Atzinums

Projekta ID
22-TA-1828
Atzinuma sniedzējs
AS "Sadales tīkls"
Atzinums iesniegts
02.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Atbilstoši likumprojektā precizētajai un jaunā redakcijā piedāvātajai "elektroenerģijas uzkrātuves operatora" definīcijai, par to uzskatāma tikai tāda persona, kas elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū.
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
Pieslēguma procesa laikā, kamēr elektroenerģijas uzkrātuve nav pieslēgta sistēmai, vēl nav iespējams attiecīgo personu identificēt kā elektroenerģijas uzkrātuves operatoru (jo tas vēl neveic tirgus darbības un nav zināms, vai veiks). Pieslēguma procesa laikā sistēmai tiek pieslēgta uzkrātuve kā tehnisks elements, un nav zināms kāds būs tās pielietojums (tiks izmantota darbībām tirgū, vai tiks izmantota citiem mērķiem), turklāt pēc uzkrātuves pieslēgšanas tās pielietojums var laika gaitā mainīties. Operators izsniegs tehniskās prasības uzkrātuves pieslēgšanai atbilstoši tiem tehniskajiem parametriem (spriegums, atļautā slodze un atļautā ražošanas jauda pieslēgumā), kurus uzkrātuves īpašnieks būs norādījis. Norādītie parametri daļēji var liecināt par mērķi, kādam elektroenerģijas uzkrātuvi tās īpašnieks plāno pielietot. Elektroenerģijas uzkrātuves operatora statusu īpašnieks varēs iegūt (arī zaudēt vai atteikties) uzkrātuves ekspluatācijas gaitā. Piemēram, ja šobrīd AS "Sadales tīkls" pieteikumu apstrādē ir aktuāli ~20 aktuāli elektroenerģijas uzkrātuvju pieslēguma pieteikumi, šobrīd nav iespējams precīzi identificēt, kuri no šiem pieslēgumiem būtu elektroenerģijas uzkrātuvju operatoru pieslēgumi, kuri būtu citi (citiem nolūkiem paredzēti) elektroenerģijas uzkrātuvju pieslēgumi. Piemēram, ja ražotājs piesaka uzkrātuves pieslēgumu, viņš to var izmantot ļoti dažādiem mērķiem.

 AS "Sadales tīkls" ieskatā 8.panta (2) daļā, kurā izveidots deleģējums pieslēguma noteikumu izstrādei, nav pamatoti lietot jēdzienu "elektroenerģijas uzkrātuves operators", bet tā vietā varētu tikt lietots jēdziens "elektroenerģijas uzkrātuve".

Pavisam alternatīvs risinājums, kas ļautu 8.panta (2) daļā lietot "elektroenerģijas uzkrātuves operatora" jēdzienu, būtu situācijā, ja jau pirms pieslēguma procesa uzsākšanas potenciālais uzkrātuves īpašnieks tiktu kvalificēts (reģistrēts reģistrā) kā elektroenerģijas uzkrātuves operators un jau šādā statusā vērstos ar pieslēguma pieteikumu pie sistēmas operatora.

AS "Sadales tīkls" uzskata, ka kopumā pieslēguma noteikumiem un pieslēguma procesam būtu jābūt vienotam gan lietotājiem, gan ražotājiem, gan elektroenerģijas uzkrātuves operatoriem, gan visām citām elektroenerģijas uzkrātuvēm (kas nedarbosies kā elektroenerģijas uzkrātuves operatori). Sistēmas pieslēgums ir sistēmas pieslēgums ("dzelžu" kopums, sistēmas operatoram piederoša sistēmas daļa, kas ierīkojama lietotāja elektroietaises pieslēgšanai), tā ierīkošanas principiem jābūt vienotiem, neatkarīgi kāda veida iekārta tiek pie tā pieslēgta. Operatoram protams ir jāzina tas, vai pieslēgumā ir plānotos pieslēgt ražošanas iekārtu vai elektroenerģijas uzkrāšanas iekārtu, jo tas ietekmē operatora noteiktās pieslēguma tehniskās prasības. Bet kopumā šo pieslēgumu ierīkošanas procesuālajai kārtībai būtu jābūt vienotai (vienotiem noteikumiem), iespējams tikai paredzot kādas īpašas nianses katram lietotāju veidam. Jau šobrīd 2 atšķirīgu noteikumu (ražotāju un lietotāju) pastāvēšana sadales sistēmas operatora praksē rada neskaidrības situācijās, kad pieslēgums tiek ierīkots gan galapatēriņa vajadzību nodrošināšanai, gan ražošanas iekārtas pieslēgšanas vajadzībām (klientam ir divas sistēmas dalībnieka lomas vienlaicīgi - ražotājs/galalietotājs). Ieviešot vēl citus atšķirīgus pieslēguma noteikumus elektroenerģijas uzkrātuvēm (turklāt tās tiek kvalificētas kā tirgus dalībnieks, nevis atšķirīgs sistēmas dalībnieks), situācija kļūs vēl neskaidrāka. Situācijā, ja kādai no šīm 3 grupām (ražotājiem, lietotājiem vai uzkrātuvēm) tiks noteikti atšķirīgi un labvēlīgāki pieslēgšanās nosacījumi, citas grupas to izmantos, ierīkojot pieslēgumu uz labvēlīgākiem nosacījumiem, bet ierīkoto pieslēgumu izmantos arī citām vajadzībām. Operators nevar izšķirt to, kāda veida darbību rezultātā pa ierīkoto pieslēgumu no sistēmas tiek patērēta vai sistēmā piegādāta elektroenerģija (vai tā ir patērējošās iekārtas darbība, uzkrātuves darbība, vai ražošanas darbība).

Apkopojums:
1) Pieslēguma procesa brīdī nav nosakāms tas, vai persona ir elektroenerģijas uzkrātuves operators
2) Ja pieslēguma noteikumi tiks noteikti tikai elektroenerģijas uzkrātuves operatoriem, tad uz kādiem nosacījumiem (pēc kuriem noteikumiem) būs pieslēdzamas cita veida uzkrātuves? (atbilstoši esošajam regulējumam, pēc ražotāju noteikumiem)
3) Atšķirīgas pieslēguma ierīkošanas kārtības veidot ir nepamatoti, ja ierīkoto pieslēgumu pēc būtības var izmantot visa veida mērķiem (ražošanai, uzkrāšanai, patēriņam)
4) Nav izprotams, kādēļ kādam tirgus dalībniekam būtu nosakāmi atšķirīgi pieslēgšanās nosacījumi. Atšķirīgi pieslēguma noteikumi varētu būt atšķirīgiem sistēmas dalībniekiem jeb atšķirīgām tehniskām iekārtām.
Piedāvātā redakcija
papildināt otro daļu aiz vārdiem "elektroenerģijas ražotājiem," ar vārdiem "elektroenerģijas uzkrātuvēm";
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Uz šo punktu attiecināms pēc būtības tas pats komentārs, kas pie grozījuma 8.panta (2) daļā.
Atbilstoši likumprojektā precizētajai un jaunā redakcijā piedāvātajai "elektroenerģijas uzkrātuves operatora" definīcijai, par to uzskatāma tikai tāda persona, kas elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū.
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
Sistēmas pieslēguma procesā, t.i. tajā brīdi, kad uzkrātuves operatoram būtu jāiemaksā drošības naudu, šo personu vēl nevar identificēt kā uzkrātuves operatoru, jo darbības tirgū tas veiks tikai pēc uzkrātuves pieslēgšanas (bet iespējams, ka šādas darbības arī nekad neveiks). Bet pēc būtības nav svarīgi, vai persona būs uzkrātuves operators. Svarīgi ir tas, kādus pieslēguma tehniskos parametrus pieslēguma pieteicējs pieprasa, jo tas nosaka sistēmā rezervējamās jaudas apmēru.
Piemēram, 0,5 MW uzkrātuvi sistēmai var pieslēgt ar SIA "123", kam ir pieslēgums ar 1 MW atļauto patēriņa slodzi un 1 MW atļauto ražošana jaudu (pieslēgts 1 MW saules parks), un vēlāk tas var kļūt par elektroenerģijas uzkrātuves operatoru, veicot tirgus darbības ar uzkrāto enerģiju. Šādā situācijā pieslēguma procesa laikā papildu jauda sistēmā nemaz netiktu rezervēta, jo uzkrātuves darbība tiks nodrošināta esošo pieslēguma tehnisko parametru limitu robežās.

Ja drošības nauda tiek paredzēta arī uzkrātuvju pieslēgumiem, tad drošības naudu būtu pamatoti attiecināt uz pilnīgi visām elektroenerģijas uzkrātuvēm, kuru pieslēgšanai nepieciešama papildu sistēmas jaudas rezervēšana. Pretējā gadījumā likuma nosacījumu būs vienkārši "apiet" un izvairīties no drošības naudas, pieslēguma procesa brīdī pieslēdzot kā uzkrātuvi savām vajadzībām (nevis tirgus darbībām), bet pēc pieslēgšanas lietošanas mērķi mainīt.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Operatora rīcībā nebūs šobrīd visi (3) daļā noteiktie iekārtu parametri. Gadījumā, ja likuma daļa šogad tiks pieņemta šādā redakcijā, operators nākošajā gadā to nespēs izpildīt, jo tā rīcībā nebūs likumā norādītās informācijas. Ja šī daļa paliek nemainīgā redakcijā, būtu nepieciešams pārejas nosacījums, kas šī punkta izpildi ļautu sākt pildīt ar atliktu termiņu, jo operators nevarēs iesniegt Ministrijai informāciju, kas iepriekš nav tikusi uzkrāta. Piemēram, AS "Sadales tīkls" neuzkrāj informāciju par "elektroenerģijas ražošanas jaudu katrā no elektroenerģijas ražošanas veidiem" (sistēmas operatora funkciju izpildei šāda detalizācija nav nepieciešama), operators neuzkrāj informāciju par "uzkrātuvju uzkrāšanas jaudu" (arī šī informācija nav nepieciešama sistēmas operatora funkciju izpildei). Operatoram ir informācija, par kopējo atļauto elektroenerģijas ražošanas jaudu pieslēgumā, kā arī informācija par kopējo atļauto patēriņa slodzi pieslēgumā. Tātad kopumā operatoram ir informācija par pieslēguma tehniskajiem parametriem un sistēmai pieslēgto ražošanas iekārtu galvenajiem tehniskajiem parametriem, bet nav detalizētākas informācijas par sistēmas dalībnieka ietaisēs esošo iekārtu parametriem un jaudām sadalījumā pa ražošanas veidiem.

