mērķis
Priekšlikums
Lūdzam precizēt anotācijas 1.2. apakšsadaļā ietverto informāciju, ņemot vērā to, ka noteiktas projektā ietvertās Zinātniskās darbības likuma normas stāsies spēkā 2023. gada 1. septembrī, nevis vispārējā kārtībā.
Piedāvātā redakcija
-