Atzinums

Projekta ID
22-TA-3709
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
19.07.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Atkārtoti ierosinām MK noteikumu 22.punktā paaugstināt personāla un projektu vadības izmaksu vienoto likmi līdz 15% no iepirkuma līgumu izmaksām, izņemot uz pakalpojuma līguma piesaistītajam projekta personālam.
Papildus jau iepriekš sniegtajiem argumentiem, vēršam uzmanību, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība sniedz gandrīz 1/3 daļu ieguldījuma mērķa rādītāja sasniegšanā (t.i., 78 no 259). Papildus minētajam norādām, lai pašvaldības sociālais dienests vai projektā iesaistītais personāls varētu no 592 personām ar invaliditāti atlasīt 78, kurām ir tiesības veikt savā mājoklī (t.i., īpašumā vai lietošanā (īrēts) esošs nekustamais īpašums (dzīvojamā māja vai tās daļa, dzīvokļa īpašums vai tā daļa), kurā persona ir deklarējusi savu dzīvesvietu) pielāgošanas darbus, ir jāapzina ievērojami lielāks (vismaz par 30%) potenciālo respondentu skaits. Esam pateicīgi par MK noteikumos iestrādāto regulējumu personu datu piekļuvei, kas atvieglo mērķa grupas sasniegšanu, bet tas neatvieglo jautājuma komplicētībā lielajās pilsētās – par mērķa grupas tiesībām veikt pielāgojumus savā mājoklī. Bieži vien šīs personas dzīvo nomātajos mājokļos un to īpašnieki nepiekrīt pielāgošanas darbu veikšanai, vai arī tiem ir komunālo maksājumu parādi vai cits. Līdz ar to projekta iesaistītajam personālam ir jāiegulda apjomīgs darbs mērķa grupas apzināšanā un atlasē, kā arī juristiem – izvērtēt potenciālā dalībnieka atbilstību 3.1.2.1.i. investīcijas nosacījumiem. Papildus minētajam projekta ieviešanas gaitā ir jārisina citas problēmas, kas izrietēs, piemēram, vienas personas aizstāšanu ar citu.

Ņemot vērā, ka mājokļa vides pielāgošana ir balstīta uz mērķa grupas personas vajadzību izvērtējumu un šī izvērtējuma sagatavošanā ir iesaistīts ergoterapeits, būvspeciālists un  sociālais darbinieks un NVO pārstāvis, tad minētajam personālam arī ir nepieciešams nodrošināt atlīdzību projekta ietvaros.Vēršam uzmanību, ka šobrīd Rīgas valstspilsētas pašvaldības sociālajā dienestā no 6 ergoterapeitiem ir nodarbināti tikai 4 to trūkuma dēļ. Ņemot vērā arī apjomīgo darbu mērķa grupas atlasē, ergoterapeits un būvspeciālists tiks piesaistīts uz ārpakalpojuma līguma pamata, lai nodrošinātu 3.1.2.1.i investīcijas nosacījumu izpildi.
Papildus minētajam, iepazīstoties ar Labklājības ministrijas Izziņas 26.punktā sniegtajiem argumentiem, ka projekta vadības un īstenošanas personāla atlīdzību apjomu nav nepieciešams palielināt virs 10%, jo pārējās pašvaldības šādu iebildumu/priekšlikumu nav paudušas, Rīgas valstspilsētas pašvaldība norāda, ka no MK noteikumu 1.pielikumā minētajām 43 pašvaldībām tikai vēl trim pašvaldībām sasniedzamais mērķrādītājs ir noteikts virs 10 (robežās no 10 – 12), kas varētu būt arī viens no iemesliem.
Līdz ar to aicinām Labklājības ministriju palielināt personāla atlīdzības apmēru no 10% līdz 15% vai arī papildināt 20.6.punktu, izsakot to šādā redakcijā:
“20.6. vides pieejamības, ergoterapeita un būvspeciālista konsultācijas.”
Piedāvātā redakcija
-