 
Piedāvātā redakcija
"(3) Sadales sistēmas operators līdz attiecīgā gada 30. aprīlim apkopo, sniedz Ministrijai un publicē savā tīmekļvietnē informāciju par iepriekšējā gadā savā licences darbības zonā kopējo ierīkoto elektroenerģijas ražošanas iekārtu un elektroenerģijas uzkrātuvju pieslēgumu skaitu un šo pieslēgumu tehniskajiem parametriem (spriegumu, kopējo atļauto slodzi, kopējo atļauto ražošanas jaudu).".
4.
Likumprojekts (grozījumi)
"(2) Likumā ir lietoti šādi termini: 
1) agregators — komersants, kura komercdarbība ir agregēšana;
2) agregēšana – pakalpojums, ko veic komersants, kas apvieno vairāku lietotāju slodzes vai saražoto elektroenerģiju, lai to pārdotu, pirktu vai izsolītu jebkurā elektroenerģijas tirgū;
3) aizsargātais lietotājs — trūcīga vai maznodrošināta ģimene (persona), daudzbērnu ģimene vai ģimene (persona), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, vai persona ar I invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam);
4) aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums — elektroenerģijas tirdzniecība aizsargātajam lietotājam, samazinot kopējā maksājuma summu norēķinu periodam; 
5) aktīvais lietotājs — galalietotājs, kurš pašražoto elektroenerģiju izmanto aktīvā lietotāja pašpatēriņam un uzreiz nepatērēto elektroenerģiju (pārpalikumu) var nodot vai pārdot elektroenerģijas tirgotājam vai izmantot dalībai elastības vai energoefektivitātes shēmās;
6) aktīvā lietotāja pašpatēriņš - aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas daudzums, kas tiek patērēts aktīvā lietotāja objektos, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, objektos vai energokopienas biedru objektos;
7) ar frekvences kontroli nesaistīts palīgpakalpojums -  palīgpakalpojums, ko elektroenerģijas pārvades sistēmas operators vai sadales sistēmas operators izmanto, lai nodrošinātu stacionārā sprieguma kontroli, ātru reaktīvās strāvas padevi, inerces spēju pārvades vai sadales sistēmas stabilitātei, īsslēguma strāvu un spēju atjaunot darbību pēc izslēgšanās, kā arī spēju darboties izolēti;
8) atbalsta periods — elektrostacijas dzīves ciklā ietilpstošs periods, kurā elektrostacija saņem valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunīgiem energoresursiem vai koģenerācijā vai citu darbības atbalstu elektroenerģijas ražošanai;
9) atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas pirkuma līgums – līgums, kurā fiziska vai juridiska persona vienojas atjaunīgo energoresursu elektroenerģiju pirkt tieši no elektroenerģijas ražotāja;
10) balansatbildība – elektroenerģijas tirgus dalībnieka pienākums nodrošināt, ka tā pārdotās elektroenerģijas daudzums katrā nebalansa norēķinu periodā atbilstu sistēmā nodotās elektroenerģijas daudzumam un nopirktās elektroenerģijas daudzums atbilstu no sistēmas saņemtās elektroenerģijas daudzumam;  
11) balansatbildīgā puse – elektroenerģijas tirgotājs vai agregators, kas nodrošina elektroenerģijas tirgus dalībnieka balansatbildību; 
12) balansēšana — organizēts process ikbrīža līdzsvara nodrošināšanai starp elektroenerģijas patēriņu un ražošanu elektroenerģijas sistēmā;
13) balansēšanas pakalpojumu sniedzējs - elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram nodrošina balansēšanas enerģiju vai balansēšanas jaudu; 
14) dinamiskas elektroenerģijas cenas līgums - ir elektroenerģijas piegādes līgums starp elektroenerģijas tirgotāju un lietotāju, kurā atspoguļotas elektroenerģijas cenu variācijas elektroenerģijas tirgū katrā tirdzniecības intervālā;
15) elastības pakalpojumi - elektroenerģijas lietošanas vai ražošanas profila īslaicīgas izmaiņas, kuras lietotājs vai ražotājs līgumā ar citu elektroenerģijas tirgus vai sistēmas dalībnieku apņēmies brīvprātīgi veikt;
16) elektroenerģijas birža — elektroenerģijas tirdzniecības vietne Latvijas Republikā, kurā tirdzniecības apgabala ietvaros vai starp atsevišķiem tirdzniecības apgabaliem ar piedāvājumu un pieprasījumu starpniecību elektroenerģijas biržas dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju. Elektroenerģijas tirdzniecība ietver arī fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu;
17) elektroenerģijas biržas dalībnieks — elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas ar elektroenerģijas tirgus operatoru ir noslēdzis vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību. Šajā likumā noteiktajos gadījumos elektroenerģijas biržas dalībnieks var būt arī elektroenerģijas sistēmas operators;
18) elektroenerģijas kopīgošana — aktīvā lietotāja saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana citiem galalietotājiem, tostarp aktīvajiem lietotājiem, vai elektroenerģijas energokopienā saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana elektroenerģijas energokopienas biedriem vai daļu turētājiem;
19) elektroenerģijas pārvade — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, savstarpēji savienotā augstsprieguma sistēmā, lai elektroenerģiju piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
20) elektroenerģijas ražotājs — fiziska vai juridiska persona, kura ražo elektroenerģiju;
21) elektroenerģijas sadale — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, vidēja un zema sprieguma sistēmā, lai to piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
22) elektroenerģijas sistēmas dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, pārvades sistēmas operators, sadales sistēmas operatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori  un galalietotāji;
23) elektroenerģijas sistēmas operators — licencēta kapitālsabiedrība, kura sniedz sistēmas pakalpojumu;
24) elektroenerģijas tirgus operators — juridiskā persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina tekošās dienas un nākamās dienas elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts elektroenerģijas tirgu, ar kuras elektroenerģijas sistēmu ir starpvalstu savienojums;
25) elektroenerģijas tirdzniecība — komercdarbība, kas ietver elektroenerģijas iepirkšanu pārdošanai un elektroenerģijas pārdošanu enerģijas lietotājiem;
26) elektroenerģijas tirgotājs — komersants, kura komercdarbība ir elektroenerģijas tirdzniecība; 
27) elektroenerģijas tirgus  - tirgus, kurā pārdod elektroenerģiju, tostarp ārpusbiržas tirgus un elektroenerģijas biržas, jaudu un palīgpakalpojumu tirgus visos termiņos, tostarp nākotnes, nākamās dienas un tekošās dienas tirgus; 
28) elektroenerģijas tirgus dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, tirgotāji, agregatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori un galalietotāji; 
29) elektroenerģijas uzkrāšana - energoapgādes veids, kas ietver elektroenerģijas uzkrāšanu vēlākai izmantošanai; 
30) elektroenerģijas uzkrātuve -  ietaise vai ietaišu kopums, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai;
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
32) izcelsmes apliecinājums — atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru un Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmu pārvaldītāju, izdots elektronisks dokuments,  kas pierāda, ka attiecīgais elektroenerģijas daudzums ir saražots no atjaunīgiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā; 
33) izolētas darbības tests — elektroenerģijas pārvades sistēmas darbības testēšana simulētos darbības apstākļos ierobežotā periodā, lai pārbaudītu pārvades sistēmas spēju strādāt no citu valstu elektroenerģijas pārvades sistēmām izolētā režīmā;
34) izolēts elektroenerģijas ražošanas objekts - elektroenerģijas ražotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
35) izolēts elektroenerģijas lietotāja objekts - elektroenerģijas lietotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
36) mājsaimniecības lietotājs – elektroenerģijas galalietotājs, fiziska persona, kurš elektroenerģijas sistēmas pakalpojumus saņem izmantojot sistēmas pieslēgumu ar spriegumu līdz 0,4 kilovoltiem un ievadaizsardzības aparāta nominālās strāvas lielumu līdz 100 ampēriem;
37) neapliecinātās elektroenerģijas izcelsmes sastāvs – valstī gadā patērētās elektroenerģijas kopējā  izcelsmes struktūra, kas neietver patērēto elektroenerģiju, par kuru izlietoti izcelsmes apliecinājumi; 
38) neatkarīgs agregators -  tirgus dalībnieks, kas veic agregēšanu un nav saistīts ar lietotāja elektroenerģijas tirgotāju;
39) nebalansa norēķina periods - laika periods, par kuru tirgus dalībniekam aprēķina nebalansu; 
40) netiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā pārvadīt elektroenerģiju no viena tirdzniecības apgabala uz citu apgabalu;
41) nominēts elektroenerģijas tirgus operators - tirgus operators, kas nodrošina vienotu nākamās dienas un vienotu tekošas dienas tirgus sasaistīšanu;
42) obligātais iepirkums — šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikts pienākums iepirkt elektroenerģiju;
43) palīgpakalpojumi — pakalpojumi, kas nepieciešami elektroenerģijas sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai; 
44) pārkompensācija — elektroenerģijas ražotāja saņemtā ar elektroenerģijas ražošanu saistītā atbalsta apmērs, kura rezultātā tiek pārsniegta noteiktā kopējā kapitālieguldījumu iekšējā peļņas norma;
45) pieprasījuma reakcija — galalietotāju veikta elektroenerģijas slodzes maiņa, atkāpjoties no tipiskā vai pašreizējā patēriņa modeļa, reaģējot uz tirgus signāliem, tostarp reaģējot uz laikā mainīgām elektroenerģijas cenām vai stimulējošiem maksājumiem, vai reaģējot uz to, ka patstāvīgi vai agregēšanas ceļā ir akceptēts galalietotāja piedāvājums par noteiktu cenu pārdot pieprasījuma samazinājumu vai pieaugumu organizētos tirgos; 
46) pieprasījuma reakcijas pakalpojums — pieprasījuma reakciju agregēšana, tās apkopojot pārdošanai elektroenerģijas tirgos; 
47) pilnībā integrēta sistēmas komponente -  elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmā integrēta sastāvdaļa, tostarp elektroenerģijas uzkrātuve vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas, ko elektroenerģijas sistēmas operators izmanto pārvades vai sadales sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai, bet ne balansēšanai, pārslodzes novēršanai vai elektroenerģijas tirdzniecībai;
48) publiskais tirgotājs — elektroenerģijas tirgotājs, kuram šajā likumā un citos normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi un prasības publiskā tirgotāja pienākumu izpildes nodrošināšanai;
