Atzinums

Projekta ID
23-TA-1710
Atzinuma sniedzējs
Klimata un enerģētikas ministrija
Atzinums iesniegts
22.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Klimata un enerģētikas ministrija (turpmāk - KEM) ir vērsusi Centrālā statistikas pārvaldes (turpmāk - CSP) uzmanību uz enerģētikas politikas veidošanai un ieviešanas uzraudzībai nepieciešamo datu kvalitāti un apkopošanas metodiku, bet bilaterālo sarunu rezultātā līdz šim nav rasti risinājumi iepriekšējiem konstatējumiem. Piemēram, attiecībā uz atjaunīgās enerģijas (turpmāk - AE) jomu: 
1) nav pārliecības, ka CSP uzskaita visus saules PV mikroģenerācijas pieslēgumus (jaudas), jo KEM, veicot datu salīdzinājumu ar Sadales tīklu un Augstsprieguma tīkla iesniegtajiem datiem, konstatēja nozīmīgās uzskaitītās jaudas atšķirību, tādejādi ietekmējot Latvijas AE mērķus.
2) pašlaik CSP neuzskaita  pašražoto un pašpatērēto atjaunīgos energoresursus (turpmāk - AER), un KEM nav zināms, vai un kad CSP plāno uzsākt to uzskaiti, tādejādi ietekmējot Latvijas enerģētikas mērķu sasniegšanas progresu. 
3) siltumsūkņu izmantošana statistikas datos vispār neparādās, un nav zināms, vai tiek plānots pētījums vai apsekojumi, lai izvērtētu siltumsūkņu izmantojumu individuālajā apkurē.
4) nepieciešams uzlabot, pilnveidot un biežāk veikt mājsaimniecību apsekojumus. Mājsaimniecības enerģijas patēriņu nepieciešams balstīt uz jau pieejamiem datiem no enerģijas piegādātājiem (elektroenerģijas, gāzes, siltumenerģijas tirgotāji), izņemot individuālo apkuri. Ja šādi dati tiek apkopoti, tad tie būtu vairāk jāskaidro un jāatspoguļo.
5) CSP obligāti jāveic datu verificēšana, salīdzinot iesniegtos datus ar citiem datu avotiem, piemēram, salīdzinot datus ar Valsts ieņēmumu dienesta (degviela, biodegviela uc), Būvniecības valsts kontroles biroja un citām institūcijām. KEM, salīdzinot atsevišķu institūciju datus, konstatējis būtiskas atšķirības, kas ietekmē enerģētikas politikas modelēšanu.
6) KEM ieskatā CSP pēc energobilances sagatavošanas jāsagatavo RES Shares fails, nevis jāpaļaujas uz EUROSTAT aprēķiniem.
7) KEM aicina CSP iesaistīt KEM EUROSTAT darba grupās par AER statistiku, jo EUROSTAT un Latvijas aktuālie dati par AER īpatsvaru būtiski atšķiras.
8) KEM ieskatā Latvijas energobilance jāpielāgo AER direktīvas un mērķu dalījumam, un attīstības plānošanā jāņem vērā Regulas 2022/2299 pielikumos iekļautās progresa ziņojuma veidlapas.
9) KEM ieskatā CSP ir nepieciešams pilnveidot un paplašināt datu vākšanu energoefektivitātes jomā saskaņā ar Regulas 2022/2299 pielikumos iekļautajām progresa ziņojuma veidlapām.
Piedāvātā redakcija
-