Atzinums

Projekta ID
23-TA-2509
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
27.10.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Priekšlikums
Ekonomikas ministrija (turmpāk - EM) ir izvērtējusi Izglītības un zinātnes ministrijas rīkojuma projektu “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"” (23-TA-2509) un sniedz šādu priekšlikumu:

Starptautiskā basketbola federāciju asociācija (turpmāk - FIBA) izsludinājusi pieteikšanos 2024.gada Parīzes Olimpisko spēļu kvalifikācijas grupu turnīru rīkošanai. Rīkojuma projekta anotācijas sadaļā Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – IZM) skaidro, ka Latvijas Basketbola savienība (turpmāk – LBS) vēlas pieteikties rīkot 2024.gada Parīzes Olimpisko spēļu kvalifikācijas grupas turnīru (piedalās 6 komandas, kopumā tiek aizvadītas 9 spēles) 2024.gada vasarā (2. - 7. jūlijs, 2024).

Ņemot vērā minēto, vēršam IZM uzmanību uz šādiem punktiem:

Saskaņā ar EM šī brīža izstrādē esošo dižpasākumu ietekmes uz valsts budžetu metodoloģiju (Tiesību akta lietas ID 23-TA-1960), tiek sākotnēji aprēķināts visu ārvalstu dalībnieku un apmeklētāju piesaistītie naudas līdzekļi jeb tēriņi Latvijā (eksports), no kā pēc tam tiek aprēķināti pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi no ārvalstu viesu radītā apgrozījuma.

Visu ārvalstu dalībnieku un apmeklētāju piesaistītie naudas līdzekļi jeb tēriņi:
= Prognozētais ārvalstu dalībnieku un apmeklētāju skaits
x Vidējie ārvalstu tūrista tēriņi diennaktī
x Paredzētā pasākuma nakšu skaits

Kā norādīts projekta anotācijā, ka gadījumā, ja 2024.gada Parīzes Olimpisko spēļu kvalifikācijas grupu turnīrs tiks organizēts Latvijā, Latvijā varētu ierasties līdz 10 000 ārvalstnieku, kas pavadītu Latvijā līdz 7 diennaktīm (netiek ņemti vērā iespējamie pirms un pēc-ceļojumi (sporta tūrismam raksturīgs tas, ka ceļotāji bieži apmeklē ne tikai sporta pasākumus, bet aktīvi iesaistās kultūras un aktīvajā tūrismā, kā arī sporta tūristi Eiropā tērē vairāk nekā parastie ceļotāji)).
Attiecīgi, prognozētie ārvalstu viesu tēriņi Latvijā ir 14 420 000 euro.

Dižpasākumu ārvalstu dalībnieku ietekme uz valsts budžetu =
   30% no kopējā apgrozījuma x 12% PVN likme
+ 70% no kopējā apgrozījuma x 21% PVN likme

Potenciālā pasākuma ietekme uz budžetu:
30% no apgrozījuma: izmitināšanas, transporta pakalpojumi (12% PVN)
(14 420 000 * 0.3) * (1 – 1/1,12) = 463 500 EUR
70% no apgrozījuma: pārējās preces/pakalpojumi (21% PVN)
(14 420 000 * 0.7) * (1 – 1/1,21) = 1 751 851 EUR

Ņemot vērā minēto, EM prognozē, ka olimpiskās kvalifikācijas turnīra rīkošana Latvijā ienesīs papildus 2 215 351 EUR PVN ieņēmumu veidā.

Turklāt, šāda līmeņa pasākuma organizēšana ne tikai uztur un veicina tūrisma nozari, bet var arī ietekmē kopējos valsts ekonomikas rādītājus, īstenojot vienu no Latvijas tūrisma mārketinga stratēģijā noteiktajiem mērķiem – paildzināt tūristu uzturēšanās laiku Latvijā.

EM rosina:
1. Izvērtēt un iesniegt precīzāku informāciju par prognozēto apmeklētāju skaitu, iekļaujot arī potenciālo spēļu dalībnieku skaitu (šobrīd anotācijā norādīts ir tikai prognozētais līdzjutēju skaits (nav specifiski definēts, vai tie iekļauj arī dalībniekus (komandas ar atbalsta personāliem)).
2. EM vērš uzmanību, ka aprēķini veikti, pamatojoties uz tūristu vidējiem diennakts tēriņiem Latvijā, kas ir balstīts uz 2022.gada datiem. Tā kā pasākums notiks 2024.gadā, tūristu tēriņi būs augstāki, ņemot vērā inflāciju. 

Papildus EM vērš uzmanību uz iespējamiem zaudējumiem negūtā apgrozījuma un neiegūto nodokļu veidā.
Turklāt, saskaņā ar anotācijā norādīto informāciju, FIBA spēlēs Džakartā un Manilā, viena persona kopā iztērēja vismaz 3 000 EUR, kas nozīmē, ka, ja kvalifikācijas turnīrs netiks organizēts Latvijā, prognozējama būtiska apgrozījuma “aizplūšana” uz ārvalstīm, Latvijas līdzjutējiem dodoties atbalstīt mūsu komandu.

Secinājums: EM atbalsta 2024.gada Parīzes Olimpisko spēļu kvalifikācijas grupu turnīra rīkošanu Latvijā, uzsverot ne tikai pasākuma pozitīvo ietekmi uz Latvijas eksporta apgrozījumu un valsts budžetā iemaksāto nodokļu ieņēmumiem, bet arī pasākuma fiskāli nenovērtējamo ietekmi uz valsts starptautisko atpazīstamību un valsts tēlu. Prognozējama arī nenovērtējama pozitīva ietekme uz sporta nozares attīstību un Latvijas sabiedrības veselīga dzīvesveida pratību.