49) ražošanas jaudas atjaunošana - elektrostacijas modernizēšana, tostarp elektroenerģijas ražošanas iekārtu vai elektrostacijas darbības sistēmu un aprīkojuma pilnīga vai daļēja nomaiņa, lai atjaunotu elektrostacijas darbspēju vai palielinātu elektroenerģijas ražošanas iekārtu efektivitāti vai jaudu;
50) saules vai vēja elektrostacijas iekšējā līnija — elektrolīnija, kas savstarpēji savieno viena elektroenerģijas ražotāja vairākos nekustamajos īpašumos izvietotas saules vai vēja elektroenerģijas ražošanas iekārtas;
51) sistēmas pakalpojums — elektroenerģijas pārvade vai sadale, kas nodrošina elektroenerģijas plūsmas no elektroenerģijas ražotājiem līdz lietotājiem, un  sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
52) starpvalstu savienojums — elektrolīnija, kas sasaista atsevišķās valstīs izvietotas elektroenerģijas pārvades sistēmas;
53) tiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā lietot elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora izsolīto starpvalstu savienojuma jaudu;
54) tiešā līnija - elektrolīnija, kas sasaista izolētu elektroenerģijas ražošanas objektu ar izolētu elektroenerģijas lietotāja objektu, vai elektrolīnija, kas sasaista elektroenerģijas ražošanas objektu ar elektroenerģijas lietotāja objektu;
55) tirdzniecības apgabals — elektroenerģijas tirgus dalībnieku savstarpējo darījumu vai elektroenerģijas biržas dalībnieku elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu iesniegšanas teritorija elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora licences darbības zonā;
56) universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojums - aktīvā lietotāja, kura elektroenerģijas ražošanas iekārtu kopējā uzstādītā elektriskā jauda nepārsniedz 50 kilovatus, garantētas tiesības uz neto norēķinu sistēmas ietvaros saražotā elektroenerģijas pārpalikuma nodošanu elektroenerģijas tirgotājam par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
57) universālais pakalpojums — garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
58) vertikāli integrēts elektroapgādes komersants — komersants vai komersantu kopums (koncerns), kas veic vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas pārvade vai sadale — un vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas ražošana vai tirdzniecība;
59) viedais elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts — elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas spēj mērīt elektroenerģijas sistēmā pievadīto elektroenerģijas daudzumu vai no elektroenerģijas sistēmas patērēto elektroenerģijas daudzumu, un kas spēj sūtīt un saņemt datus informēšanas, monitoringa un kontroles vajadzībām, izmantojot kādu elektroniskās komunikācijas veidu;
60) vispārējās atļaujas noteikumi — elektroenerģijas ražotājam un elektroenerģijas tirgotājam noteiktas prasības, kuras ietver specifiskus elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības noteikumus.";
Priekšlikums
Elastības pakalpojumus visticamāk varēs nodrošināt arī elektroenerģijas uzkrātuves operators (EUO). Ja EUO tiek noteikts kā atsevišķa elektroenerģijas tirgus dalībnieka loma, tad AS "Sadales tīkls" ierosina papildināt termina "15) elastības pakalpojumi" skaidrojumu, ietverot tajā arī EUO.
Piedāvātā redakcija
15) elastības pakalpojumi - elektroenerģijas lietošanas vai ražošanas profila īslaicīgas izmaiņas, kuras lietotājs, ražotājs vai elektroenerģijas uzkrātuves operators līgumā ar citu elektroenerģijas tirgus vai sistēmas dalībnieku apņēmies brīvprātīgi veikt;
5.
Likumprojekts (grozījumi)
"(2) Likumā ir lietoti šādi termini: 
1) agregators — komersants, kura komercdarbība ir agregēšana;
2) agregēšana – pakalpojums, ko veic komersants, kas apvieno vairāku lietotāju slodzes vai saražoto elektroenerģiju, lai to pārdotu, pirktu vai izsolītu jebkurā elektroenerģijas tirgū;
3) aizsargātais lietotājs — trūcīga vai maznodrošināta ģimene (persona), daudzbērnu ģimene vai ģimene (persona), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, vai persona ar I invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam);
4) aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums — elektroenerģijas tirdzniecība aizsargātajam lietotājam, samazinot kopējā maksājuma summu norēķinu periodam; 
5) aktīvais lietotājs — galalietotājs, kurš pašražoto elektroenerģiju izmanto aktīvā lietotāja pašpatēriņam un uzreiz nepatērēto elektroenerģiju (pārpalikumu) var nodot vai pārdot elektroenerģijas tirgotājam vai izmantot dalībai elastības vai energoefektivitātes shēmās;
6) aktīvā lietotāja pašpatēriņš - aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas daudzums, kas tiek patērēts aktīvā lietotāja objektos, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, objektos vai energokopienas biedru objektos;
7) ar frekvences kontroli nesaistīts palīgpakalpojums -  palīgpakalpojums, ko elektroenerģijas pārvades sistēmas operators vai sadales sistēmas operators izmanto, lai nodrošinātu stacionārā sprieguma kontroli, ātru reaktīvās strāvas padevi, inerces spēju pārvades vai sadales sistēmas stabilitātei, īsslēguma strāvu un spēju atjaunot darbību pēc izslēgšanās, kā arī spēju darboties izolēti;
8) atbalsta periods — elektrostacijas dzīves ciklā ietilpstošs periods, kurā elektrostacija saņem valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunīgiem energoresursiem vai koģenerācijā vai citu darbības atbalstu elektroenerģijas ražošanai;
9) atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas pirkuma līgums – līgums, kurā fiziska vai juridiska persona vienojas atjaunīgo energoresursu elektroenerģiju pirkt tieši no elektroenerģijas ražotāja;
10) balansatbildība – elektroenerģijas tirgus dalībnieka pienākums nodrošināt, ka tā pārdotās elektroenerģijas daudzums katrā nebalansa norēķinu periodā atbilstu sistēmā nodotās elektroenerģijas daudzumam un nopirktās elektroenerģijas daudzums atbilstu no sistēmas saņemtās elektroenerģijas daudzumam;  
11) balansatbildīgā puse – elektroenerģijas tirgotājs vai agregators, kas nodrošina elektroenerģijas tirgus dalībnieka balansatbildību; 
12) balansēšana — organizēts process ikbrīža līdzsvara nodrošināšanai starp elektroenerģijas patēriņu un ražošanu elektroenerģijas sistēmā;
13) balansēšanas pakalpojumu sniedzējs - elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram nodrošina balansēšanas enerģiju vai balansēšanas jaudu; 
14) dinamiskas elektroenerģijas cenas līgums - ir elektroenerģijas piegādes līgums starp elektroenerģijas tirgotāju un lietotāju, kurā atspoguļotas elektroenerģijas cenu variācijas elektroenerģijas tirgū katrā tirdzniecības intervālā;
15) elastības pakalpojumi - elektroenerģijas lietošanas vai ražošanas profila īslaicīgas izmaiņas, kuras lietotājs vai ražotājs līgumā ar citu elektroenerģijas tirgus vai sistēmas dalībnieku apņēmies brīvprātīgi veikt;
16) elektroenerģijas birža — elektroenerģijas tirdzniecības vietne Latvijas Republikā, kurā tirdzniecības apgabala ietvaros vai starp atsevišķiem tirdzniecības apgabaliem ar piedāvājumu un pieprasījumu starpniecību elektroenerģijas biržas dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju. Elektroenerģijas tirdzniecība ietver arī fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu;
17) elektroenerģijas biržas dalībnieks — elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas ar elektroenerģijas tirgus operatoru ir noslēdzis vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību. Šajā likumā noteiktajos gadījumos elektroenerģijas biržas dalībnieks var būt arī elektroenerģijas sistēmas operators;
18) elektroenerģijas kopīgošana — aktīvā lietotāja saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana citiem galalietotājiem, tostarp aktīvajiem lietotājiem, vai elektroenerģijas energokopienā saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana elektroenerģijas energokopienas biedriem vai daļu turētājiem;
19) elektroenerģijas pārvade — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, savstarpēji savienotā augstsprieguma sistēmā, lai elektroenerģiju piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
20) elektroenerģijas ražotājs — fiziska vai juridiska persona, kura ražo elektroenerģiju;
21) elektroenerģijas sadale — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, vidēja un zema sprieguma sistēmā, lai to piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
22) elektroenerģijas sistēmas dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, pārvades sistēmas operators, sadales sistēmas operatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori  un galalietotāji;
23) elektroenerģijas sistēmas operators — licencēta kapitālsabiedrība, kura sniedz sistēmas pakalpojumu;
24) elektroenerģijas tirgus operators — juridiskā persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina tekošās dienas un nākamās dienas elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts elektroenerģijas tirgu, ar kuras elektroenerģijas sistēmu ir starpvalstu savienojums;
25) elektroenerģijas tirdzniecība — komercdarbība, kas ietver elektroenerģijas iepirkšanu pārdošanai un elektroenerģijas pārdošanu enerģijas lietotājiem;
26) elektroenerģijas tirgotājs — komersants, kura komercdarbība ir elektroenerģijas tirdzniecība; 
27) elektroenerģijas tirgus  - tirgus, kurā pārdod elektroenerģiju, tostarp ārpusbiržas tirgus un elektroenerģijas biržas, jaudu un palīgpakalpojumu tirgus visos termiņos, tostarp nākotnes, nākamās dienas un tekošās dienas tirgus; 
28) elektroenerģijas tirgus dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, tirgotāji, agregatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori un galalietotāji; 
29) elektroenerģijas uzkrāšana - energoapgādes veids, kas ietver elektroenerģijas uzkrāšanu vēlākai izmantošanai; 
30) elektroenerģijas uzkrātuve -  ietaise vai ietaišu kopums, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai;
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
32) izcelsmes apliecinājums — atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru un Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmu pārvaldītāju, izdots elektronisks dokuments,  kas pierāda, ka attiecīgais elektroenerģijas daudzums ir saražots no atjaunīgiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā; 
