Atzinums

Projekta ID
21-TA-694
Atzinuma sniedzējs
Iekšlietu ministrija
Atzinums iesniegts
11.01.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Aizstāt likumprojekta 2. pantā ietvertajā Valsts probācijas dienesta likuma 3.panta pirmajā daļā vārdus "iegūtos vai sagatavotos papīra formā sagatavotos" ar vārdiem "iegūtos vai papīra formā sagatavotos".
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Likumprojekta 14. pants paredz papildināt Valsts probācijas dienesta likuma 23. panta otro daļu ar 7. punktu un noteikt, ka par brīvprātīgā darba veicēju var būt persona, kura nav sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu vai, ja persona iepriekš ir bijusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, no nozieguma izdarīšanas brīža ir pagājuši ne mazāk kā desmit gadi, kuru laikā persona nav atradusies brīvības atņemšanas iestādē (izciešot brīvības atņemšanas sodu) un nav sodīta par jaunu noziedzīgu nodarījumu, vai ir reabilitēta. Savukārt likumprojekta sākotnējās ietekmes novērtējuma ziņojumā (anotācijā) (turpmāk – anotācija) norādīts: “Likumprojekta 23. panta 6. un 7. punkts precizēs, ka par brīvprātīgo nedrīkst būt probācijas klients un persona, kura ir  sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, vai iepriekš persona bijusi sodīta par šādu noziedzīgu nodarījumu.”. Vēršama uzmanība, ka anotācijā nav ietverts skaidrojums normā ietvertajam kritērijam - persona iepriekš ir bijusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, no nozieguma izdarīšanas brīža ir pagājuši ne mazāk kā desmit gadi, kuru laikā persona nav atradusies brīvības atņemšanas iestādē (izciešot brīvības atņemšanas sodu) un nav sodīta par jaunu noziedzīgu nodarījumu, vai ir reabilitēta.
Ņemot vērā, ka saskaņā ar anotācijā paredzēto, informāciju par brīvprātīgā sodāmību Valsts probācijas dienests iegūs no Iekšlietu ministrijas Informācijas centra, lūdzam izvērtēt kā praksē būs iespējams piemērot šo kritēriju (10 gadi no nozieguma izdarīšanas brīža) un attiecīgi precizēt minēto normu, kā arī papildināt anotāciju ar atbilstošu tās skaidrojumu. Norādāms, ka saskaņā ar Sodu reģistra likumu noziedzīga nodarījuma izdarīšanas datums tiek ievadīts tikai no 2014. gada, tāpat jāņem vērā, ka noziedzīga nodarījuma izdarīšanas datums Sodu reģistrā nebūs pieejams arī gadījumos, kad ziņas par personas sodāmību tiks saņemtas no ārvalstīm.
 
Piedāvātā redakcija
-