Atzinums

Projekta ID
23-TA-1650
Atzinuma sniedzējs
Zemkopības ministrija
Atzinums iesniegts
03.08.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ņemot vērā, ka viela etorfīns ir īpaši svarīga veterinārmedicīnā un Zemkopības ministrija ir informējusi gan Veselības ministriju, gan Zāļu valsts aģentūru par nepieciešamību atkāpes noteikšanai šīs vielas izmantošanai veterinārmedicīnā, aicinām likumprojektu papildināt ar atkāpi attiecībā uz etorfīna izmantošanu veterinārmedicīnā.

Informējam, ka ārstējot dažādu sugu dzīvniekus, tostarp arī zooloģiskajā dārzā turētus dzīvniekus, izņēmuma gadījumos veterinārmedicīniskā pakalpojuma sniegšanai (piemēram, dzīvnieka imobilizācijai) nepieciešamas zāles un vielas, kas iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru I sarakstā.
Lai novērstu dzīvnieku nepieļaujamas ciešanas un nodrošinātu dzīvnieku veselībai nozīmīgu, bet reti lietojamu zāļu pieejamību, ir jānodrošina iespēja izņēmuma gadījumos, saņemt zāles, kas satur  Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru I saraksta vielas.  Piemēram, gadījumos, kad  Rīgas Nacionālajam zooloģiskajam dārzam dažādu eksotisku dzīvnieku (tostarp tīģeru, kiangu, zebru, žirafu, nīlzirgu, impalu, dižantilopu, mājas jaku, Prževaļska zirgu, vītņragu kazu, zilo aitu un brūno lāču) imobilizācijai/anestezēšanai zinātniski pētnieciskiem mērķiem (paraugu iegūšana laboratoriskiem izmeklējumiem), veterinārmedicīniskajām manipulācijām (nagu apkope, kastrācija, brūču apkope, ārstēšana vispārējas saslimšanas gadījumā u.c.), un dzīvnieku izbēgšanas gadījumos nepieciešamas etorfīnu saturošas veterinārās zāles “M 99”, kuras saskaņā ar likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikuma 6. punkta trešo apakšpunktu ir iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru I sarakstā.
 
Piedāvātā redakcija
Izteikt II nodaļas 6. punkta 3. apakšpunktu šādā redakcijā:
"Etorfīns (izņemot lietošanai veterinārmedicīniskām manipulācijām)"
 
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Viela butorfanols ir vairāku Latvijā reģistrētu veterināro zāļu aktīvā viela, kas indicētas kaķiem, suņiem un zirgiem. Zirgiem butorfanola saturošas zāles lieto kā pretsāpju līdzekli koliku gadījumos, kā arī īslaicīgai sedācijai. Suņiem un kaķiem – kā pretsāpju un sedācijas līdzekli.
Butorfanola saturošas zāles Latvijā ir plaši izmantotas veterinārmedicīnā. To izmantošana ir būtiski svarīga “mobilajās” klīnikās, kas nodrošina izbraukumus pie dzīvniekiem, kā arī pirmās palīdzības sniegšanā dzīvniekiem kritiskos gadījumos, piemēram,  smagas plaušu tūskas gadījumos, kad citu zāļu kombinācijas, mainot asinsspiedienu, var apdraudēt dzīvnieka dzīvību.
Butorfanols ir vienas no atbilstošākajām zālēm īsu un nesāpīgu diagnostisko izmeklēšanu veikšanai agresīviem un ļoti kustīgiem dzīvniekiem, jo tā iedarbība ir īslaicīga, viegla un vienlaicīgi droša dzīvniekam.

Pamatojoties uz spēkā esošo regulējumu, butorfanola saturošās zāles atļauts izplatīt tikai praktizējošiem veterinārārstiem, nodrošinot zāļu izplatīšanas un lietošanas izsekojamību. Nav lietderīgi palielināt administratīvo slogu nozarei un apdraudēt zāļu pieejamību Latvijas tirgū, ņemot vērā, ka butorfanolu saturošās zāles tiek izplatītas nelielos apjomos. Mazo izplatīšanas apjomu dēļ jau tā daudzi veterināro zāļu tirdzniecības atļaujas turētāji zāles nereģistrē Latvijas tirgum, bet administratīvā sloga palielināšana zāļu reģistrācijai, uzskaitei un izplatīšanai var negatīvi ietekmēt butorfanolu saturošu veterināro zāļu pieejamību Latvijā.