33) izolētas darbības tests — elektroenerģijas pārvades sistēmas darbības testēšana simulētos darbības apstākļos ierobežotā periodā, lai pārbaudītu pārvades sistēmas spēju strādāt no citu valstu elektroenerģijas pārvades sistēmām izolētā režīmā;
34) izolēts elektroenerģijas ražošanas objekts - elektroenerģijas ražotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
35) izolēts elektroenerģijas lietotāja objekts - elektroenerģijas lietotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
36) mājsaimniecības lietotājs – elektroenerģijas galalietotājs, fiziska persona, kurš elektroenerģijas sistēmas pakalpojumus saņem izmantojot sistēmas pieslēgumu ar spriegumu līdz 0,4 kilovoltiem un ievadaizsardzības aparāta nominālās strāvas lielumu līdz 100 ampēriem;
37) neapliecinātās elektroenerģijas izcelsmes sastāvs – valstī gadā patērētās elektroenerģijas kopējā  izcelsmes struktūra, kas neietver patērēto elektroenerģiju, par kuru izlietoti izcelsmes apliecinājumi; 
38) neatkarīgs agregators -  tirgus dalībnieks, kas veic agregēšanu un nav saistīts ar lietotāja elektroenerģijas tirgotāju;
39) nebalansa norēķina periods - laika periods, par kuru tirgus dalībniekam aprēķina nebalansu; 
40) netiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā pārvadīt elektroenerģiju no viena tirdzniecības apgabala uz citu apgabalu;
41) nominēts elektroenerģijas tirgus operators - tirgus operators, kas nodrošina vienotu nākamās dienas un vienotu tekošas dienas tirgus sasaistīšanu;
42) obligātais iepirkums — šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikts pienākums iepirkt elektroenerģiju;
43) palīgpakalpojumi — pakalpojumi, kas nepieciešami elektroenerģijas sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai; 
44) pārkompensācija — elektroenerģijas ražotāja saņemtā ar elektroenerģijas ražošanu saistītā atbalsta apmērs, kura rezultātā tiek pārsniegta noteiktā kopējā kapitālieguldījumu iekšējā peļņas norma;
45) pieprasījuma reakcija — galalietotāju veikta elektroenerģijas slodzes maiņa, atkāpjoties no tipiskā vai pašreizējā patēriņa modeļa, reaģējot uz tirgus signāliem, tostarp reaģējot uz laikā mainīgām elektroenerģijas cenām vai stimulējošiem maksājumiem, vai reaģējot uz to, ka patstāvīgi vai agregēšanas ceļā ir akceptēts galalietotāja piedāvājums par noteiktu cenu pārdot pieprasījuma samazinājumu vai pieaugumu organizētos tirgos; 
46) pieprasījuma reakcijas pakalpojums — pieprasījuma reakciju agregēšana, tās apkopojot pārdošanai elektroenerģijas tirgos; 
47) pilnībā integrēta sistēmas komponente -  elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmā integrēta sastāvdaļa, tostarp elektroenerģijas uzkrātuve vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas, ko elektroenerģijas sistēmas operators izmanto pārvades vai sadales sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai, bet ne balansēšanai, pārslodzes novēršanai vai elektroenerģijas tirdzniecībai;
48) publiskais tirgotājs — elektroenerģijas tirgotājs, kuram šajā likumā un citos normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi un prasības publiskā tirgotāja pienākumu izpildes nodrošināšanai;
49) ražošanas jaudas atjaunošana - elektrostacijas modernizēšana, tostarp elektroenerģijas ražošanas iekārtu vai elektrostacijas darbības sistēmu un aprīkojuma pilnīga vai daļēja nomaiņa, lai atjaunotu elektrostacijas darbspēju vai palielinātu elektroenerģijas ražošanas iekārtu efektivitāti vai jaudu;
50) saules vai vēja elektrostacijas iekšējā līnija — elektrolīnija, kas savstarpēji savieno viena elektroenerģijas ražotāja vairākos nekustamajos īpašumos izvietotas saules vai vēja elektroenerģijas ražošanas iekārtas;
51) sistēmas pakalpojums — elektroenerģijas pārvade vai sadale, kas nodrošina elektroenerģijas plūsmas no elektroenerģijas ražotājiem līdz lietotājiem, un  sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
52) starpvalstu savienojums — elektrolīnija, kas sasaista atsevišķās valstīs izvietotas elektroenerģijas pārvades sistēmas;
53) tiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā lietot elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora izsolīto starpvalstu savienojuma jaudu;
54) tiešā līnija - elektrolīnija, kas sasaista izolētu elektroenerģijas ražošanas objektu ar izolētu elektroenerģijas lietotāja objektu, vai elektrolīnija, kas sasaista elektroenerģijas ražošanas objektu ar elektroenerģijas lietotāja objektu;
55) tirdzniecības apgabals — elektroenerģijas tirgus dalībnieku savstarpējo darījumu vai elektroenerģijas biržas dalībnieku elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu iesniegšanas teritorija elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora licences darbības zonā;
56) universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojums - aktīvā lietotāja, kura elektroenerģijas ražošanas iekārtu kopējā uzstādītā elektriskā jauda nepārsniedz 50 kilovatus, garantētas tiesības uz neto norēķinu sistēmas ietvaros saražotā elektroenerģijas pārpalikuma nodošanu elektroenerģijas tirgotājam par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
57) universālais pakalpojums — garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
58) vertikāli integrēts elektroapgādes komersants — komersants vai komersantu kopums (koncerns), kas veic vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas pārvade vai sadale — un vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas ražošana vai tirdzniecība;
59) viedais elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts — elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas spēj mērīt elektroenerģijas sistēmā pievadīto elektroenerģijas daudzumu vai no elektroenerģijas sistēmas patērēto elektroenerģijas daudzumu, un kas spēj sūtīt un saņemt datus informēšanas, monitoringa un kontroles vajadzībām, izmantojot kādu elektroniskās komunikācijas veidu;
60) vispārējās atļaujas noteikumi — elektroenerģijas ražotājam un elektroenerģijas tirgotājam noteiktas prasības, kuras ietver specifiskus elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības noteikumus.";
Priekšlikums
"54) tiešā līnija" termina kontekstā aicinām izvērtēt, vai tiešā līnija var tikt izmantots kā risinājums, lai savienotu elektroenerģijas ražošanas objektu ar citā nekustamā īpašumā izvietotu elektroenerģijas uzkrātuvi (piemēram, ražotāja ierobežotas teritorijas dēļ). Vai līnija, kas savieno ražošanas objektu un citā īpašumā izvietotu elektroenerģijas uzkrātuvi būtu uzskatāma par vēja vai saules elektrostacijas iekšējo līniju? Šīs skaidrojums ir nepieciešamas korekta elektroenerģijas uzkrātuvju integrācijas procesa nodrošināšanai.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts (grozījumi)
"(2) Likumā ir lietoti šādi termini: 
1) agregators — komersants, kura komercdarbība ir agregēšana;
2) agregēšana – pakalpojums, ko veic komersants, kas apvieno vairāku lietotāju slodzes vai saražoto elektroenerģiju, lai to pārdotu, pirktu vai izsolītu jebkurā elektroenerģijas tirgū;
3) aizsargātais lietotājs — trūcīga vai maznodrošināta ģimene (persona), daudzbērnu ģimene vai ģimene (persona), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, vai persona ar I invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam);
4) aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums — elektroenerģijas tirdzniecība aizsargātajam lietotājam, samazinot kopējā maksājuma summu norēķinu periodam; 
5) aktīvais lietotājs — galalietotājs, kurš pašražoto elektroenerģiju izmanto aktīvā lietotāja pašpatēriņam un uzreiz nepatērēto elektroenerģiju (pārpalikumu) var nodot vai pārdot elektroenerģijas tirgotājam vai izmantot dalībai elastības vai energoefektivitātes shēmās;
6) aktīvā lietotāja pašpatēriņš - aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas daudzums, kas tiek patērēts aktīvā lietotāja objektos, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, objektos vai energokopienas biedru objektos;
7) ar frekvences kontroli nesaistīts palīgpakalpojums -  palīgpakalpojums, ko elektroenerģijas pārvades sistēmas operators vai sadales sistēmas operators izmanto, lai nodrošinātu stacionārā sprieguma kontroli, ātru reaktīvās strāvas padevi, inerces spēju pārvades vai sadales sistēmas stabilitātei, īsslēguma strāvu un spēju atjaunot darbību pēc izslēgšanās, kā arī spēju darboties izolēti;
8) atbalsta periods — elektrostacijas dzīves ciklā ietilpstošs periods, kurā elektrostacija saņem valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunīgiem energoresursiem vai koģenerācijā vai citu darbības atbalstu elektroenerģijas ražošanai;
9) atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas pirkuma līgums – līgums, kurā fiziska vai juridiska persona vienojas atjaunīgo energoresursu elektroenerģiju pirkt tieši no elektroenerģijas ražotāja;
10) balansatbildība – elektroenerģijas tirgus dalībnieka pienākums nodrošināt, ka tā pārdotās elektroenerģijas daudzums katrā nebalansa norēķinu periodā atbilstu sistēmā nodotās elektroenerģijas daudzumam un nopirktās elektroenerģijas daudzums atbilstu no sistēmas saņemtās elektroenerģijas daudzumam;  
11) balansatbildīgā puse – elektroenerģijas tirgotājs vai agregators, kas nodrošina elektroenerģijas tirgus dalībnieka balansatbildību; 
12) balansēšana — organizēts process ikbrīža līdzsvara nodrošināšanai starp elektroenerģijas patēriņu un ražošanu elektroenerģijas sistēmā;
13) balansēšanas pakalpojumu sniedzējs - elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram nodrošina balansēšanas enerģiju vai balansēšanas jaudu; 
14) dinamiskas elektroenerģijas cenas līgums - ir elektroenerģijas piegādes līgums starp elektroenerģijas tirgotāju un lietotāju, kurā atspoguļotas elektroenerģijas cenu variācijas elektroenerģijas tirgū katrā tirdzniecības intervālā;
15) elastības pakalpojumi - elektroenerģijas lietošanas vai ražošanas profila īslaicīgas izmaiņas, kuras lietotājs vai ražotājs līgumā ar citu elektroenerģijas tirgus vai sistēmas dalībnieku apņēmies brīvprātīgi veikt;
16) elektroenerģijas birža — elektroenerģijas tirdzniecības vietne Latvijas Republikā, kurā tirdzniecības apgabala ietvaros vai starp atsevišķiem tirdzniecības apgabaliem ar piedāvājumu un pieprasījumu starpniecību elektroenerģijas biržas dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju. Elektroenerģijas tirdzniecība ietver arī fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu;
