Atzinums

Projekta ID
24-TA-273
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
20.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Veselība ir būtiska vērtība, kas ne tikai ietekmē darba kvalitāti un labklājību, bet arī veicina gan uzņēmējdarbības attīstību, gan valsts kopējo labklājību un ekonomiku. Tāpēc gan darba devējiem, gan darbiniekiem ir jāpārzina veselības nozīme un jāiegulda tajā kā ilgtspējīgā uzņēmējdarbības un sabiedrības attīstības pamatā. Apzinoties, ka veselība ir svarīgs resurss, darba devējiem jāveic sistēmiski pasākumi, lai radītu veselību veicinošu vidi un novērstu darba nespēju.

Lūdzam precizēt rīcības plāna projekta "Cilvēkkapitāla attīstības stratēģija 2024.-2027. gadam"  2. rīcības virzienu (14. lappuse), ņemot vērā iepriekš minēto.
Piedāvātā redakcija

Veselība ir viena no pamatvērtībām, kas ietekmē darba kvalitāti un labklājību, turklāt vesels un darbspējīgs cilvēks ir vērtība ne tikai darba tirgus attīstībai, bet arī kopējai valsts labklājībai un izaugsmei. Tādēļ gan darba devējiem, gan darbiniekiem ir jāapzinās, ka arī veselība ir vērtība un ieguldījumi veselības veicināšanā ir investīcija savai nākotnei un sekmīgai uzņēmējdarbībai. Apzinoties savu darbinieku veselības vērtību uzņēmuma ilgtspējībā un attīstībā, arī darba devējiem ir jāveic pasākumi, kas uztur darbiniekiem labu veselību mūža garumā, novērš riskus darba nespējai un nodrošina pēc iespējas ilgākus veselībā nodzīvotos gadus.
Ņemot vērā minēto svarīgi ir apzināties, ka primāri ir jāiegulda veselības pratībā, sekmējot veselību veicinošo vidi un veselīgu paradumu praktizēšanas iespējas, radot labvēlīgus apstākļus arī darba vidē. Lai pēc iespējas ātrāk atgrieztu cilvēku darba tirgū pēc slimības, nepieciešama sistemātiska veselības aprūpes finansējuma palielināšanai un veselības aprūpes uzlabošanai. Būtiski ir novērst darbaspēju zaudēšanu un izkrišanu no darba tirgus, jo īpaši vecāka gadagājuma nodarbinātajiem. Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam ietver vairākus dažādu institūciju rīcības virzienus un uzdevumus ar mērķi kopumā uzlabot Latvijas iedzīvotāju veselību, pagarinot labā veselībā nodzīvoto mūžu, novēršot priekšlaicīgu mirstību un mazinot nevienlīdzību veselības jomā. Minētā mērķa īstenošana iespējama sasaistē gan ar plānotajām aktivitātēm un paredzētajiem valsts budžeta finanšu līdzekļiem pamatnostādnēs ietverto pasākumu īstenošanai, gan ar papildus līdzekļiem veselības nozarei atbilstoši aktuālai situācijai. 
2.
Plāna projekts
Iebildums
Veselības ministrija vērš uzmanību, ka veselības nozarē strādājošie speciālisti ne tikai nodrošina veselības aprūpes pakalpojumus, bet arī veicina pārējā cilvēkkapitāla un sabiedrības veselību, kā arī slimību seku novēršanu. Lai sasniegtu šos mērķus un nodrošinātu veselu un spēcīgu cilvēkkapitālu, nepieciešams būtiski stiprināt veselības nozares cilvēkkapitālu. Tādēļ ir svarīgi uzsvērt veselības nozares cilvēkkapitāla atbalsta un attīstības nozīmi, kas nodrošina efektīvu un kvalitatīvu veselības aprūpi visai sabiedrībai, tādējādi pozitīvi ietekmējot valsts ekonomiku.
Rīcība plānā veselības nozares cilvēkkapitāla stiprināšanu nepieciešams izcelt kā prioritāti, ņemot vērā arī Ministru kabineta protokollēmumā [1] minēto, Veselības nozares Cilvēkresursu stratēģijas 2024.-2029.gadam izstrādē Veselības ministrijai, Ekonomikas ministrijai un Cilvēkkapitāla padomei nodrošināt ilgstpējīgu un noturīgu (resilient) veselības nozares cilvēkresursu stratēģisku attīstības virzienu definēšanu, kas iekļauj cilvēkresursu piesaisti, darbaspēka pārprofilēšanu, jaunu profesiju attīstību nepieciešamā darbaspēka nodrošināšanai veselības nozarē, virzot veselības nozari kā stratēģisko prioritāti kopējā valsts nodarbinātības politikā.

Lūdzam rīcības plāna projekta "Cilvēkkapitāla attīstības stratēģija 2024.-2027. gadam" 2. rīcības virzienā iekļaut veselības nozares cilvēkkapitāla stiprināšanu kā prioritāti, atbilstoši iepriekš minētajam.

[1] 23-TA-1071 “Informatīvais ziņojums "Par Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4. komponentes "Veselība" 4.2.reformu un investīciju virziena "Cilvēkresursu nodrošinājums un prasmju pilnveide" 4.2.1.r. reformas "Cilvēkresursu nodrošinājums un prasmju pilnveide" un 4.2.1.1.i. investīcijas "Atbalsts cilvēkresursu attīstības sistēmas ieviešanai" īstenošanu", MK protokollēmums.
Piedāvātā redakcija
-