Atzinums

Projekta ID
23-TA-957
Atzinuma sniedzējs
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Atzinums iesniegts
30.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (turpmāk – Regulators) savas kompetences ietvaros izvērtēja Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā 2023.gada 17.maijā saskaņošanai pieteikto ziņojumu "Informatīvais ziņojums par pasākumiem administratīvā sloga mazināšanai elektronisko sakaru tīkla attīstībai" (23-TA-957) (turpmāk – Ziņojums) un Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projektu un izsaka šādus priekšlikumus:

1. Ziņojuma 2.nodaļas “Publiskā un privātā nekustamā īpašuma lietošanas tiesību aprobežojuma par labu elektronisko sakaru komersantam nodibināšanas nosacījumi” 2.2.4.apakšpunktā izteikts ierosinājums sagatavot iesniegšanai Ministru kabinetā grozījumus MK noteikumos Nr.501, papildinot tos ar jaunu 32.5.apakšpunktu šādā redakcijā: “32.5. ja kabeļu kanalizācijas īpašnieks vai, ja tāda nav, – tiesiskais valdītājs ir saskaņojis, ka tam piederošajā kabeļu kanalizācijā atbilstoši normatīvo aktu prasībām tiek ieguldīts vai pārvietots cita elektronisko sakaru operatora kabelis”.  
Lai nodrošinātu minētās normas vienveidīgu piemērošanu un interpretāciju, kā arī, lai izvairītos no potenciāliem strīdiem, kas var rasties starp kabeļu kanalizācijas īpašnieku (vai tiesisko valdītāju) un elektronisko sakaru operatoru, kas vēlas ieguldīt kabeli konkrētajā kabeļu kanalizācijā, Regulatora priekšlikums ir grozījumos paredzēt, ka saskaņošanai jābūt rakstveidā.

2. Ziņojuma 3.nodaļas “Atvieglojumi būvniecības jomā elektronisko sakaru tīklu attīstībai nepieciešamās infrastruktūras izbūvei, tostarp jaunbūvējamās, pārbūvējamās vai atjaunojamās  3.grupas ēkās un 5G tīkla izvēršanai 3.3.2.1.apakšpunktā izteikts ierosinājums sagatavot iesniegšanai Ministru kabinetā grozījumus Elektronisko sakaru likumā, kas paredz, ka būvniecības ierosinātājs, būvējot (tostarp, pārbūvējot vai atjaunojot) daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamo namu, publisku ēku, rūpniecības objektu vai tuneli, nodrošina tehnisko risinājumu, lai iekštelpās (izņemot tehniskajās telpās, kurās ikdienā neuzturas cilvēki) būtu paredzēts radiopārklājums ar radiosignāla līmeni augstāku par -96dBm.
Regulatora priekšlikums: minēto normu iekļaut nevis Elektronisko sakaru likumā, bet kādā citā normatīvā aktā, kas specifiski reglamentē būvniecības procesam izvirzāmās tehniskās prasības (piemēram, Būvniecības likumā) vai iekļaut uzreiz Latvijas būvnormatīvā LBN 262-15 “Elektronisko sakaru tīkli”, tādējādi nodrošinot, ka plānotais regulējums par radiopārklājuma radiosignāla līmeņa normu tiek ietverts tādā likumā vai noteikumos, kas precīzāk atbilst plānotā regulējuma mērķim (specifiskas būvniecības tehniskās prasības). Būtiski, ka šādu viedokli paudusi arī Ekonomikas ministrija, norādot, ka minētā norma iekļaujama Latvijas būvnormatīvā LBN 262-15 “Elektronisko sakaru tīkli”.[1]


[1] “Par LIKTA rosinātajiem risinājumiem ir saņemts EM viedoklis (EM 2022.gada 15.novembra vēstule Nr. Nr. 3.3-6/2022/7466N), kurā ir norādīts, ka šobrīd Latvijas būvnormatīvs LBN 262-15 “Elektronisko sakaru tīkli” ((apstiprināts ar Ministru kabineta 2015.gada 30.jūnija noteikumiem Nr.328), (turpmāk – LBN 262-15) jau nosaka prasības, kādas jāievēro, projektējot, ierīkojot, būvējot, pārbūvējot un atjaunojot elektronisko sakaru tīklus, kā arī nojaucot esošos elektronisko sakaru tīklus. Līdz ar to, ja ir nepieciešams noteikt jaunas tehniskās prasības attiecībā uz elektronisko skaru tīkliem, tad tās būtu nosakāmas iepriekš minētajā būvnormatīvā, nevis kādā citā tiesību aktā.”
 
Piedāvātā redakcija
-