17) elektroenerģijas biržas dalībnieks — elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas ar elektroenerģijas tirgus operatoru ir noslēdzis vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību. Šajā likumā noteiktajos gadījumos elektroenerģijas biržas dalībnieks var būt arī elektroenerģijas sistēmas operators;
18) elektroenerģijas kopīgošana — aktīvā lietotāja saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana citiem galalietotājiem, tostarp aktīvajiem lietotājiem, vai elektroenerģijas energokopienā saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana elektroenerģijas energokopienas biedriem vai daļu turētājiem;
19) elektroenerģijas pārvade — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, savstarpēji savienotā augstsprieguma sistēmā, lai elektroenerģiju piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
20) elektroenerģijas ražotājs — fiziska vai juridiska persona, kura ražo elektroenerģiju;
21) elektroenerģijas sadale — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, vidēja un zema sprieguma sistēmā, lai to piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
22) elektroenerģijas sistēmas dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, pārvades sistēmas operators, sadales sistēmas operatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori  un galalietotāji;
23) elektroenerģijas sistēmas operators — licencēta kapitālsabiedrība, kura sniedz sistēmas pakalpojumu;
24) elektroenerģijas tirgus operators — juridiskā persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina tekošās dienas un nākamās dienas elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts elektroenerģijas tirgu, ar kuras elektroenerģijas sistēmu ir starpvalstu savienojums;
25) elektroenerģijas tirdzniecība — komercdarbība, kas ietver elektroenerģijas iepirkšanu pārdošanai un elektroenerģijas pārdošanu enerģijas lietotājiem;
26) elektroenerģijas tirgotājs — komersants, kura komercdarbība ir elektroenerģijas tirdzniecība; 
27) elektroenerģijas tirgus  - tirgus, kurā pārdod elektroenerģiju, tostarp ārpusbiržas tirgus un elektroenerģijas biržas, jaudu un palīgpakalpojumu tirgus visos termiņos, tostarp nākotnes, nākamās dienas un tekošās dienas tirgus; 
28) elektroenerģijas tirgus dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, tirgotāji, agregatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori un galalietotāji; 
29) elektroenerģijas uzkrāšana - energoapgādes veids, kas ietver elektroenerģijas uzkrāšanu vēlākai izmantošanai; 
30) elektroenerģijas uzkrātuve -  ietaise vai ietaišu kopums, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai;
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
32) izcelsmes apliecinājums — atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru un Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmu pārvaldītāju, izdots elektronisks dokuments,  kas pierāda, ka attiecīgais elektroenerģijas daudzums ir saražots no atjaunīgiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā; 
33) izolētas darbības tests — elektroenerģijas pārvades sistēmas darbības testēšana simulētos darbības apstākļos ierobežotā periodā, lai pārbaudītu pārvades sistēmas spēju strādāt no citu valstu elektroenerģijas pārvades sistēmām izolētā režīmā;
34) izolēts elektroenerģijas ražošanas objekts - elektroenerģijas ražotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
35) izolēts elektroenerģijas lietotāja objekts - elektroenerģijas lietotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
36) mājsaimniecības lietotājs – elektroenerģijas galalietotājs, fiziska persona, kurš elektroenerģijas sistēmas pakalpojumus saņem izmantojot sistēmas pieslēgumu ar spriegumu līdz 0,4 kilovoltiem un ievadaizsardzības aparāta nominālās strāvas lielumu līdz 100 ampēriem;
37) neapliecinātās elektroenerģijas izcelsmes sastāvs – valstī gadā patērētās elektroenerģijas kopējā  izcelsmes struktūra, kas neietver patērēto elektroenerģiju, par kuru izlietoti izcelsmes apliecinājumi; 
38) neatkarīgs agregators -  tirgus dalībnieks, kas veic agregēšanu un nav saistīts ar lietotāja elektroenerģijas tirgotāju;
39) nebalansa norēķina periods - laika periods, par kuru tirgus dalībniekam aprēķina nebalansu; 
40) netiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā pārvadīt elektroenerģiju no viena tirdzniecības apgabala uz citu apgabalu;
41) nominēts elektroenerģijas tirgus operators - tirgus operators, kas nodrošina vienotu nākamās dienas un vienotu tekošas dienas tirgus sasaistīšanu;
42) obligātais iepirkums — šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikts pienākums iepirkt elektroenerģiju;
43) palīgpakalpojumi — pakalpojumi, kas nepieciešami elektroenerģijas sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai; 
44) pārkompensācija — elektroenerģijas ražotāja saņemtā ar elektroenerģijas ražošanu saistītā atbalsta apmērs, kura rezultātā tiek pārsniegta noteiktā kopējā kapitālieguldījumu iekšējā peļņas norma;
45) pieprasījuma reakcija — galalietotāju veikta elektroenerģijas slodzes maiņa, atkāpjoties no tipiskā vai pašreizējā patēriņa modeļa, reaģējot uz tirgus signāliem, tostarp reaģējot uz laikā mainīgām elektroenerģijas cenām vai stimulējošiem maksājumiem, vai reaģējot uz to, ka patstāvīgi vai agregēšanas ceļā ir akceptēts galalietotāja piedāvājums par noteiktu cenu pārdot pieprasījuma samazinājumu vai pieaugumu organizētos tirgos; 
46) pieprasījuma reakcijas pakalpojums — pieprasījuma reakciju agregēšana, tās apkopojot pārdošanai elektroenerģijas tirgos; 
47) pilnībā integrēta sistēmas komponente -  elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmā integrēta sastāvdaļa, tostarp elektroenerģijas uzkrātuve vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas, ko elektroenerģijas sistēmas operators izmanto pārvades vai sadales sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai, bet ne balansēšanai, pārslodzes novēršanai vai elektroenerģijas tirdzniecībai;
48) publiskais tirgotājs — elektroenerģijas tirgotājs, kuram šajā likumā un citos normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi un prasības publiskā tirgotāja pienākumu izpildes nodrošināšanai;
49) ražošanas jaudas atjaunošana - elektrostacijas modernizēšana, tostarp elektroenerģijas ražošanas iekārtu vai elektrostacijas darbības sistēmu un aprīkojuma pilnīga vai daļēja nomaiņa, lai atjaunotu elektrostacijas darbspēju vai palielinātu elektroenerģijas ražošanas iekārtu efektivitāti vai jaudu;
50) saules vai vēja elektrostacijas iekšējā līnija — elektrolīnija, kas savstarpēji savieno viena elektroenerģijas ražotāja vairākos nekustamajos īpašumos izvietotas saules vai vēja elektroenerģijas ražošanas iekārtas;
51) sistēmas pakalpojums — elektroenerģijas pārvade vai sadale, kas nodrošina elektroenerģijas plūsmas no elektroenerģijas ražotājiem līdz lietotājiem, un  sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
52) starpvalstu savienojums — elektrolīnija, kas sasaista atsevišķās valstīs izvietotas elektroenerģijas pārvades sistēmas;
53) tiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā lietot elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora izsolīto starpvalstu savienojuma jaudu;
54) tiešā līnija - elektrolīnija, kas sasaista izolētu elektroenerģijas ražošanas objektu ar izolētu elektroenerģijas lietotāja objektu, vai elektrolīnija, kas sasaista elektroenerģijas ražošanas objektu ar elektroenerģijas lietotāja objektu;
55) tirdzniecības apgabals — elektroenerģijas tirgus dalībnieku savstarpējo darījumu vai elektroenerģijas biržas dalībnieku elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu iesniegšanas teritorija elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora licences darbības zonā;
56) universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojums - aktīvā lietotāja, kura elektroenerģijas ražošanas iekārtu kopējā uzstādītā elektriskā jauda nepārsniedz 50 kilovatus, garantētas tiesības uz neto norēķinu sistēmas ietvaros saražotā elektroenerģijas pārpalikuma nodošanu elektroenerģijas tirgotājam par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
57) universālais pakalpojums — garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
58) vertikāli integrēts elektroapgādes komersants — komersants vai komersantu kopums (koncerns), kas veic vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas pārvade vai sadale — un vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas ražošana vai tirdzniecība;
59) viedais elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts — elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas spēj mērīt elektroenerģijas sistēmā pievadīto elektroenerģijas daudzumu vai no elektroenerģijas sistēmas patērēto elektroenerģijas daudzumu, un kas spēj sūtīt un saņemt datus informēšanas, monitoringa un kontroles vajadzībām, izmantojot kādu elektroniskās komunikācijas veidu;
60) vispārējās atļaujas noteikumi — elektroenerģijas ražotājam un elektroenerģijas tirgotājam noteiktas prasības, kuras ietver specifiskus elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības noteikumus.";
Priekšlikums
Ieviešot terminu "elektroenerģijas uzkrātuves operators" un sasaistot šo terminu ar tirgus darbību veikšanu (par ko pēc būtības SSO nav iebildumu), kā arī nezinot vai tiks noteikts kāds uzkrātuves jaudas slieksnis, kuru pārsniedzot būs jāreģistrē uzkrātuves darbība, AS "Sadales tīkls" ieskatā ir nepieciešamas papildus skaidrojums par to, kas ir uzskatāma par tirgus darbību. Šis skaidrojums ir būtisks 37.6 panta kontekstā (Aktīvie lietotāji), kas apraksta aktīvo lietotāju darbību. Piemēram, ir nepieciešams saprast, vai situācijā, kad aktīvais lietotājs, kura objektā ir uzstādīta 10 kW ražošanas iekārta un vienlaikus pieslēgta elektroenerģijas uzkrātuve ar 5 kW jaudu, būs reģistrējama elektroenerģijas uzkrātuves operatora darbība, ja aktīvais lietotājs:
1) būs vienojies ar elektroenerģijas tirgotāju par saražotās (vai uzkrātās) elektroenerģijas pārdošanu;
2) būs vienojies ar elektroenerģijas tirgotāju par neto norēķinu sistēmas piemērošanu, kuras ietvaros tas uzkrāj sistēmā nodotās (saražotās vai uzkrātās) elektroenerģijas vērtību.

