Atzinums

Projekta ID
24-TA-494
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
20.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Saskaņā ar Pašvaldības domes vēlēšanu likumā (turpmāk - Likums) noteikto vēlēšanās var piedalīties personas, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kuras izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu. Atbilstoši Likuma 32.panta pirmajā un astotajā daļā noteiktajam vēlētājiem, kuri atrodas tā vēlēšanu apgabala teritorijā, kura vēlētāju sarakstā viņi ir reģistrēti, un kuriem kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kuri izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, balsošana tiek organizēta šo personu atrašanās vietā.
Likuma 32.1 pantā, cita starpā, noteikta kārtība, kādā organizē balsošanu vēlētajiem, kuri atrodas Latvijas Republikā ārpus tā vēlēšanu apgabala teritorijas, kura vēlētāju sarakstā viņi ir reģistrēti un kuriem kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kuri izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu.
Abos gadījumos balsošanu minētajiem vēlētājiem tiek organizēta uz iesnieguma pamata viņu atrašanās vietā, proti, attiecīgajā ieslodzījuma vietā. Tomēr tikai Likuma 32.1 panta ceturtajā daļā noteikts, ka ieslodzījuma vietas administrācija, saņemot iesniegumu par balsošanu atrašanās vietā, vēlētāju reģistrā pārbauda, vai personai ir tiesības piedalīties attiecīgajās domes vēlēšanās un turpmākā ieslodzījuma vietas administrācijas rīcība. Savukārt Likuma 32.pantā vispār nav noteikta ieslodzījuma vietas administrācijas rīcība, organizējot balsošanu personām, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kuras izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu.
Turklāt ieslodzījuma vietas administrācijai ir nepieciešama piekļuve vēlētāju reģistram, Fizisko personu reģistram un Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmai, lai ieslodzījuma vietas administrācija, saņemot ieslodzītā iesniegumu par balsošanu atrašanās vietā, vēlētāju reģistrā varētu pārbaudīt, vai personai ir tiesības piedalīties attiecīgajās domes vēlēšanās, neatkarīgi no tā, vai persona atrodas tā vēlēšanu apgabala teritorijā, kura vēlētāju sarakstā viņa ir reģistrēta, vai atrodas Latvijas Republikā ārpus tā vēlēšanu apgabala teritorijas, kura vēlētāju sarakstā viņa ir reģistrēta. Savukārt no Fizisko personu reģistra ieslodzījuma vietas administrācijai nepieciešams pārbaudīt personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, valstisko piederību, bet no Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmas - personas fotoattēlu. 
Piedāvātā redakcija
Papildināt likumprojektu ar 32.2 pantu šādā redakcijā:
"32.2 Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde ieslodzījuma vietas administrācijai nodrošina piekļuvi:
"1) vēlētāju reģistram, kurā ieslodzījuma vietas administrācija pārbauda, vai personai, kurai kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums vai kura izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, ir tiesības piedalīties attiecīgajās domes vēlēšanās;
2) Fizisko personu reģistram un Personu apliecinošu dokumentu informācijas sistēmai, izmantojot Personu datu pārlūku, kurā ieslodzījuma vietas administrācija pārbauda šā panta pirmajā punktā minētās personas identitāti, ja tās lietā nav pievienots personu apliecinošs dokuments."
2.
Anotācija (ex-ante)
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Priekšlikums
Lūdzam aizpildīt anotācijas 2.sadaļu, jo regulējums ietekmē fiziskās personas (vēlētāju, kandidātu, vēlēšanu iecirkņu darbinieku utt.), kuru datus apstrādās valsts informācijas sistēmās. 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Priekšlikums
Lūdzam papildināt izpildē iesaistīto institūciju sarakstu ar pašvaldībām, vēlēšanu komisijām.
Piedāvātā redakcija
-