Tūrisms un valsts tēls:
EM norāda, ka lielu starptautisku pasākumu ietekme ir plaša un daudzveidīga, un tā var ietekmēt dažādas jomas, tostarp, viesmīlības un transporta jomas, mazumtirdzniecība, sporta infrastruktūra u.c. Šādi sporta notikumi piesaista starptautisku auditoriju un var nodrošināt ilgtermiņa atmiņas vērtīgus momentus. Tas veicina tūrisma pieplūdumu un turpmāku uzņēmējdarbības attīstību, kā arī valsts tēla uzlabošanu.

Pasākums sniedz iespēju īstenot tūrisma mārketinga pasākumus, reklamējot Latviju gan kā tūrisma attīstības galamērķi, gan piesaistīt resursus un uzmanību sporta veida un  sporta tūrisma attīstībai kopumā. Šāda veida turnīru rīkošana piesaista tos sporta tūrisma entuziastus, kuri neapmeklēs Olimpiskās spēles, bet vēlēsies izbaudīt līdzīgu vidi un atmosfēru.
Turnīra organizēšana un tā ietvaros veiktie mārketinga pasākumi var veicināt Latvijas tēla pievilcību un veicināt tūristu atkārtotu atgriešanos vai rekomendēšanu paziņām.

Projekta anotācijā norādīts, ka, organizējot 2024.gada Parīzes Olimpisko spēļu kvalifikācijas grupu turnīru Latvijā, ar 75% varbūtību, turnīrā piedalīsies 3 komandas no Eiropas un 3 komandas citiem kontinentiem. No 11 Eiropas komandām 9 ir starp 12 top ranga līderiem, kas parāda, ka galvenā cīņa noteikti būs tieši starp Eiropas komandām par kvalificēšanos 2024.gada Parīzes Olimpiskajām spēlēm.

Būtiski norādīt, ka kvalifikācijas turnīrā piedalās trīs no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras definētajām tūrisma mērķa valstīm (Lietuva, Somija un Polija) un divas potenciālās mērķa valstis (Itālija un Spānija). Tāpat EM norāda, ka kopējam pasaules atpazīstamības līmenim ir svarīgi kāpināt apzinātību arī citur pasaulē. Turnīrs piedāvā iespēju efektīvi sasniegt Āfrikas un Dienvidamerikas valstu auditorijas un proaktīvi definēt Latvijas tēlu šajās sabiedrībās. Ņemot vērā basketbola kā sporta veida popularitāti Eiropā un pasaulē kopumā, Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra organizēšana Latvijā ir ar potenciālu piesaistīt vietējos un starptautiskos sporta fanus.

Nacionālā identitāte:
Kvalifikācijas turnīra rīkošana Latvijā ļauj izcelt Latvijas sporta vēstures mantojumu ne tikai basketbola jomā, bet arī citos sporta veidos, tādējādi veicinot arī jaunās paaudzes interesi par aktīvu dzīvesveidu un profesionālo sportu, kas potenciāli varētu attīstīt sporta pasākumus Latvijā, kuri piesaistīs dalībniekus arī no citām valstīm.

Sporta pasākumi, piemēram, Olimpiskās spēles vai pasaules čempionāti, bieži vien izceļ valsts komandu veikumus un iegūtās medaļas, kas veicina nacionālo identitāti. Tā ir iespēja sabiedrībai apvienoties un atbalstīt savus sportistus kā nacionālu simbolu, ko spilgti izjutām, kopā svinot gan Latvijas hokeja izlases, gan basketbola izlases panākumus.

Starptautiskā atpazīstamība:
Sporta pasākumi nodrošina iespēju valstīm komunicēt un konkurēt starptautiskā līmenī, neierobežojoties ar politiskiem vai ekonomiskiem jautājumiem.
Olimpiskā kvalifikācijas turnīri piesaista plašu mediju uzmanību un pārraides, kas nozīmē starptautisku publicitāti valstij. Ņemot vērā Latvijas basketbola izlases panākumus un populārus Latvijas basketbolistus, turnīrs sniedz iespēju sadarboties ar sociālo tīklu satura veidotājiem, kas palīdzēs paplašināt sasniegtās auditorijas pārstāvēto valstu sarakstu. Tas var veicināt ne tikai sporta norises redzamību, bet arī pievērst uzmanību citiem jautājumiem, piemēram, ģeogrāfijai, kultūrai, tūrisma iespējām un ekonomikai. Šāda veida publicitāte var veicināt potenciālo tūristu interesi un ietekmēt uzņēmējdarbības iespējas, veicinot viesnīcu un viesmīlības nozares izaugsmi, tai skaitā  - radot jaunas darba vietas. Iegūst arī citi vietējie uzņēmēji un amatnieki, īpaši suvenīru, ēdienu un dzērienu ražotāji.

Sportiskas (veselīgas) sabiedrības veicināšana, veselīga dzīvesveida pratības veicināšana, jaunatnes iesaiste sportā:
Lieli sporta pasākumi iedvesmo cilvēkus piedalīties sportiskās aktivitātēs un uzsākt veselīgāku dzīvesveidu, veicina veselības pratību. To pārraide un plašsaziņas līdzekļu izrādītā interese par sportu veicina bērnu un jauniešu iesaistīšanos sporta aktivitātēs, veicina jaunatnes sporta izglītību un raisa bērnos un jauniešos pārliecību par iespējamiem sasniegumiem.

Secinājums: Tādējādi, ar precīzu un mērķētu komunikācijas saturu, Olimpiskā kvalifikācijas turnīra basketbolā rīkošana Latvijā var nodrošināt ilgtermiņa ieguvumus valstij gan komunikācijas, gan ekonomikas, gan veselības pratības jomās.

 
Piedāvātā redakcija
-