Atzinums

Projekta ID
23-TA-3281
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Darba devēju konfederācija
Atzinums iesniegts
06.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir iepazinusies ar Labklājības ministrijas (turpmāk - LM) sagatavoto plāna projektu “Sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanas plāns 2024.-2027.gadam" (turpmāk - Projekts) un izsaka šādus iebildumus:

LDDK iebilst pret sadaļu “Rīcības virziens: Sieviešu un vīriešu vienlīdzīgas iespējas darba tirgū un izglītībā” LM piedāvātajā redakcijā.

Pamatojums
1. Sadaļā ir konstatēts, ka darba tirgū pastāv dzimumu horizontālā segregācija, kas Latvijā ir īpaši izteikta, veidojoties tā sauktajām “sieviešu” un “vīriešu” profesijām. Pie “sieviešu” profesijām minētas izglītības, veselības un sociālās aprūpes nozares, kuras pamatā tiek finansētas no publiskā sektora līdzekļiem. LM piedāvā risināt problēmu, ietekmējot sieviešu profesijas izvēli. Savukārt LDDK ieskatā ir jārisina jautājums arī no otras puses – ja persona ir izvēlējusies kādu no minētajām profesijām, tad tā ir leģitīma izvēle, un tam nevajadzētu būt par pamatu zemākam atalgojumam. No tā izriet, ka publiskajam sektoram ir jānodrošina šajās nozarēs atbilstīgs atalgojums. Tomēr šāda priekšlikuma plānā nav.
2. Sadaļā ir minēts, ka Tieslietu ministrija strādā pie normatīvā regulējuma pilnveidojumiem, kas nodrošinās ikviena vecāka tiesības veiksmīgi saskaņot darbu un privāto dzīvi. Tāpat sadaļā ir minēts, ka bērnu aprūpē vīrieši Latvijā iesaistās mazāk aktīvi nekā sievietes – tā, piemēram, 2023. gadā 83% no vecāku pabalstu saņēmējiem bija sievietes, un 17% vīrieši. LDDK jau vairākus gadus norāda uz nepieciešamību radīt priekšnoteikumus, ka abi vecāki, nezaudējot vecāku pabalstu katrs varētu samazināt savu darba slodzi līdz 20 stundām nedēļā, lai uz līdztiesīgiem pamatiem jau bērna kopšanas periodā var uzņemties bērna aprūpi. Tomēr pasākuma plānā  attiecībā uz šo pozīciju ir paredzēts līdz 2026.gada 4.ceturksnim vērtēt vecāku pabalsta finansēšanas  nosacījumus un piešķiršanas kārtību, lai veicinātu darba un ģimenes dzīves saskaņošanu starp vecākiem. LDDK ieskatā jautājums vismaz attiecībā uz gadījumiem, kad darba un ģimenes dzīves saskaņošanai abi vecāki samazina savu darba slodzi līdz 20 stundām nedēļā, ir jārisina nekavējoties. Tomēr šāda priekšlikuma plānā nav.
3. Sadaļā ir minēts, ka, lai mazinātu iespējamās vecuma pensijas atšķirības starp vīriešiem un sievietēm, no 2024.gada 1.februāra valsts sociālas apdrošināšanas iemaksas par personu, kura kopj bērnu un saņem vecāku pabalstu, tiks veiktas no piešķirtā vecāku pabalsta apmēra (iepriekš – no konstantas summas 171 euro).  Lai reāli mazinātu iespējamās vecuma pensijas atšķirības, valsts sociālas apdrošināšanas iemaksas par personu, kura kopj bērnu un saņem vecāku pabalstu, ir jāveic no iemaksu algas, kāda personai bija vecāku pabalsta atvasināšanas periodā. Tomēr šāda priekšlikuma plānā nav.
Piedāvātā redakcija
-