Papildus informējam, ka Latvijas zāļu reģistrā nav iekļautas butorfanolu saturošas cilvēkiem paredzētās zāles. Butorfanolu saturošas zāles tiek lietotas tikai veterinārmedicīniskās prakses iestādēs (dzīvnieku ārstēšanai).

Nav pieejami statistikas dati attiecībā uz aktīvās vielas butorfanola reģistrētu nelegālo apriti un ļaunprātīgu lietošanu apreibinošos nolūkos, kā arī nav informācijas, ka veterinārās zāles ir nonākušas nelegālā apritē un notikusi to ļaunprātīga lietošana.
Nav pieejami dati par butorfanola saturošu veterināro zāļu izņemšanu no nelegālās aprites, kas apdraudējusi cilvēku veselību un dzīvību. Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) sistēmā par jaunajām psihoaktīvajām vielām (European Database on New Drugs -EDND) nav atrodama informācija par butorfanolu (nav pieejami dati par butorfanola izraisītiem nāves gadījumiem), kā arī EMCDDA neveic šīs vielas uzraudzību.

Lai arī butorfanols ir levorfanola struktūranalogs, jāņem vērā to atšķirīgās farmakoloģiskās īpašības un darbības mehānisms. Levorfanols ir ilgstošas iedarbības viela ar augstu saistīšanās spēju ar (ar stimulējošu iedarbību uz) visiem (μ, δ un κ) opioīdu receptoriem. Savukārt butorfanols ir īsas iedarbības viela ar stimulējošu iedarbību uz kappa (κ) receptoriem (sāpju mazināšana) un sigma (δ) receptoriem (klepus nomākšana) un antagonisku iedarbību uz mu (μ) receptoriem (sāpju mazināšana, eiforija, sedācija, slikta dūša, elpošanas nomākums, aizcietējums). Butorfanolam piemīt spēcīgas pretsāpju un nomierinošas īpašības bez elpošanas nomākuma. Butorfanola galvenā terapeitiskā iedarbība ir vieglu vai vidēji smagu sāpju mazināšana, bet levorfanola - vidēju un smagu sāpju mazināšanai.
Pasaules Veselības organizācija ir veikusi butorfanola izvērtējumu un 2006. gada 34.pārskatā (https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/43608/9789241209427_eng.pdf;jsessionid=286699AA19B8EFD0A0931DC71DD64A97?sequence=1, 16.lpp)  publicējusi gala ziņojumu un rekomendējusi noraidīt butorfanola iekļaušanu pastiprinātas uzraudzības sarakstos, jo tā ļaunprātīgas lietošanas risks ir zems un tādējādi nerada būtiskus kaitējumus sabiedrībai.

Pamatojoties uz Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām Zemkopības ministrija uzskata, ka nav nepieciešams uzlikt papildu administratīvo slogu butorfanolu saturošu zāļu lietošanai un izplatīšanai, lai neapgrūtinātu mobilo pakalpojumu un pirmās palīdzības pakalpojumu sniegšanu dzīvniekiem.

Zemkopības ministrija neatbalsta butorfanola iekļaušanu Latvijā kontrolējamo vielu II sarakstā un lūdz vielu butorfanols noteikt kā izņēmumu no Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru II saraksta vai iekļaut to Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru III sarakstā.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka jaunu veterināro zāļu iekļaušana Latvijā kontrolējamo vielu sarakstos būtiski ietekmē veterinārmedicīnas jomu, tostarp veterināro zāļu vairumtirgotājus, veterinārmedicīniskās prakses iestādes, praktizējošus veterinārārstus un dzīvnieku īpašniekus, tādēļ aicinām aizpildīt anotācijas 2. sadaļu "Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu".
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Ņemot vērā to, ka spēkā esošais regulējums ir necaurspīdīgs un sadrumstalots un tiesisko normu interpretācija būtiski atšķiras attiecībā uz dažādām jomām, atkārtoti aicinām pārskatīt esošo narkotisko un psihotropo vielu un zāļu regulējumu, lai izveidotu harmonizētu, nepārprotamu un viegli interpretējamu tiesisko regulējumu, diskusijās iesaistot visu iesaistīto jomu ekspertus.
 
Piedāvātā redakcija
-