Atzinums

Projekta ID
24-TA-89
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
22.01.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
MK vēstules projekts
Priekšlikums
Aicinām pievienot punktu pie - Lai stiprinātu visu iesaistīto pušu atbildību un tiesības vardarbības novēršanai izglītības iestādēs, šobrīd izskatīšanā ir šādi normatīvo aktu grozījumi un iniciatīvas:

5. Attiecībā uz Tiesībsarga aktualizēto nepieciešamību pilnveidot tiesību normas, lai bāriņtiesas aktīvāk dotu uzdevumus vecākiem, kuru bērnam ir problemātiska uzvedība, saņemt speciālistu konsultācijas, informējam, ka Labklājības ministrija sadarbībā ar Bērnu aizsardzības centru un Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociāciju šobrīd strādā pie vairāku grozījumu izstrādes Bāriņtiesu likumā un to starpā tiks izdiskutētas tiesību normas attiecībā uz bāriņtiesu pienākumu un tiesībām nosūtīt bērnu vai vecāku konsultācijas saņemšanai pie ģimenes ārsta, psihologa vai cita speciālista, lai tādējādi nodrošinātu palīdzību bērnam.

Aicinām dzēst - Ministru kabineta 2014. gada 1. aprīļa noteikumos Nr. 173 ”Noteikumi par kārtību, kādā apgūst speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu” nosakot, ka tiek izstrādāta pedagogiem paredzēta programma bērnu tiesību aizsardzības jautājumos un noteiktas prasības programmas īstenošanai un zināšanu pilnveidei. Atbildīgais – Labklājības ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju. Termiņš 2024.gada 31.decembris.
Un papildināt ar sadaļu - Pedagogu profesionālās kompetences pilnveides prasības, tostarp nepieciešamo speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā apjoms, ir noteikts Ministru kabineta 2018.gada 11.septembra noteikumos Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”, līdz ar to ir nepieciešams šajā normatīvajā aktā izstrādāt grozījumus, kas paredzētu līdzvērtīgu zināšanu saturu, apjomu un kārtību zināšanu apguvei, kā tas tiek paredzēts citiem speciālistiem, mācību programmas satura izstrādē sadarbojoties ar Bērnu aizsardzības centru.Atbildīgais – Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Labklājības ministriju un Bērnu aizsardzības centru. Termiņš 2024.gada 31.decembris

Ņemot vērā, ka MK noteikumu Nr.545 Noteikumi par institūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā, šis jautājums ir noteikts, neredzam pamatojumu to noteikt BTAL, līdz ar minēto aicinām dzēst - Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, nosakot obligātu un steidzamu starpinstitūciju sadarbību bērna deklarētajā dzīvesvietā gadījumos, kad konstatēta bērna vardarbība, kā arī starpinstitūciju sadarbības grupas tiesības apstrādāt bērna datus, tostarp par bērna veselību šādos gadījumos.


Saistībā ar grozījumiem MK noteikumos Nr.545, informējam, ka jau šbrīd ir uzsākts darbs pie grozījumu izstrādes un aicināt izteikt šādā redakcijā - Grozījumus Ministru kabineta 2017.gada 12.septembra noteikumiem Nr.545 “Noteikumi par institūciju sadarbību bērnu tiesību aizsardzībā” , lai pilnveidotu institūciju izpratni par institūciju sadarbību vardarbības gadījumos, definētu stratēģiskās sadarbības grupas un individuālo gadījumu izskatīšanas sadarbības grupas uzdevumus, sadarbības grupas sasaukšanas termiņu krīzes situācijās un citiem būtiskiem jautājumiem. Atbildīgais – Labklājības ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, termiņš 2024.gada 31.decembris.

 
Piedāvātā redakcija
-