Atzinums

Projekta ID
23-TA-1961
Atzinuma sniedzējs
Pasaules Dabas fonds
Atzinums iesniegts
08.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
2023. gada 8. novembrī
Nodibinājums “Pasaules dabas fonds”
LR Klimata un energētikas ministrijai kem@zm.gov.lv
 LR Valsts kancelejai vk@mk.gov.lv
Par Aktualizēto Nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2021-2030.gadam projektu un tā iesniegšanu Eiropas Komisijā izvērtēšanai, projektu ID 23-TA-1961
Nodibinājums „Pasaules dabas fonds” (turpmāk tekstā - Nodibinājums) ir iepazinies ar Informatīvo ziņojumu “Aktualizētā Latvijas Nacionālā Enerģētikas un klimata plāna 2021 – 2030.gadam projekts un tā iesniegšana Eiropas Komisijā izvērtēšanai”, Informatīvā ziņojuma pielikumu – “Aktualizēts projekts iesniegšanai Eiropas Komisijā 2023.gadā Latvijas Nacionālā Enerģētikas un klimata plāns 2021 – 2030.gadam” (turpmāk tekstā – Aktualizētais plāns), MK sēdes protokollēmuma projektu, projekta ID 23–TA -1961.
Vēlamies norādīt, ka  Aktualizētais plāns ir valsts attīstības plānošanas dokuments, kuram ir būtiska loma plaša mēroga valsts ekonomikas, vides un sociālo jomu jautājumos – citos attīstības plānošanas dokumentos nacionālā, reģionālā, vietējā līmenī, dažādos plānošanas dokumentu darbības termiņos, tiesiskā regulējuma izstrādē, tamdēļ ir nepieņemama Klimata un enerģētikas ministrijas pieeja sabiedrības iesaistē  Aktualizētā plāna izstrādes gaitā, t.sk pirmā publiski pieejamā Aktualizēta plāna Tiesību aktu saskaņošanas termiņu nosakot 3 darba dienas (03.11 – 08.11). Ņemot vēra, ka Aktualizētā plānā iekļautas būtiskas izmaiņas, tad šādu dokumenta izstrādes procesu nevar uztvert kā labas pārvaldības praksi.
Nodibinājums vēlās sniegt šādus ieteikumus Aktualizētā plāna pilnveidošanai:
Ņemot vērā jaunas Pasākumu īstenošanas veicamās darbības iekļaušanu Aktualizētā plānā, tad nepieciešams jauns Stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtējums vai vismaz jauno Pasākumu īstenošanas veicamo darbību un savstarpēji saistīto darbību kopuma ietekmes uz vidi izvērtējums.
Aktualizētā plāna 14.lpp. sadaļā Publiskais un privātais finansējums minēts par Valsts kases Valsts ilgtspējīgo eiroobligāciju emitēšanu, kuru nolūks atbalstīt Latvijas ilgtspējīgu attīstību, t.sk klimata pārmaiņu mazināšanu un virzību uz klimatneitralitāti. Ņemot vērā, ka finansējums varētu būt saistīts arī ar NEKP 2021 – 2030 īstenošanu, tad nepārprotami būtu jānosaka, kas Aktualizētā plāna izpratnē ir ilgtspējīga attīstība, mazinot pretrunas un pārpratumus par dabas kapitāla noplicināšanu vai sociālā rakstura problēmu saasinājumiem. Nepārprotams ilgtspējas definējums veidotu arī papildu filtru Aktualizētā plāna Pasākumu īstenošanas veicamo darbību ietekmēm uz bioloģisko daudzveidību, citiem ekosistēmas pakalpojumiem, tādējādi būtiski mazinātu Latvijas valsts finanšu un reputācijas riskus, kā arī veidotu uzticamību Latvijas finanšu sektora dalībniekiem finansējuma ieguldījuma iespēju veidošanā NEKP pasākumu īstenošanā.
Efektīvākai Aktualizētā plāna mēŗķu īstenošanai nepieciešams visām Pasākumu īstenošanas veicamām darbībām noteikt rezultatīvos rādītājus.