AS "Sadales tīkls" lūdz skaidrot šo aspektu likumprojekta anotācijā vai likumā ieviest un skaidrot terminu - "tirgus darbība".
Piedāvātā redakcija
-
7.
Likumprojekts (grozījumi)
"(2) Likumā ir lietoti šādi termini: 
1) agregators — komersants, kura komercdarbība ir agregēšana;
2) agregēšana – pakalpojums, ko veic komersants, kas apvieno vairāku lietotāju slodzes vai saražoto elektroenerģiju, lai to pārdotu, pirktu vai izsolītu jebkurā elektroenerģijas tirgū;
3) aizsargātais lietotājs — trūcīga vai maznodrošināta ģimene (persona), daudzbērnu ģimene vai ģimene (persona), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, vai persona ar I invaliditātes grupu, kura izlieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām (galapatēriņam);
4) aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums — elektroenerģijas tirdzniecība aizsargātajam lietotājam, samazinot kopējā maksājuma summu norēķinu periodam; 
5) aktīvais lietotājs — galalietotājs, kurš pašražoto elektroenerģiju izmanto aktīvā lietotāja pašpatēriņam un uzreiz nepatērēto elektroenerģiju (pārpalikumu) var nodot vai pārdot elektroenerģijas tirgotājam vai izmantot dalībai elastības vai energoefektivitātes shēmās;
6) aktīvā lietotāja pašpatēriņš - aktīvā lietotāja saražotās elektroenerģijas daudzums, kas tiek patērēts aktīvā lietotāja objektos, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, objektos vai energokopienas biedru objektos;
7) ar frekvences kontroli nesaistīts palīgpakalpojums -  palīgpakalpojums, ko elektroenerģijas pārvades sistēmas operators vai sadales sistēmas operators izmanto, lai nodrošinātu stacionārā sprieguma kontroli, ātru reaktīvās strāvas padevi, inerces spēju pārvades vai sadales sistēmas stabilitātei, īsslēguma strāvu un spēju atjaunot darbību pēc izslēgšanās, kā arī spēju darboties izolēti;
8) atbalsta periods — elektrostacijas dzīves ciklā ietilpstošs periods, kurā elektrostacija saņem valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanai no atjaunīgiem energoresursiem vai koģenerācijā vai citu darbības atbalstu elektroenerģijas ražošanai;
9) atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas pirkuma līgums – līgums, kurā fiziska vai juridiska persona vienojas atjaunīgo energoresursu elektroenerģiju pirkt tieši no elektroenerģijas ražotāja;
10) balansatbildība – elektroenerģijas tirgus dalībnieka pienākums nodrošināt, ka tā pārdotās elektroenerģijas daudzums katrā nebalansa norēķinu periodā atbilstu sistēmā nodotās elektroenerģijas daudzumam un nopirktās elektroenerģijas daudzums atbilstu no sistēmas saņemtās elektroenerģijas daudzumam;  
11) balansatbildīgā puse – elektroenerģijas tirgotājs vai agregators, kas nodrošina elektroenerģijas tirgus dalībnieka balansatbildību; 
12) balansēšana — organizēts process ikbrīža līdzsvara nodrošināšanai starp elektroenerģijas patēriņu un ražošanu elektroenerģijas sistēmā;
13) balansēšanas pakalpojumu sniedzējs - elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoram nodrošina balansēšanas enerģiju vai balansēšanas jaudu; 
14) dinamiskas elektroenerģijas cenas līgums - ir elektroenerģijas piegādes līgums starp elektroenerģijas tirgotāju un lietotāju, kurā atspoguļotas elektroenerģijas cenu variācijas elektroenerģijas tirgū katrā tirdzniecības intervālā;
15) elastības pakalpojumi - elektroenerģijas lietošanas vai ražošanas profila īslaicīgas izmaiņas, kuras lietotājs vai ražotājs līgumā ar citu elektroenerģijas tirgus vai sistēmas dalībnieku apņēmies brīvprātīgi veikt;
16) elektroenerģijas birža — elektroenerģijas tirdzniecības vietne Latvijas Republikā, kurā tirdzniecības apgabala ietvaros vai starp atsevišķiem tirdzniecības apgabaliem ar piedāvājumu un pieprasījumu starpniecību elektroenerģijas biržas dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju. Elektroenerģijas tirdzniecība ietver arī fizisku elektroenerģijas pārvadīšanu;
17) elektroenerģijas biržas dalībnieks — elektroenerģijas tirgus dalībnieks, kas ar elektroenerģijas tirgus operatoru ir noslēdzis vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību. Šajā likumā noteiktajos gadījumos elektroenerģijas biržas dalībnieks var būt arī elektroenerģijas sistēmas operators;
18) elektroenerģijas kopīgošana — aktīvā lietotāja saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana citiem galalietotājiem, tostarp aktīvajiem lietotājiem, vai elektroenerģijas energokopienā saražotās un sistēmā nodotās elektroenerģijas nodošana elektroenerģijas energokopienas biedriem vai daļu turētājiem;
19) elektroenerģijas pārvade — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, savstarpēji savienotā augstsprieguma sistēmā, lai elektroenerģiju piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
20) elektroenerģijas ražotājs — fiziska vai juridiska persona, kura ražo elektroenerģiju;
21) elektroenerģijas sadale — elektroenerģijas transportēšana, kas neietver elektroenerģijas tirdzniecību, vidēja un zema sprieguma sistēmā, lai to piegādātu enerģijas lietotājiem, tostarp sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
22) elektroenerģijas sistēmas dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, pārvades sistēmas operators, sadales sistēmas operatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori  un galalietotāji;
23) elektroenerģijas sistēmas operators — licencēta kapitālsabiedrība, kura sniedz sistēmas pakalpojumu;
24) elektroenerģijas tirgus operators — juridiskā persona, kas organizē elektroenerģijas biržu, kurā tās dalībnieki pērk un pārdod elektroenerģiju, un nodrošina tekošās dienas un nākamās dienas elektroenerģijas tirgu savienošanu ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts elektroenerģijas tirgu, ar kuras elektroenerģijas sistēmu ir starpvalstu savienojums;
25) elektroenerģijas tirdzniecība — komercdarbība, kas ietver elektroenerģijas iepirkšanu pārdošanai un elektroenerģijas pārdošanu enerģijas lietotājiem;
26) elektroenerģijas tirgotājs — komersants, kura komercdarbība ir elektroenerģijas tirdzniecība; 
27) elektroenerģijas tirgus  - tirgus, kurā pārdod elektroenerģiju, tostarp ārpusbiržas tirgus un elektroenerģijas biržas, jaudu un palīgpakalpojumu tirgus visos termiņos, tostarp nākotnes, nākamās dienas un tekošās dienas tirgus; 
28) elektroenerģijas tirgus dalībnieki — elektroenerģijas ražotāji, tirgotāji, agregatori, elektroenerģijas uzkrātuves operatori un galalietotāji; 
29) elektroenerģijas uzkrāšana - energoapgādes veids, kas ietver elektroenerģijas uzkrāšanu vēlākai izmantošanai; 
30) elektroenerģijas uzkrātuve -  ietaise vai ietaišu kopums, kurā notiek enerģijas uzkrāšana vēlākai izmantošanai;
31) elektroenerģijas uzkrātuves operators – fiziska vai juridiska persona, kuras īpašumā vai valdījumā ir elektroenerģijas uzkrātuve, kas ir pieslēgta elektroenerģijas sistēmai, un kura elektroenerģijas uzkrātuvi izmanto darījumu veikšanai elektroenerģijas tirgū;
32) izcelsmes apliecinājums — atbilstoši līgumam, kas noslēgts starp elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoru un Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmu pārvaldītāju, izdots elektronisks dokuments,  kas pierāda, ka attiecīgais elektroenerģijas daudzums ir saražots no atjaunīgiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā; 
33) izolētas darbības tests — elektroenerģijas pārvades sistēmas darbības testēšana simulētos darbības apstākļos ierobežotā periodā, lai pārbaudītu pārvades sistēmas spēju strādāt no citu valstu elektroenerģijas pārvades sistēmām izolētā režīmā;
34) izolēts elektroenerģijas ražošanas objekts - elektroenerģijas ražotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
35) izolēts elektroenerģijas lietotāja objekts - elektroenerģijas lietotāja objekts, kas nav pieslēgts elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai;
36) mājsaimniecības lietotājs – elektroenerģijas galalietotājs, fiziska persona, kurš elektroenerģijas sistēmas pakalpojumus saņem izmantojot sistēmas pieslēgumu ar spriegumu līdz 0,4 kilovoltiem un ievadaizsardzības aparāta nominālās strāvas lielumu līdz 100 ampēriem;
37) neapliecinātās elektroenerģijas izcelsmes sastāvs – valstī gadā patērētās elektroenerģijas kopējā  izcelsmes struktūra, kas neietver patērēto elektroenerģiju, par kuru izlietoti izcelsmes apliecinājumi; 
38) neatkarīgs agregators -  tirgus dalībnieks, kas veic agregēšanu un nav saistīts ar lietotāja elektroenerģijas tirgotāju;
