Atzinums

Projekta ID
23-TA-1130
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
21.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka atbilstoši apstiprinātajam Valdības rīcības plāna 34.8.apakšpunktā iekļautajam pasākumam paredzēts mazināt administratīvo slogu kapitālsabiedrībām ar publiskas personas kapitāla daļu un attiecīgi dots uzdevums pilnveidot normatīvo bāzi, lai kapitālsabiedrības ar publiskas personas kapitāla daļu, kas darbojas eksporta tirgū, rada jaunas preces vai sniedz inovatīvus pakalpojumus, kā arī vērstas uz valsts noteikto ilgtspējas mērķu sasniegšanu, varētu darboties saskaņā ar tirgus principiem, kā arī publiskai personai ievērojot konkurences neitralitāti. Uzskatām, ka samazinot administratīvo slogu un vienkāršojot lēmumu pieņemšanas procesu, tad būtu efektīvāk realizējami arī citi Valdības rīcības plānā iecerētie pasākumi, kas paredz ekonomisko izaugsmi, aktīvu vērtības palielināšanu, darbības palielināšanu eksporta tirgū, lielu investīciju projektu īstenošanu, ieguldījumus R&D, piedāvātu jaunas preces un inovatīvos pakalpojumus, un stratēģisko mērķu sasniegšanai piesaistītu kapitāla tirgus instrumentus, tostarp IPO.
Kā arī Ministru prezidentes un uzņēmējus pārstāvošās organizācijas parakstīja vienošanos par labas korporatīvās pārvaldības principu īstenošanu kapitālsabiedrībās, kuras 1.3. un 1.4.apakšpunkts paredz, ka puses apņemas veicināt, ka valsts kapitālsabiedrības ar savu darbību aizsargā, saglabā un attīsta brīvu, godīgu un vienlīdzīgu konkurenci, gan konkurējot, gan sadarbojoties ar privātajām kapitālsabiedrībām. Puses vienojas turpināt diskusijas, lai identificētu un likvidētu šķēršļus, kuri traucē noteikto mērķu sasniegšanai, kā arī turpināt diskusijas par publisku personu līdzdalības kapitālsabiedrībās nosacījumu pārskatīšanu; kā arī apņemas privātajā un publiskajā sektorā stiprināt korporatīvo pārvaldību, veicinot ambiciozu mērķu īstenošanu, preču un pakalpojumu eksportu, inovatīvu jaunu produktu radīšanu un biznesa vides konkurētspēju.
Ministru kabinetā izskatītajā informatīvajā ziņojumā par inovāciju veicināšanu un pētniecības un attīstības mērķu noteikšanu valsts kapitālsabiedrībās: īstenojot valsts interešu pārstāvniecību kapitālsabiedrībās ar būtisku valsts kapitāla daļu, ir jāizvirza pētniecības un attīstības mērķi un tie jāīsteno, nodrošinot valstij svarīgo inovatīvo un eksportspējīgo preču un pakalpojumu pieaugumu un nodrošinot, ka valsts kapitāls saglabā un palielina savu vērtību globālās konkurences iespaidā un tiek izmantots, lai paaugstinātu sabiedrībai piedāvāto labumu ar valsts kapitālsabiedrību precēm un pakalpojumiem, kas tostarp veicinātu konkurenci tirgū.
Sagatavotie grozījumi tikai daļēji izpilda Valdības noteiktās prioritātes.
Uzskatām, ka VKS ir jāstrādā ar peļņu un jānodrošina valsts kapitāla vērtības palielināšanu, kā tas šobrīd ir Norvēģijā, Lietuvā, Igaunijā utt. Piemēram, Norvēģijā no VKS tiek prasīts, ka "Ilgtspējīgs uzņēmums sabalansē finanšu, sociālos un vides faktorus tā, lai veicinātu ilgtermiņa vērtības radīšanu, vienlaikus nodrošinot, ka šodienas vajadzības tiek apmierinātas, neierobežojot iespējas nākamajām paaudzēm.[..] Uzņēmumiem, kas galvenokārt darbojas konkurējot ar citiem, valsts kā īpašnieka mērķis ir pēc iespējas lielāka peļņa laika gaitā". 
Nepieciešams Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā paredzēt obligātu pienākumu ambiciozāku mērķu izvirzīšanai, kas veicina inovatīvo un eksportspējīgo preču un pakalpojumu pieaugumu, eksporta tirgu apgūšanai, mazinātu birokrātisko slogu lēmumu pieņemšanas un pārlieku lielas atskaitīšanas procesā, kā arī atšķirīgas dividendēs izmaksājamās daļas noteikšanai kapitālsabiedrībām, kas apgūst eksporta tirgu un veic ieguldījumus pētniecībā, inovācijās un attīstībā – sasaistot ar kapitālsabiedrības apgrozījumu un attiecīgo mērķu izpildi eksporta apguvei ieguldījumiem inovācijās un pētniecībā atbilstoši stratēģijā noteiktajam.
Likumprojektā nepieciešams pārskatīt vairākus procesus, kas palielina administratīvo slogu. un nostāda valsts kapitālsabiedrības nevienlīdzīgā stāvoklī salīdzinājumā ar privātajiem uzņēmumiem.
Vienlaikus informējam, ka iesniegsim papildus atzinumu līdz š.g. 28.jūnijam (ieskaitot).
Piedāvātā redakcija
-