Atzinums

Projekta ID
22-TA-1960
Atzinuma sniedzējs
Zemkopības ministrija
Atzinums iesniegts
29.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Iebildums
Lūdzam izteikt noteikumu 10.4. un 10.5.apakšpunktu jaunā redakcijā, precizējot Veselības ministrijas un Zemkopības ministrijas kompetences. 
 
Piedāvātā redakcija
Izteikt 10.4. apakšpunktu šādā redakcijā:“10.4. Veselības ministrija – neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšana, dzeramā ūdens un peldūdens uzraudzība;”.Izteikt 10.5. apakšpunktu šādā redakcijā:“10.5. Zemkopības ministrija – pārtikas uzņēmumu uzraudzība un kontrole;”.
2.
Anotācija (ex-ante)
1.2. Mērķis
Iebildums
Lūdzam papildināt anotācijas 1.2.apakšpunktu, ka noteikumu projekts paredz precizēt 10.4. un 10.5. apakšpunktā noteikto Veselības ministrijas un Zemkopības ministrijas atbildību pasākumu īstenošanā.
 
Piedāvātā redakcija

 
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
1. Papildināt anotācijas 1.3.apakšpunkta sadaļu "Pašreizējā situācija" ar šādu skaidrojumu:
Noteikumu Nr.473 10. punktā noteikts, ka Ministru kabinetā akceptētā svētku pasākumu finansējuma apmēra ietvaros attiecībā uz dzeramo ūdeni pasākumus nodrošina Veselības ministrija un Zemkopības ministrija:
1) Veselības ministrija – mikrobioloģisko un ķīmisko izmeklēšanu;
2) Zemkopības ministrija – izmeklēšanu kārtējā monitoringa ietvaros.
Ar Ministru kabineta rīkojumu apstiprinātajā Valsts nozīmes pasākuma nodrošināšanas un drošības plānā starptautiskas nozīmes svētvietā Aglonā kārtējam gadam (turpmāk – pasākuma plāns) norādīts, ka dzeramā ūdens un peldūdens paraugu izmeklēšanu pēc Veselības inspekcijas pasūtījuma veic Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" (turpmāk - institūts BIOR) un izmeklējumiem nepieciešamais finansējums ir piešķirts Zemkopības ministrijas budžeta programmā.  
Ievērojot, ka gan Veselības ministrija, gan Zemkopības ministrija norādītas kā atbildīgās ministrijas par dzeramā ūdens izmeklēšanu, nepieciešama noteikto finansējuma avotu un uzraudzības optimizācija. Turklāt noteikumos Nr.473 nav minēts peldūdens monitorings un uzraudzība, ko Veselības inspekcija īsteno saskaņā ar pasākuma nodrošināšanas un drošības plānā noteikto, kā arī nav minēta Zemkopības ministrijas kompetences joma – pārtikas uzņēmumu uzraudzība un kontrole, ko veic Zemkopības ministrijas pakļautības iestāde – Pārtikas un veterinārais dienests.
2.Papildināt anotācijas 1.3.apakšpunkta sadaļu "Problēmas apraksts" ar šādu skaidrojumu:
Ikgadējā pasākumu plānā noteikts, ka Veselības ministrijai valsts budžeta programmā paredzēts finansējums dzeramā ūdens un peldūdens monitoringam un uzraudzībai, t.i. Veselības inspekcijai laboratorisko izmeklējumu uzdevuma (paraugu skaits, ņemšanas biežums) izstrādāšanai fizikāli ķīmiskajiem un mikrobioloģiskajiem izmeklējumiem, paraugu ņemšanai fizikāli ķīmiskiem un mikrobioloģiskiem izmeklējumiem, speciālista atzinuma sagatavošanai par institūta “BIOR” izsniegtajiem testēšanas pārskatiem, saskaņā ar 6. pasākuma “Dzeramā ūdens un peldūdens uzraudzība” 6.1.1., 6.1.2. un 6.1.4. apakšpunktu.
Institūts “BIOR veic laboratoriskos mikrobioloģiskos un ķīmiskos  izmeklējumus pēc Veselības inspekcijas pieprasījuma saskaņā ar pasākuma plāna 6. pasākuma 6.1.3. apakšpunktu un Ministru kabineta 2020. gada 26. maija noteikumiem Nr. 323 “Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" valsts pārvaldes uzdevumu ietvaros veikto darbību cenrādis”.
Finansējums institūtam BIOR dzeramā ūdens un peldūdens izmeklējumu veikšanai pēc Veselības inspekcijas pieprasījuma ir piešķirts Zemkopības ministrijas valsts budžeta apakšprogrammā 20.02.00. Līdzšinējā prakse ir pierādījusi, ka nepieciešams optimizēt saskaņošanas un izpildes kontroles procesus, nosakot Veselības ministriju kā vienīgo atbildīgo ministriju par dzeramā ūdens atbilstības uzraudzību un attiecīgi pārdalīt piešķirto finansējumu no Zemkopības ministrijas valsts budžeta apakšprogrammas 20.02.00 uz attiecīgo Veselības ministrijas valsts budžeta programmu.
3.Papildināt anotācijas 1.3.apakšpunkta sadaļu "Risinājuma apraksts" ar šādu skaidrojumu:
Izdarīt grozījumus noteikumu 10.4. apakšpunktā, precizējot Veselības ministrijas atbildību par dzeramā ūdens un peldūdens monitoringu un uzraudzību, kā arī noteikumu 10.5. apakšpunktā, nosakot Zemkopības ministrijas atbildību par pārtikas uzņēmumu uzraudzību un kontroli.
Sagatavojot pasākumu plānu nākamajam gadam, jānosaka Veselības ministrijas atbildība par dzeramā ūdens atbilstības nodrošināšanas pasākumiem.
2023.gada valsts budžeta sagatavošanas procesā pārdalīt finansējumu dzeramā ūdens kontrolei, to pārceļot no Zemkopības ministrijas valsts budžeta apakšprogrammas 20.02.00 uz attiecīgo Veselības ministrijas valsts budžeta programmu.

 
Piedāvātā redakcija
-