39) nebalansa norēķina periods - laika periods, par kuru tirgus dalībniekam aprēķina nebalansu; 
40) netiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā pārvadīt elektroenerģiju no viena tirdzniecības apgabala uz citu apgabalu;
41) nominēts elektroenerģijas tirgus operators - tirgus operators, kas nodrošina vienotu nākamās dienas un vienotu tekošas dienas tirgus sasaistīšanu;
42) obligātais iepirkums — šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikts pienākums iepirkt elektroenerģiju;
43) palīgpakalpojumi — pakalpojumi, kas nepieciešami elektroenerģijas sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai; 
44) pārkompensācija — elektroenerģijas ražotāja saņemtā ar elektroenerģijas ražošanu saistītā atbalsta apmērs, kura rezultātā tiek pārsniegta noteiktā kopējā kapitālieguldījumu iekšējā peļņas norma;
45) pieprasījuma reakcija — galalietotāju veikta elektroenerģijas slodzes maiņa, atkāpjoties no tipiskā vai pašreizējā patēriņa modeļa, reaģējot uz tirgus signāliem, tostarp reaģējot uz laikā mainīgām elektroenerģijas cenām vai stimulējošiem maksājumiem, vai reaģējot uz to, ka patstāvīgi vai agregēšanas ceļā ir akceptēts galalietotāja piedāvājums par noteiktu cenu pārdot pieprasījuma samazinājumu vai pieaugumu organizētos tirgos; 
46) pieprasījuma reakcijas pakalpojums — pieprasījuma reakciju agregēšana, tās apkopojot pārdošanai elektroenerģijas tirgos; 
47) pilnībā integrēta sistēmas komponente -  elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmā integrēta sastāvdaļa, tostarp elektroenerģijas uzkrātuve vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas, ko elektroenerģijas sistēmas operators izmanto pārvades vai sadales sistēmas drošas un stabilas darbības nodrošināšanai, bet ne balansēšanai, pārslodzes novēršanai vai elektroenerģijas tirdzniecībai;
48) publiskais tirgotājs — elektroenerģijas tirgotājs, kuram šajā likumā un citos normatīvajos aktos ir noteikti īpaši pienākumi un prasības publiskā tirgotāja pienākumu izpildes nodrošināšanai;
49) ražošanas jaudas atjaunošana - elektrostacijas modernizēšana, tostarp elektroenerģijas ražošanas iekārtu vai elektrostacijas darbības sistēmu un aprīkojuma pilnīga vai daļēja nomaiņa, lai atjaunotu elektrostacijas darbspēju vai palielinātu elektroenerģijas ražošanas iekārtu efektivitāti vai jaudu;
50) saules vai vēja elektrostacijas iekšējā līnija — elektrolīnija, kas savstarpēji savieno viena elektroenerģijas ražotāja vairākos nekustamajos īpašumos izvietotas saules vai vēja elektroenerģijas ražošanas iekārtas;
51) sistēmas pakalpojums — elektroenerģijas pārvade vai sadale, kas nodrošina elektroenerģijas plūsmas no elektroenerģijas ražotājiem līdz lietotājiem, un  sistēmas pieslēguma jaudas nodrošināšana; 
52) starpvalstu savienojums — elektrolīnija, kas sasaista atsevišķās valstīs izvietotas elektroenerģijas pārvades sistēmas;
53) tiešā izsole — starpvalstu savienojumu sastrēgumu vadības un pārslodzes novēršanas metode, ar kuru elektroenerģijas tirgus dalībnieks iegūst tiesības noteiktā apjomā lietot elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora izsolīto starpvalstu savienojuma jaudu;
54) tiešā līnija - elektrolīnija, kas sasaista izolētu elektroenerģijas ražošanas objektu ar izolētu elektroenerģijas lietotāja objektu, vai elektrolīnija, kas sasaista elektroenerģijas ražošanas objektu ar elektroenerģijas lietotāja objektu;
55) tirdzniecības apgabals — elektroenerģijas tirgus dalībnieku savstarpējo darījumu vai elektroenerģijas biržas dalībnieku elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumu iesniegšanas teritorija elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora licences darbības zonā;
56) universālais neto norēķinu sistēmas pakalpojums - aktīvā lietotāja, kura elektroenerģijas ražošanas iekārtu kopējā uzstādītā elektriskā jauda nepārsniedz 50 kilovatus, garantētas tiesības uz neto norēķinu sistēmas ietvaros saražotā elektroenerģijas pārpalikuma nodošanu elektroenerģijas tirgotājam par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
57) universālais pakalpojums — garantētas tiesības uz elektroenerģijas piegādi noteiktā kvalitātē par skaidri salīdzināmu un pārskatāmu cenu;
58) vertikāli integrēts elektroapgādes komersants — komersants vai komersantu kopums (koncerns), kas veic vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas pārvade vai sadale — un vismaz vienu no šādām elektroapgādes darbībām — elektroenerģijas ražošana vai tirdzniecība;
59) viedais elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts — elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas spēj mērīt elektroenerģijas sistēmā pievadīto elektroenerģijas daudzumu vai no elektroenerģijas sistēmas patērēto elektroenerģijas daudzumu, un kas spēj sūtīt un saņemt datus informēšanas, monitoringa un kontroles vajadzībām, izmantojot kādu elektroniskās komunikācijas veidu;
60) vispārējās atļaujas noteikumi — elektroenerģijas ražotājam un elektroenerģijas tirgotājam noteiktas prasības, kuras ietver specifiskus elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības noteikumus.";
Priekšlikums
Termins "vispārējās atļaujas noteikumi" spēkā esošajā un projektā piedāvātajā redakcijā attiecas uz elektroenerģijas ražotājiem un elektroenerģijas tirgotājiem. Ņemot vērā, ka tiek grozīts 26.1 pants, tajā ietverot arī elektroenerģijas uzkrātuves operatorus (piemēram, panta (2) daļā un (5) daļā), tad būtu nepieciešams arī precizēt "vispārējās atļaujas noteikumu" termina skaidrojumu, to attiecinot arī uz elektroenerģijas uzkrātuves operatoriem un elektroenerģijas uzkrāšanas darbībām.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
1. AS "Sadales tīkls" ieskatā drošības naudas risinājums praktiski nedarbojas, ja netiek ieviests princips, ka drošības nauda tiek atgriezta proporcionāli ieviestās rezervētās jaudas apjomam. Ja bija ieviesta drošības nauda par 10 MW, jauda ieviesta 11 kW apmērā, kā rezultātā visa drošības nauda atgriežama, tad risinājums pēc būtības nedarbojas.

2.Piedāvātais drošības naudas princips ir būtiski nedraudzīgāks ražotājiem, jo līdzšinējais princips paredzēja iespēju maksu par jaudas rezervēšanu izmantot pieslēguma maksas segšanai. Drošības naudas risinājums to neparedz, turklāt drošības naudu ražotājs varēs atgūt daudz vēlāk - tikai procesa noslēgumā, kad ražošanas vai uzkrāšanas iekārta tiks pieslēgta sistēmai. Ražotājam vienlaikus būs jāspēj nodrošināt un uzturēt gan drošības naudas apjoms, gan nodrošināt līdzekļus pieslēguma maksas apmaksai.

3. Jāņem vērā, ka pāreja uz drošības naudas principu, rada sistēmas operatoram pienākumu izveidot pilnīgi jaunu drošības naudas administrēšanas sistēmu paralēli jau pastāvošajai maksas par jaudas rezervēšanu administrēšanas sistēmai. Jo kādu laiku paralēli spēkā vēl būs abas. Šādas sistēmas izveidošana un integrēšana sistēmas operatora esošajās klientu apkalpošanas sistēmās izmaksā vairāk kā 10 tūkst. EUR. Sistēmu pārveidošana būs papildu izmaksas sadales sistēmas operatoram, kam ir jāapstrādā liels skaits pieteikumu un manuāli administrēt to nav iespējams. 
Ņemot vērā, ka drošības naudas risinājums jau darbojas biroja atļauju saņemšanas brīdī, un gan ražošanas iekārtu, gan uzkrātuvju ieviešanai ar jaudu virs 500 kW ir paredzēta biroja atļauju saņemšana arī turpmāk, aicinām izmantot jau šo faktiski pastāvošo risinājumu, ar kuru pēc būtības būtu sasniedzams tas pats mērķis, ko paredz (24) daļā paredzētās drošības naudas risinājums - novērst nepamatotu jaudu rezervēšanu sistēmā. Šāda risinājuma īstenošanai būtu jāpārskata Ministru kabineta noteiktos drošības naudas apmērus un nebūtu nepieciešamība katram operatoram atkārtoti veidot jaunu administrēšanas sistēmu. Tad, kad ražotājs birojam sniegtu paziņojumu, kad jaudu ieviešana ir pabeigta (saņemta sistēmas operatora gala atļauja), drošības nauda ražotājam tiktu atgriezta. Nebūtu jāveido otrs drošības naudu risinājums, kad vienu drošības naudu ražotājs samaksā saņemto biroja atļauju, un vēl vienu drošības naudu samaksā sistēmas operatoram. Ja ieviestu vienotu drošības naudas principu (biroja atļaujas saņemšanas brīdī), tad likumā vajadzētu precizēt, ka arī drošības nauda tiek piemērota tiem ražotājiem un uzkrātuvēm, kuru kopējā jauda pārsniedz 500 kW (attiecīgi tiem pašiem subjektiem, uz kuriem attiecas biroja atļauju saņemšana).
