Atzinums

Projekta ID
22-TA-2988
Atzinuma sniedzējs
Konkurences padome
Atzinums iesniegts
30.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
KP norāda, ka atbalsta Izvērtējumā ietvertos secinājumus, ka valstij (valsts veselības aprūpes kapitālsabiedrībām) būtu jākoncentrējas un jāattīsta, t.sk., iegādājoties jaunas un inovatīvas medicīniskās iekārtas, attīstot ārstēšanas metodes, tie veselības aprūpes pakalpojumu segmenti, attiecībā uz kuriem ir konstatējama tirgus nepilnība. Vienlaikus, VM būtu jāidentificē specifiski SVAP un AVAP (Izvērtējumā nav izdalīti un vērtēti specifiski veselības aprūpes pakalpojumi, bet gan SVAP un AVAP kopumā), kuru sniegšanā kapitālsabiedrības konkurē ar privātajiem komersantiem un būtu vēlams regulāri veikt konkurences neitralitātes izvērtējumu attiecībā uz šo pakalpojumu sniegšanu, t.sk., konsultējoties ar komersantus pārstāvošām biedrībām vai nodibinājumiem, kā arī pašiem komersantiem, lai tādējādi novērstu iespējamus konkurences neitralitātes neievērošanas riskus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Izvērtējumā norādīts, ka PSKUS ieņēmumi veidojas, t.sk., no iebraukšanas maksas PSKUS teritorijā iekasēšanas. Balstoties uz publiski pieejamo informāciju, RAKUS autostāvvietu apsaimnieko SIA “EuroPark Latvia” (https://aslimnica.lv/jaunumi/zinas/izmainas-europark-autostavvietas-pie-stacionara-gailezers-un-bikernieki/), savukārt, BKUS autostāvvietu pie novietnes “Gaiļezers” apsaimnieko SIA “Cityparks Latvija” (https://www.bkus.lv/lv/content/informacija-par-auto-novietosanas-iespejam-gailezera-novietne). Līdz ar to KP aicina Izvērtējumu papildināt ar konkrētā PSKUS pakalpojuma izvērtējumu, t.sk., vērtējot, kāds ir efektīvākais pakalpojuma nodrošināšanas veids un vai šāda pakalpojuma sniegšanu, t.sk., ņemot vērā RAKUS un BKUS pieredzi, būtu iespējams nodot privātajiem autostāvvietu apsaimniekotājiem.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Izvērtējumā norādīts, ka PSKUS, t.sk. sniedz zobārstniecības pakalpojumus, kas uzskatāmi par primārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem un kas ir cieši saistīti ar PSKUS specializāciju mutes, sejas un žokļu ķirurģijā. Vienlaikus norādīts, ka privātās ārstniecības iestādes var pilnībā nodrošināt pieejamību zobārstniecības pakalpojumiem, it īpaši Rīgā. Līdz ar to KP aicina papildināt Izvērtējumu daļā par PSKUS sniegtajiem zobārstniecības pakalpojumiem, t.sk., norādot, kādas pacientu grupas saņem zobārstniecības pakalpojumus (gan valsts apmaksātos, gan maksas). Tāpat KP lūdz papildināt Izvērtējumu ar informāciju, kā tiek noteiktas maksas zobārstniecības pakalpojumu cenas un kādi ir PSKUS ieņēmumi no maksas zobārstniecības pakalpojumiem; vai atšķiras konkrēto pakalpojumu cenas PSKUS dažādām pacientu kategorijām. Kā arī KP aicina vērtēt nepieciešamību turpināt sniegt zobārstniecības pakalpojumus (sevišķi maksas pakalpojumus personām, kas nav PSKUS pacienti), ņemot vērā, ka šo pakalpojumu tirgū Pašvaldības teritorijā pirmšķietami nav konstatējama tirgus nepilnība atbilstoši VPIL 88. panta pirmās daļas 1. punktam.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
KP lūdz papildināt Izvērtējumu ar informāciju par visu RAKUS stacionāru (“Gaiļezers”, “Latvijas Onkoloģijas centrs”, “Biķernieki”, “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” un “Latvijas Infektoloģijas centrs”) sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem (SVAP un AVAP), vai arī precizēt, ka visi RAKUS centru sniegtie pakalpojumi ir ietverti un vērtēti Izvērtējuma daļās, kur SVAP un AVAP vērtēti kopumā. Vienlaikus, VM būtu jāidentificē specifiski SVAP un AVAP, kuru sniegšanā RAKUS centri konkurē ar privātajiem komersantiem, t.sk. zobārstniecības, rehabilitācijas, masāžas u.c. pakalpojumi, un būtu vēlams regulāri veikt konkurences neitralitātes izvērtējumu attiecībā uz šo pakalpojumu sniegšanu, t.sk., konsultējoties ar komersantus pārstāvošām biedrībām vai nodibinājumiem, kā arī pašiem komersantiem, lai tādējādi novērstu iespējamus konkurences neitralitātes neievērošanas riskus.
Piedāvātā redakcija
-