Atzinums

Projekta ID
23-TA-1101
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
15.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka paredzēts arī atbalsts decentralizētiem apkures veidiem, nepieciešams protokollēmuma 3.3.apakšpunktu papildināt un izteikt šādā redakcijā:

 
Piedāvātā redakcija
3.3. Ministrijai līdz 2023.gada 30.augustam izstrādāt un iesniegt apstiprināšanai Ministru kabinetā grozījumus uz Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma likuma pamata izdotajos tiesību aktos, paredzot mērķētā atbalsta nosacījumu ietveršanu,  kā arī nodrošinot informācijas tehnoloģiju risinājumu paredzētā mērķētā decentralizētā energoresursu atbalsta ieviešanai un administrēšanai.
2.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Nepieciešams paredzēt, ka automatizētā oficiālo ienākumu apmēra aprēķināšanai uz vienu mājsaimniecības locekli moduļa izstrādē tiek ņemti vērā jau šobrīd sociālajā palīdzībā izmantotie principi.
LPS ieskatā jau uzsākot izstrādāt vienoto risinājumu automatizētai oficiālo ienākumu aprēķināšanai uz vienu mājsaimniecības locekli, ir jāuzdod to izstrādāt tiešām kā vienotu risinājumu, kuru pēc izstrādes varēs lietot ne tikai centralizēto energoresursu cenu pieaugumu mazināšanai, bet izmantot jau tajos procesos, kurs jau šobrīd normatīvajos aktos ir noteikts pienākums rēķināt ienākumus uz vienu mājsaimniecības locekli, piemēram, Ministru kabineta 2020. gada 17. decembrī noteikumos Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” . Tāpat nebūtu pieļaujama situācija, kurā tikai dēļ tehniskiem ierobežojumiem varētu veidoties situācijas, kurās vienoto risinājumu oficiālo ienākumu aprēķināšanai uz vienu mājsaimniecības locekli nevarēs izmantot, piemēram datos balstītu lēmumu pieņemšanā pilnveidojot  sociālās jomas politikas , jo pēc tehniskā risinājuma izstrādes  izrādītos, ka dati nav atbilstoši.
LPS var piekrist LM iebildumā paustajam, ka sociālās jomas normatīvo regulējumu neizvērtējot nevar grozīt atbilstoši tādam tehniskajam risinājumam, kurā nebūs ietvertas būtiskās sociālās jomas prasības. Vienlaikus LPS apzinās, ka automatizētu risinājumu izstrāde  paver iespējas, kuru vienkārši nav  daļēji manuālos procesos, tāpēc ir ļoti iespējams, ka atbilstoši labākajām tehnoloģiskajām iespējām būs jāgroza arī sociālo jomu reglamentējošie normatīvie akti, saglabājot jomā esošās pieejas un konceptus.




 
Piedāvātā redakcija
Piedāvātā redakcija protokollēmuma 4.punktam:
4. Būvniecības valsts kontroles birojam, izstrādājot vienoto risinājumu automatizētai oficiālo ienākumu apmēra aprēķināšanai uz vienu mājsaimniecības locekli, sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju  un Labklājības ministriju nodrošināt risinājuma atbilstību izmantošanai Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma, Ministru kabineta 2020. gada 17. decembra noteikumu Nr. 809 "Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu" piemērošanā, Labklājības ministrijai nepieciešamības gadījumā sagatavot grozījumus normatīvajos aktos.