Atzinums

Projekta ID
24-TA-997
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija"
Atzinums iesniegts
16.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Lūdzam izslēgt no Nacionālā radiofrekvenču plāna 1.pielikuma 318.punkta attiecīgo rindu: 
2300–2450 MHz
AS un CS: 2360-2400 MHz Privātie elektronisko sakaru tīkli

LIKTA ir iepazinusies ar Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sabiedriskajā apspriešanā izsludināto Ministru kabineta noteikumu projektu – grozījumi Nacionālajā radiofrekvenču plānā un sniedz šādu iebildumu.
Nacionālā radiofrekvenču plāna projekts paredz veikt izmaiņas 2360 - 2370 MHz sadalījumā, izslēdzot joslas bloku 2360 - 2370 MHz no ierobežotajām joslām un paredzot tam citu pielietojumu. Ierosinātās izmaiņas tika apspriestas VARAM Radiofrekvenču spektra resursu izmantošanas koordinācijas darba grupā (turpmāk – darba grupa), kura lēma šo joslu paredzēt NBS vajadzībām, līdztekus PMSE (programmu gatavošanas un īpašo pasākumu ierīces (radiomikrofoni, auss monitori, pagaidu skaņas un video radiolīnijas) pielietojumam. Taču Nacionālā radiofrekvenču plāna projektā bez jebkāda skaidrojuma un pamatojuma tika iekļauts vēl papildus šīs joslas izmantošanas veids – izmantošanai privātajiem elektronisko sakaru tīkliem CS (civilo radiosakaru sistēmu) darbībai. Iebilstam pret iepriekš nekonsultētiem priekšlikumiem, kas paredz pilnīgi jaunu šīs joslas izmantošanas mērķi un nonāk pretrunā ar sākotnējo uzdevumu paredzēt frekvenču joslu NBS vajadzībām.
Nacionālā radiofrekvenču plāna projekta jaunajā anotācijas redakcijā pievienots skaidrojums, ka nosakot izmantošanu privātajos elektronisko sakaru tīklos tiek nodrošināta iespējami racionālāka un efektīvāka šī radiofrekvenču spektra izmantošana. 
Pretēji anotācijā apgalvotajam 2360 – 2400 MHz izdalīšana privātajiem tīkliem nav racionālākā un efektīvākā radiofrekvenču spektra izmantošana konkrētajām vajadzībām. Tikpat racionāla un efektīva ir šīs joslas izdalīšana publiskajiem elektronisko sakaru tīkliem. Jau šobrīd elektronisko sakaru tīklu izvēršanai, pārklājuma un kapacitātes uzlabošanai blīvi apdzīvotās vietās trūkst vietu jaunu bāzes staciju izvietošanai un uzstādīšanai. Elektronisko sakaru komersanti šo situāciju ir spiesti risināt ar vairāku frekvenču joslu izmantošanu vienā bāzes stacijā, t.sk., slēdzot vienošanās par TDD (laikdales duplekss) tīklu sinhronizāciju frekvenču joslās un izmantojot citus traucējumus mazinošus paņēmienus, lai nepasliktinātu piešķirto frekvenču joslu izmantošanu atrodoties blakus uz vienas un tās pašas bāzes stacijas infrastruktūras. Esošajās bāzes stacijās publiskajā elektronisko sakaru tīklā vajadzīgi arvien jauni frekvenču resursi. Līdz ar to 2360 – 2400 MHz frekvenču joslas izmantošanas mērķa sašaurināšana un piešķiršana izmantošanai tikai privātajos tīklos nav lietderīga, efektīva un samērīga. Turklāt privāto elektroniskie sakaru tīkla izveidei nav aizliegts vienoties ar elektronisko pakalpojumu sniedzējiem un izmantot tiem izdalītās frekvences. Šādas vienošanās ir normāla nozares prakse, kas nodrošina efektīvu spektra izmantošanu vienlaicīgi gan privātiem, gan publiskiem tīkliem.
Līdz ar to uzturam iebildumu, jo joprojām nav pamatojuma, kādēļ Noteikumu projektā ir iekļauts šīs joslas izmantošanas veids tieši privātiem tīkliem, tādejādi ierobežojot 2360 – 2400 MHz frekvenču joslas izmantošanu publiskajos elektronisko sakaru tīklos, kas līdz šim ir pierādījis sevi kā visefektīvākais veids, kādā vislielākais galalietotāju skaits un sabiedrība kopumā gūst labumu no operatoru piedāvātajām jaunākajām mobilo sakaru tehnoloģijām.
Ja 2360 - 2370 MHz frekvenču joslu nav nepieciešams rezervēt tikai NBS vajadzībām, tās izmantošanas nosacījumi atstājami kā spēkā esošajā Nacionālais radiofrekvenču plānā. Savukārt, 2370 – 2400 MHz frekvenču joslai aicinām noteikt izmantošanas mērķi tādu, kāds tas ir 2300 – 2370 MHz joslai - “publiskie elektronisko sakaru tīkli” potenciālai izsolei starp mobilajiem operatoriem.
Piedāvātā redakcija
Izslēgt no Nacionālā radiofrekvenču plāna 1.pielikuma 318.punkta attiecīgo rindu: 
2300–2450 MHz
AS un CS: 2360-2400 MHz Privātie elektronisko sakaru tīkliem