Atzinums

Projekta ID
22-TA-339
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
08.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
LLPA saskaņo TAP.

Vienlaikus informējam, ka Ventspils pašvaldība iebilst:
Ierosinām pārskatīt programmai piešķirto kopējo finansējuma apmēru. Uzskatām, ka 80 milj. eiro no kopējā Atveseļošanas un noturības mehānisma plānā pieejamajiem 2,1 mljrd. eiro industriālo parku (ar augstu pievienoto vērtību un uz eksportu orientētu) attīstībai nav pietiekams.
Ierosinām paredzēt vismaz 140 milj. eiro, paredzot katrā plānošanas reģionā vismaz divus industriālo parku attīstības projektus, tādējādi nodrošinot līdzsvarotu reģionālo attīstību. Kā arī paredzot, ka par atlikušo finansējumu var veikt šo parku attīstību nākamajās kārtās.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
LLPA saskaņo TAP.

Vienlaikus informējam, ka Ventspils pašvaldība iebilst:
Rosinām Noteikumu projekta 22.2. apakšpunktu izteikt šādā redakcijā:
“ūdenssaimniecības (dzeramā ūdens ieguves, sagatavošanas un piegādes infrastruktūras, sadzīves notekūdeņu savākšanas, attīrīšanas un novadīšanas infrastruktūras, izņemot ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanu, dūņu pārstrādi un apsaimniekošanu), siltumapgādes un elektroapgādes infrastruktūras izbūve, pārbūve vai atjaunošana (jaudas palielināšana, apakšstaciju izbūve), izņemot izmaksas, kas saistītas ar elektrostacijas vai koģenerācijas stacijas būvniecību;"
Lūdzam attiecīgi veikt grozījumus Noteikuma projekta pielikuma 3.6. kritērija pirmajā daļā.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
LLPA saskaņo TAP.

Vienlaikus informējam, ka Ventspils pašvaldība iebilst:
Lai neierobežotu atbalstāmo darbību loku, kas saistītas ar projekta īstenošanu, lūdzam Noteikumu projekta 22.4.2. apakšpunktu izteikt šādā redakcijā:
 
Piedāvātā redakcija
“ēkas funkcionalitātes nodrošināšanai nepieciešamās ūdenssaimniecības, siltumapgādes un elektroapgādes infrastruktūras, t.sk. inženiertīklu izbūve, pārbūve vai atjaunošana;”
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
LLPA saskaņo TAP.

Vienlaikus informējam, ka Ventspils pašvaldība iebilst:
Vēršam uzmanību, ka neskatoties uz to, ka nevalstiskās organizācijas (biedrības, nodibinājumi) nav vērstas uz peļņas gūšanu, tās var palīdzēt sasniegt 3.1.1.3.i. investīcijas mērķi – sekmēt uzņēmējdarbības attīstību, pie nosacījuma, ja to darbības mērķis ir saistīts ar uzņēmējdarbības attīstības veicināšanu.
Piemēram, nodibinājumu mērķis var būt ne tikai apsaimniekot nodibinājuma pārziņā esošo teritoriju un infrastruktūru, bet sekmēt augsto tehnoloģiju nozaru, jaunu produktu, platformu un uzņēmumu attīstību un konkurētspējas celšanu pilsētā un valstī kopumā. Ņemot vērā minēto, biedrības un nodibinājumus saskatām kā sadarbības partnerus investīciju mērķu sasniegšanā un tādēļ atkārtoti rosinām Noteikuma projekta 29. punktu izteikt šādā redakcijā:
 
 
Piedāvātā redakcija
“Projekta iesniedzējs, slēdzot rakstisku sadarbības līgumu, par sadarbības partneri var piesaistīt komersantu, biedrību, nodibinājumu, pašvaldību, pašvaldības iestādi, speciālās ekonomiskās zonas pārvaldi vai pašvaldības kapitālsabiedrību, kas veic pašvaldības deleģēto pārvaldes uzdevumu izpildi, vai kas ir noslēgusi pakalpojumu līgumu par sabiedrisko pakalpojumu sniegšanu, ja to iesaiste ir pamatota un nepieciešama projekta mērķu sasniegšanai un paredzēta industriālā parka attīstības stratēģijā.” 
Attiecīgi lūdzam precizēt arī citus Noteikumu projekta punktus, piemēram, 44.3., 45.3.,46.3. apakšpunktus.
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
LLPA saskaņo TAP.

Vienlaikus informējam, ka Ventspils pašvaldība iebilst:

11 lpp. Projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriji
4.2. Projekta zaļā izaugsme

Vēršam uzmanību, ka degradēta teritorija var būt arī teritorija bez piesārņojuma ūdenī un augsnē. Mūsu skatījumā degradēta teritorija ir piesārņota teritorija, vidi degradējoša teritorija, kā arī potenciāli attīstāma teritorija uzņēmējdarbības aktivitātēm.
Lai nerastos pārpratumi ieviešot šo aktivitāti, aicinām papildināt Noteikumu projektu ar degradētas teritorijas definīciju, saglabājot to tādā redakcijā, kāda tā tika noteikta 2014.-2020. gada Eiropas Savienības fondu plānošanas perioda darbības programmā “Izaugsme uz nodarbinātība”:
“Degradēta teritorija ir vieta vai pilsētas daļa, kas līdzšinējā laikā ir izmantota, apbūvēta vai plānota uzņēmējdarbības aktivitātēm, bet šobrīd tur uzņēmējdarbības aktivitātes un nodarbinātība nav apmierinošā līmenī. Teritorijas vai tajās esošie objekti ir pilnībā vai daļēji pamesti vai nolaisti vai arī nereti — piesārņoti”.
Balstoties uz minēto, rosinām kritēriju Nr.4.2. “Projekta zaļā izaugsme” izteikt šādā redakcijā:
 
Piedāvātā redakcija
“Projekta zaļās izaugsmes koeficientam (K2) piešķir vērtību (X), (Y) un (Z), ja projekta ietvaros:plānota turpmākas vides degradācijas novēršana vai plānots attīstīt esošās rūpnieciskās apbūves teritoriju, kas šobrīd var radīt vides piesārņojumu vai kur notiek šīs teritorijas degradācija un plānots veikt vides sanācijas darbus, kur tas būs nepieciešams, t.i., tiks  novērsta turpmāka vides degradācija;[..]K2 = X + Y + Z,kur:K2 –  Projekta zaļās izaugsmes koeficients;X – 0,3, ja projektā plānots attīstīt esošās rūpnieciskās apbūves teritorijas, kas šobrīd rada vides degradāciju vai var radīt piesārņojumu un kur notiek šo teritoriju degradācija un plānots veikt vides sanācijas darbus, kur tas būs nepieciešams, vai 0, ja projektā nav plānots attīstīt esošu, ar vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu noteiktu rūpnieciskās apbūves teritoriju;[..]”