Atzinums

Projekta ID
21-TA-456
Atzinuma sniedzējs
Ventspils pilsētas dome
Atzinums iesniegts
13.11.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Noteikumu projekts "Ministru kabineta noteikumi "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā" 9.3.1.3. pasākuma "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā” īstenošanas noteikumi”
Iebildums
Vispārējs iebildums.
2014.-2020.gada Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā integrētās teritoriju investīcijas (turpmāk – ITI) tiek realizētās šādos specifiskajos atbalsta mērķos:
3.3.1. “Palielināt privāto investīciju apjomu reģionos, veicot ieguldījumus uzņēmējdarbības attīstībai atbilstoši pašvaldību attīstības programmās noteiktajai teritoriju ekonomiskajai specializācijai un balstoties uz vietējo uzņēmēju vajadzībām”;
4.2.2. “Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un AER izmantošanu pašvaldību ēkās”;
5.5.1. "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus";
5.6.2. “Teritoriju revitalizācija, reģenerējot degradētās teritorijas atbilstoši pašvaldību integrētajām attīstības programmām”;
8.1.2. “Uzlabot vispārējās izglītības iestāžu mācību vidi”;
8.1.3. “Palielināt modernizēto profesionālās izglītības iestāžu skaitu”;
9.3.1. “Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā” (turpmāk – SAM 9.3.1.).
Saskaņā ar biedrības “Latvijas Lielo pilsētu asociācija” koordinēto vienošanos, organizējot Latvijas Republikas pilsētu domju priekšsēdētāju tikšanos un vienošanos par ITI kvotas sadalījumu starp nacionālas nozīmes attīstību centru pašvaldībām, katra nacionālas nozīmes attīstības centru pašvaldība plānoja savu ITI kvotu sadalījumā pa specifiskajiem atbalsta mērķiem.
Finansējuma saņēmēji ITI ietvaros – nacionālas nozīmes attīstību centru pašvaldības – Daugavpils, Liepāja, Rēzekne, Jelgava, Ventspils, Jūrmala, Jēkabpils, Valmiera un Rīga.
Saskaņā Ministru kabineta 10.11.2015. rīkojumu Nr.709 “Par integrēto teritoriālo investīciju specifisko atbalsta mērķu finansējuma kopējo apjomu katram nacionālas nozīmes attīstības centram un kopējiem rezultatīvajiem rādītājiem nacionālas nozīmes attīstības centru grupai” katram nacionālas nozīmes attīstības centram tiek noteikts kopējais septiņu ITI specifisko atbalsta mērķu finansējuma apjoms pašvaldību attīstības programmu investīciju plānu īstenošanai un ITI specifisko atbalsta mērķu kopējie sasniedzamie rezultāti nacionālas nozīmes attīstības centru grupai.
Ņemot vērā minēto, iebilstam, ka 9.3.1.3. pasākums  “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras attīstība Rīgas valstspilsētā” tiek ievests ierobežotas projekta iesnieguma atlases veidā.
Nepiekrītam argumentam, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība nav to vidū, kas īsteno investīciju projektus 9.3.1. specifiskā atbalsta mērķa „Attīstīt pakalpojumu infrastruktūru bērnu aprūpei ģimeniskā vidē un personu ar invaliditāti neatkarīgai dzīvei un integrācijai sabiedrībā” ietvaros tiek īstenots 9.3.1.1. pasākuma  “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai” (turpmāk – 9.3.1.1. pasākums) ietvaros. Atgādinām, ka Rīgas pašvaldība plānoja projektu 9.3.1.1. pasākuma ietvaros, bet atteicās no tā īstenošanas, tādējādi uzskatām, ka Labklājības ministrijai būtu jāveic visu nacionālas nozīmes attīstības centru pašvaldību aptauja par papildu investīciju nepieciešamību, kas īsteno projektus SAM 9.3.1. ietvaros, lai nodrošinātu skaidru un caurskatāmu papildu finansējuma ieguldījumu kārtību.
Vēršam uzmanību, ka Ventspils valstspilsētas pašvaldība realizē projektu Nr. 9.3.1.1/19/I/032 “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Ventspils pilsētas pašvaldībā” (turpmāk – Projekts) ITI kvotas ietvaros, kas nav pietiekama. Š.g. 8.maijā Ventspils pilsētas dome vērsās Labklājības ministrijā ar lūgumu sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu rast iespēju papildu finansējuma pārdalei starp Eiropas Savienības (ES) fondu finansētajām programmām un piešķirt veiksmīgai Projekta realizācijai papildu nepieciešamos EUR 217 445,31, t.sk. ERAF līdzfinansējumu (85%) EUR 184 828,51 apmērā.
Š.g. 10.jūnijā tika saņemta Labklājības ministrijas atbilde (vēstules Nr. 38-3-ot/993), ka 2014. - 2020. gada ES fondu plānošanas periodā Labklājības ministrijas pārziņā esošajās Eiropas Reģionālās attīstības fonda programmās nav identificēti ERAF finansējuma atlikumi, kurus varētu pārdalīt pašvaldību projektiem 9.3.1.1. pasākuma projektiem papildu izmaksu segšanai.
Piedāvātā redakcija
-