Nepieciešams skaidrojums pie atsevišķu ieplānoto Pasākumu īstenošanas veicamām darbībām to īstenotās rīcības sasaiste ar pielāgošanos nepieciešamību klimata pārmaiņu norisēm, piemēram, meliorācijas sistēmu rekonstrukcija un sausuma izpausmes
ZIZIMM sektorā bāzes scenāriju aprakstā minēti plašāki iemesli SEG emisiju palielinājumam, piemēram, mežizstrādes ietekmes, meža zemju pārveide par apbūvi vai kūdras ieguves apjomu palielināšanās, nepieciešams noteikt Pasākuma īstenošanas veicamās darbības un mērķradītājus tieši šo emisiju samazinājumiem.
ZIZIMM sektora  Pasākumu īstenošanas veicamo darbību izpildei pastāv būtiskas pretrunas ar bioloģiskās daudzveidības uzturēšanas un atjaunošanas mērķu sasniegšanu, piemēram, mežu mēslošana, hidroloģiskā režīma uzlabošana slapjaiņos, atsevišķos gadījumos veidojot apmežojumus, šeit nepieciešams precīzāks skaidrojums pretrunu novēršanai.
ZIZIMM sadaļā nepieciešams noteikt katrai Pasākumu īstenošanas veicamai darbībai atsevišķi indikatīvos SEG emisiju ietaupījumus vai piesaistes palielinājumus, tas varētu detalizētāki noteikt plānotās darbības efektivitāti pret ieguldījumiem, to jēgpilnību Aktualizēta plāna būtībai un mērķiem.
ZIZIMM sadaļā apmežojumu plānošanā būtu nepieciešams aprakstos sniegt informāciju vai tas būtu koku plantāciju stādījums vai meža veidošana, kā arī kāds būtu minimālais koku audzēšanas aprites cikls un dabiskā traucējuma riska pakāpe.
Būtiskas pretrunas var attīstīties ZIZIMM sadaļā 4. Pasākumu īstenošanas veicamās darbības “Mērķtiecīga organisko augšņu apmežošana lauksaimniecībā izmantojamās zemēs” aprakstā  minētā argumentācijā par cietā biomasas kurināmai apzīmēšanu par ilgtspējīgu kurināmo. Ieteikums izvairīties no šāda argumenta Aktualizētā plāna izstrādes procesā, pieņemot ka plānam var būt nozīme privāto un publisko ilgtermiņa investīciju plānošanā un minētais apgalvojums var izrādīties maldinošs. Šāds pretrunīgs apgalvojums ilgtermiņa attīstībai iekļauts arī pie Latvijas priekšrocībām Fiziskās ģeogrāfijas apstākļu uzskaitījumā Aktualizētā plāna 14.lpp. Savukārt pozitīvi vērtējama Aktualizētā plāna 3.2.2. Siltumapgādes, ēkas un rūpniecība sadaļā 2. Pasākumu īstenošanas veicamās darbība “Nodrošināt CSA cietās biomasas sadedzināšanas iekārtu nomaiņu uz bezemisiju tehnoloģijām, t.sk. atbalsta programmu ietvaros” paredz cietā biomasas kurināmā iekārtas nomainīt uz bezemisiju tehnoloģijām.
ZIZIMM sadaļā kā jaunu Pasākuma īstenošanas veicamo darbību ieteicams apsvērt DRN piemērošanu koksnes ieguvei galvenā cirtē – kailcirtē.
Elektroenerģijas sadaļā nepieciešams noteikt turpmāko veicinošo rīcību un sasniedzamos rezultātus ne tikai ELWIND projekta attīstībā, bet arī citu atkrastes vēja parka projektu attīstībā.
Nepieciešams sniegt skaidrojumu terminiem Aktualizētā plāna izpratnē, kas ir Modernā biodegviela un Ilgtspējīgā degviela gaisa transportā.
 
Piedāvātā redakcija
-