Atzinums

Projekta ID
22-TA-2491
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
01.09.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Anotācijā norādīts, ka "ievērojot to, ka uzturēšanās atļauju izsniegšana tiek pārtraukta arī atkārtotas uzturēšanās atļaujas pieprasīšanas gadījumā, paredzēti Imigrācijas likuma 54.pantā noteiktie izņēmumi, nodrošinot iespēju saņemt atkārtotu termiņuzturēšanās atļauju personām, kas ilgtermiņā uzturējušās Latvijas Republikā (piemēram, bijuši Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, bet atteikušies no Latvijas valstspiederības, pieņemot citas valsts pilsonību), bet valsts valodas zināšanu trūkuma dēļ persona nekvalificējas pastāvīgās uzturēšanās atļaujas vai Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai."

Vēršam uzmanību, ka nav saprotams šāds skaidrojums, ņemot vērā, ka Imigrācijas likuma 54.pantā nav noteikti nekādi izņēmumi un konkrētais grozījumu projekts paredz jaunu izņēmuma punktu likuma pārejas noteikumu 54.punktā, par ko ir nepieciešams pamatojums. Ievērojot minēto, lūdzam precizēt anotāciju.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Anotācijā norādīts, ka ar projektu tiek "izslēgta norma (Imigrācijas likuma 24.panta pirmās daļas 8.punkts un ceturtā daļa), kas Latvijas pilsoņiem un Latvijas nepilsoņiem, kas pieņēmuši citas valsts pilsonību, nenoteica prasību pierādīt valsts valodas zināšanas un regulārus iztikas līdzekļus. Ja Latvijas pilsonis vai Latvijas nepilsonis, kļūstot par citas valsts pilsoni, vēlēsies turpināt uzturēties Latvijas Republikā, viņš varēs pieprasīt Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu atbilstoši likumam "Par Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu Latvijas Republikā", pierādot atbilstošas valsts valodas zināšanas un regulārus un pietiekamus finanšu līdzekļus."

Vēršam uzmanību, ka projekts ne tikai izslēdz normu par valsts valodas zināšanu pierādīšanu, bet vispār vairs neparedz šai personu grupai tiesības saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Lūdzam attiecīgi precizēt un papildināt anotāciju.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Anotācijas risinājuma aprakstā kļūdaini ir minēts Valsts valodas centrs kā kompetentā institūcija, kura izsniedz valsts valodas prasmi apliecinošu dokumentu. Tā ir Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centra kompetence, tostarp valsts valodas prasmes pārbaudes organizēšana ārzemniekiem. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-