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Likumprojekts (grozījumi)
"14.pants. Palīgpakalpojumi pārvades sistēmā  
(1) Elektroenerģijas pārvades sistēmas operators pērk palīgpakalpojumus no elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, ievērojot atklātas, nediskriminējošas un uz tirgus principiem balstītas procedūras.
(2) Elektroenerģijas pārvades sistēmas operators ar saviem resursiem nodrošina ar frekvences kontroli nesaistītu  palīgpakalpojumu  funkcijas savām vajadzībām, ja regulators pieņem lēmumu, ka šādu palīgpakalpojumu iegāde nav ekonomiski pamatota.    
(3) Noteikumus ar frekvences kontroli nesaistītu palīgpakalpojumu iepirkšanai, pirms tam apspriežoties ar elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, izstrādā pārvades sistēmas operators un saskaņo regulators. Šādos noteikumos iestrādā atklātas, nediskriminējošas un uz tirgus principiem balstītas palīgpakalpojumu pirkšanas procedūras. 
(4) Šā panta pirmajā daļā noteiktais pienākums iepirkt ar frekvences kontroli nesaistītus palīgpakalpojumus neattiecas uz pilnībā integrētām tīkla komponentēm. ".
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka sadales sistēmā pieslēgts lietotājs var sniegt palīgpakalpojumu pārvades sistēmas operatoram (PSO), savas sistēmas darbības plānošanai arī SSO būtu lietderīgi saņemt informāciju par jaudas apjomu un pakalpojuma sniegšanas aktivizācijas periodiem. Ņemot vērā, ka palīgpakalpojumu līgums ir PSO un līguma sniedzēja divpusēja vienošanās un var saturēt arī komercnoslēpumu, pienākums vai vismaz tiesības PSO sniegt informāciju SSO (trešajai pusei) par atsevišķiem parametriem, kas būtiski arī SSO sistēmas darbības nodrošināšanai, būtu jāparedz likumā. Tādejādi abiem operatoriem būtu zināms, kuri objekti, kādā apjomā un kuros brīžos sniedz palīgpakalpojumu.
Simetriski, tāda pat pieeja būtu no SSO puses pret PSO, sniedzot SSO rīcībā esošo informāciju. Tehniskā puse, kā šādu informācijas apmaiņu nodrošināt būtu sistēmas operatoru savstarpējās vienošanās jautājums, tam paredzot atbilstošu pārejas periodu.
Piedāvātā redakcija
(5) Pārvades sistēmas operatoram iepērkot palīgpakalpojumus no lietotājiem, ražotājiem vai elektroenerģijas uzkrātuvēm, kuras ir pieslēgtas sadales sistēmas operatora tīklam, ir pienākums informēt pa to sadales sistēmas operatoru norādot līgumā noteiktu jaudas apjomu un pakalpojuma sniegšanas (aktivizācijas) periodus.
10.
Likumprojekts (grozījumi)
20.5 pants. Palīgpakalpojumi sadales sistēmā  
(1) Elektroenerģijas sadales sistēmas operators pērk palīgpakalpojumus, ievērojot atklātas, nediskriminējošas un uz tirgus principiem balstītas procedūras.  
(2) Elektroenerģijas sadales sistēmas operators ar saviem resursiem nodrošina ar frekvences kontroli nesaistītu  palīgpakalpojumu  funkcijas savām vajadzībām, ja regulators pieņem lēmumu, ka šādu palīgpakalpojumu iegāde nav ekonomiski pamatota.  
(3) Noteikumus ar frekvences kontroli nesaistītu palīgpakalpojumu iepirkšanai, pirms tam apspriežoties ar elektroenerģijas tirgus dalībniekiem, izstrādā elektroenerģijas sadales sistēmas operators un saskaņo regulators.".
Priekšlikums
Simetrisks papildinājums kā pie 14.pantā ierosinātā (5) daļas papildinājuma, kas nodrošinās savstarpēju informācijas apmaiņu starp operatoriem. Bez šāda nosacījuma operatoriem varētu būt ierobežotas tiesības izpaust trešajai pusei (otram operatoram) informāciju par pakalpojuma sniedzēju un pakalpojuma sniegšanas detaļām.
Piedāvātā redakcija
(5) Sadales sistēmas operatoram iepērkot palīgpakalpojumus no lietotājiem, ražotājiem vai elektroenerģijas uzkrātuvēm ar kopējo jaudu virs 500kW ir pienākums informēt pa to pārvades sistēmas operatoru, norādot līgumā noteiktu jaudas apjomu un pakalpojuma sniegšanas (aktivizācijas) periodus. 
11.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
1. Līdzīga pieeja kā šajā daļā, būtu izmantojama arī 8.panta (2) daļas un 9. panta (24) daļas izstrādei, lietojot terminu "elektroenerģijas uzkrātuve" nevis "elektroenerģijas uzkrātuves operators". Pieslēguma procesa brīdī uzkrātuves operatora lomu vēl nav iespējams identificēt.

2. Šajā daļā būtu nepieciešams precizēt to, ka biroja atļauja būtu nepieciešama tajos gadījumos, ja kopējā ražošanas jauda vai kopējā elektroenerģijas uzkrātuves jauda pārsniedz 500 kilovatus. Līdzšinējās redakcijas trūkums ir tas, ka tā limitē ražošanas iekārtas jaudu. Veidojas absurda situācija, ka 5 MW saules parku sistēmai var pieslēgt bez biroja atļaujas, ja tas sastāv no 11 atsevišķām ražošanas iekārtām (invertoriem), kuru jauda ir 499 kW. Pantā būtu pamats noteikt, ka atļauja ir nepieciešama, ja jaudas ieviešanas vai jaudas palielināšanas rezultātā kopējā ražošanas vai uzkrātuves jauda pārsniedz noteikto slieksni.

 
Piedāvātā redakcija
 (1) Ražošanas vai elektroenerģijas uzkrātuves jaudu palielināšanai, atjaunošanai un jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas vai elektroenerģijas uzkrātuves ieviešanai nepieciešama biroja atļauja, ja kopējā pieslēgto elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda vai kopējā pieslēgto elektroenerģijas uzkrātuvju jauda pēc šo darbību īstenošanas būs visamaz 500 kilovati, un ja šīs iekārtas paredzēts pievienot pārvades sistēmai vai sadales sistēmai. Ražošanas vai elektroenerģijas uzkrātuves jaudu palielināšanai, atjaunošanai un jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas vai elektroenerģijas uzkrātuves ieviešanai, ja kopējā pieslēgto elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda un kopējā pieslēgto elektroenerģijas uzkrātuvju jauda pēc šo darbību īstenošanas būs būs mazāka par 500 kilovatiem, elektroenerģijas ražotājs vai elektroenerģijas uzkrātuves operators vēršas ar iesniegumu pie sadales sistēmas operatora atbilstoši sistēmas pieslēguma noteikumos noteiktajai kārtībai.
12.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Atkārtoti izvērtējot papildināto 26.1 panta (5) daļas precizēto redakciju, sadales sistēmas operatora ieskatā šīs daļas redakcija satur nesamērīgus nosacījumus par piekļuves liegšanu sistēmai (liegumu ekspluatēt ražošanas iekārtas), turklāt šo regulējumu praksē nav iespējams īstenot. Nav iespējams konstatēt, vai sistēmas dalībnieka ietaisē tiek/netiek ekspluatēta attiecīgā iekārta, ja enerģija sistēma netiek nodota. Un iespēja to kontrolēt nav arī situācijā, kad elektroenerģija sistēmā tiek nodota, bet objektā ir uzstādīta gan ražošanas iekārta, gan uzkrātuve, bet vienai no tām ir noteikts ekspluatācijas liegums uz laiku.
Nav arī saprotams, kura puse praksē īstenotu šo kontroli un uzraudzītu iekārtas ekspluatācijas ierobežojumu. Ja tiek sagaidīts, ka šāda kontrole (par liegumu ekspluatēt iekārtas) jāīsteno sistēmas operatoram, tad tas pēc būtības būtu pretrunā ar sistēmas operatora pamatfunkciju nodrošināt sistēmas dalībnieka piekļuvi sistēmai, kā arī radītu nesamērīgu slogu sistēmas operatoram. Operatoram apstrādājot katru pieslēguma pieteikumu tad būtu jāveic kontrole, vai sistēmai pieslēdzamais ražotājs vai uzkrātuve iepriekš jau ir bijusi pieslēgta sistēmai, un ir bijusi pieslēgta sistēmai, tad kad un kādu iemeslu dēļ ir pārtraukta darbība (vai iemesls ir bijis izslēgšana no reģistra). Tā būtu nesamērīga rīcība. Turklāt ražotājs vai uzkrātuve var izbeigt savu darbību un sistēma pieslēgties jau kā cits komersants. To nav iespējams praktiski izkontrolēt. Tādu kontroli nevar īstenot arī cits tirgus dalībnieks, piemēram, izvērtējot vai drīkst slēgt līgumu par elektroenerģijas tirdzniecību ar attiecīgo ražotāju vai uzkrātuves operatoru.
Sistēmas operators nav tirgus uzraugs un sistēmas operators nevar būt kā instruments, ar kura "rokām" tiek sodīts tirgus dalībnieks liedzot piekļuvi sistēmai vai liedzot izmantot iekārtu. 
Pēc būtības veiktais papildinājums redakcijā, kas paredz informācijas nosūtīšanu sistēmas operatoram, par personas izslēgšanu no reģistra nekādā veidā nerisina konceptuālo problēmu. Nav saprotams, kā šī konkrētā likuma prasība būtu praksē īstenojama vismaz sadales sistēmas līmeņa ražotāju un uzkrātuvju kontekstā.
Piedāvātā redakcija
-